raksti

Aug 29 2014
Foto: Saeimas kanceleja, Reinis Inkēns

Deputātu darba apmeklējums 11.Saeimā

Delna ir apkopojusi datus par 11. Saeimas plenārsēžu apmeklējumiem. Ir vērojama pozitīva tendence deputātu disciplīnā, apmeklējot plenārsēdes, taču joprojām daudzi deputāti neapmeklē komisiju sēdes.

Piektajai daļai kavējumu nav zināms iemesls

Pēdējos divos gados publiski ir pieejami dati par attaisnotiem komisiju un apakškomisiju kavējumiem, tomēr Saeimai nav izdevies pilnībā sakārtot uzskaiti par deputātu kavējumu iemesliem. Jāņem vērā, ka komisiju darba kavējumus apkopo katra komisija atsevišķi, un tie ir nepilnīgi, jo tikai piektajai daļai kavējumu reģistrēts kavējumu iemesls.

Kopumā 11.Saeimā reģistrēti  6584 kavējumi darbam komisijās un tikai aptuveni 30 procentiem jeb 1880 gadījumiem no tiem ir minēti iemesli. Savukārt plenārsēžu kavējumu iemesli Saeimas oficiālajā informācijas vietnē nav pieejami.

“Prieks, ka deputāti apzinīgāk apmeklē plenārsēdes,” apkopotos datus komentē Delnas direktors Gundars Jankovs. “Tomēr bažas rada lielāks kavējumu skaits darbam komisijās. Lai vēlētāji labāk varētu saprast, kādu atbildību prasīt no deputāta, kavējumu iemesli jānorāda precīzāk. Ieteiktu vēlētājiem pievērst uzmanību tiem kandidātiem, kas principā nav piedalījušies pusē no Saeimā notiekošā darba.”

Zemāk ir redzami vizualizēti dati par katra deputāta apmeklējumu 11.Saeimas laikā. Katra deputāta individuālā profilā 11.Saeimas uzraudzības portālā Deputatiuzdelnas.lv ir redzams apmeklējums pa gadiem.

Visās plenārsēdēs trīs gadu garumā ir piedalījušies divi deputāti

Kopā nepilnu trīs gadu laikā no 2011.gada oktobra līdz 2014.gada jūnijam ir notikušas 131 Saeimas plenārsēdes. Nevienu no sēdēm nav izlaiduši deputāti Dzintars Kudums (NA VL-TB/LNNK) un Viktors Valainis (pie frakcijām nepiederošs). Līdz piecām kavētajām sēdēm ir 23 Saeimas deputātiem.

Visvairāk plenārsēdes kavējis ir Boriss Cilevičs (SC), kas apmeklējis 91 sēdi, kopā kavējot 40 sēdes. Inga Vanaga (pie frakcijām nepiederoša) ir kavējusi 30 sēdes, Valdis Zatlers (RP) - 29 sēdes, Jānis Klaužs (ZZS) - 24, Jānis Ādamsons (SC) - 22 un Raivis Dzintars (NA VL-TB/LNNK) - 21.

Nav neviena deputāta, kas apmeklējis visas komisiju sēdes

Nav neviena deputāta, kas būtu apmeklējis pilnīgi visas komisiju sēdes. Vismazākie kavējumi ir tādiem deputātiem kā Andrejs Judins (V) apmeklējis 359 no 370 sēdēm, Atis Lejiņš (V) 302 no 313 sēdēm, Viktors Valainis (pie frakcijām nepiederošs) 234 no 245 sēdēm, Dzintars Kudums (NA VL-TB/LNNK) 362 no 376 sēdēm un Viktors Jakovļevs (SC) 229 no 244 sēdēm.

Komisiju sēžu skaits, kas ir jāapmeklē, katram deputātam atšķiras. No visiem deputātiem visvairāk sēdes bija jāapmeklē E.Siliņai (pie frakcijām nepiederoša), kurai kopā bija jāpiedalās 502 sēdēs, bet E.Siliņa no tām ir piedalījusies 395 sēdēs, no visiem kavējumiem 23 gadījumos ir uzrādīts attaisnojošs iemesls. Vairāk nekā 450 komisiju sēdes trīs gadu griezumā bija jāapmeklē arī Solvitai Āboltiņai (V), Arvilam Ašeradenam (V), Inesei Lībiņai-Egnerei (RP), Aijai Barčai (ZZS) un Andrim Bērziņam (ZZS).

Visvairāk komisiju sēdes ir kavējuši deputāti Jānis Klaužs (ZSS), kas ir apmeklējis 43% sēžu (105 no 242 sēdēm), Rihards Eigims (ZZS), kas apmeklējis 55% sēžu (178 no 322 sēdēm) un Jānis Ādamsons, kas apmeklējis 56% sēžu (170 no 305 sēdēm).

Jāpiebilst, ka pirmajā 11.Saeimas darbības gadā tas, vai komisiju sēdes tika kavētas ar attaisnojošu iemeslu, Saeimas mājas lapā netika atspoguļots. Savukārt trešajā Saeimas gadā vairāk kā pusei no visiem kavējumiem ir norādīts attaisnojošs iemesls (958 no 1802).

20 deputāti nedarbojas apakškomisijās

20 no šobrīd esošajiem parlamentāriešiem nav izvēlējies darboties nevienā no apakškomisijām. Apakškomisijas tiek veidotas tajā gadījumā, ja komisijas ir nolēmušas par tās izveidi, lai veiktu darbu sagatavošanu vai atsevišķus uzdevumus. Tās sastāvā var iekļaut deputātus, kas nav attiecīgās komisijas locekļi.

98% no visām apakškomisiju sēdēm ir apmeklējis Andrejs Judins (V) (173 no 177 sēdēm, tikai viens neattaisnots kavējums). Aija Barča (ZZS) apmeklējusi 97% sēžu, Aleksejs Lokutovs (V) - 91%, Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) - 91% un Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) - 90%.

Vislielākais apakškomisiju skaits bija jāapmeklē deputātam Jānim Upeniekam - 192 sēdes, no kurām 126 tika apmeklētas, Andrejam Judinam - 177 sēdes, Dzintaram Rasnačam - 174 sēdes (apmeklētas 148) un Kārlim Eņģelim - 164 sēdes (apmeklētas 138).

42% no visām sēdēm jeb 21 no 50 apmeklējis ir Jānis Ādamsons, kas ir viens no līderiem ar zemāko apmeklētību visās Saeimas darba sastāvdaļās. 43% jeb 47 no 110 sēdēm sēžu ir apmeklējusi Marjana Ivanova-Jevsejeva (SC). Jeļena Lazareva (SC) arī ir apmeklējusi mazāk kā 50% sēžu jeb 34 no 75 sēdēm.

Pēc Delnas ierosinājuma kopš 2012.gada oktobra Saeimas ikmēneša statistikas datiem tiek pievienota papildu informācija par komisijas sēžu kavēšanas iemesliem, piemēram, deputāts atradies komandējumā vai atvaļinājumā, vai arī apmeklējis citu komisijas sēdi. Katra Saeimas komisija pēc saviem ieskatiem fiksē šo informāciju – vadoties no Saeimas prezidija lēmumiem (komandējumi/atvaļinājumi) vai arī lūdzot šo informāciju iesniegt pašiem deputātiem. Ar šo informāciju var iepazīties Saeimas mājas lapā: komisiju sēžu statistika un kavējumu iemesli.

11.Saeimas plenārsēžu, komisiju un apakškomisiju apmeklējuma statistika no 2011.gada oktobra līdz 2014.gada jūlijam pieejama šeit.

Par Deputatiuzdelnas.lv un Kandidatiuzdelnas.lv

Mājas lapā Deputatiuzdelnas.lv var iepazīties ar esošo 11.Saeimas deputātu profiliem, kuros ir pieejama dažāda veida informācija, piemēram, deputātu ienākumi, statistika par Saeimas darba apmeklējumu un cita veida noderīgi dati, kas palīdzēs izdarīt pārdomātu izvēli pirms vēlēšanām, jo daudzi no esošajiem deputātiem kandidē arī 12.Saeimas vēlēšanās. Septembrī „Sabiedrība par atklātību - Delna” nāks klajā arī ar atjaunotu Kandidatiuzdelnas.lv versiju, kurā būs analizēti 12.Saeimas deputātu kandidāti – sarakstu līderi, to vidū arī tie kandidāti, kuri līdz šim nav bijuši Saeimas deputāti vai tādi ir bijuši kādā no iepriekšējām Saeimām.  

Foto: Saeimas kancelejas Flickr.com Photostream, Creative Commons Licence

Ja infografikas zemāk nav redzamas, lūgums apmeklēt šīs ziņas versiju Deputatiuzdelnas.lv

 

Pēdējās izmaiņas veiktas 02.09.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!