raksti

Sep 25 2014
Foto: Rae Allen, Flickr.com

10 svarīgākie darbi jaunajai Saeimai tiesiskuma jomā

Lai 11.Saeimā uzsāktais darbs pie tiesiskuma stiprināšanas Latvijā tiktu turpināts un līdz ar jauno Saeimu vairākas būtiskas iestrādes neapstātos, Delna un Providus nākamajam Saeimas sasaukumam ir sagatavojuši 10 soļu plānu labākai un godīgākai Latvijai. Par savu atbalstu jaunajam plānam jau paziņojušas četras politiskās partijas un līdz pat vēlēšanu dienai tam ir aicinātas pievienoties arī pārējās partijas, jo tā izpilde tiks uzraudzīta arī pēc vēlēšanām.

Iepriekšējais plāns tiek pildīts, jaunajā plānā gan jauni, gan nepabeigti darbi

Līdzīgs plāns ar nosaukumu „10 soļi, kā atgūt nozagto valsti” tapa jau 2011.gadā pēc rīkojuma Nr.2. Delna un Providus ir izvērtējuši tā izpildi. Tajā redzams, ka 8 no 10 punktiem darbs ir pabeigts vai pavirzījies uz priekšu. Svarīgākos uzdevumus 11.Saeimas deputāti centās pildīt, bet ne visos jautājumos tika panākts balsu vairākums, ko ilustrē arī Delnas un Providus sastādītā infografika par 11.Saeimas būtiskākajiem balsojumiem tiesiskuma un atklātības jomā, par ko tika ziņots pagājušajā nedēļā.

Plāna izpilde ļaus Latvijas pārvaldei kļūt labākai un efektīvākai

Tā kā darbs pie valsts nozagšanas mazināšanas vēl nav pabeigts, bet partiju programmās tiesiskuma jautājumiem pievērsta salīdzinoši maza uzmanība, Delna un Providus ir izveidojuši jaunu un detalizētāku plānu, kurā iekļauti gan nepabeigtie darbi, gan jauni uzdevumi. Tā autori ir pārliecināti, ka plāna izpilde ļaus Latvijas pārvaldei kļūt labākai un efektīvākai. Plānā iekļauti darbi, lai palielinātu lēmumu pieejamību un atklātību, uzlabotu valsts kapitālsabiedrību pārvaldību, pilnveidotu tiesu varu, kā arī labāk aizsargātu trauksmes cēlējus. Ar jauno plānu "10 svarīgākie darbi labākai un godīgākai Latvijai" var iepazīties politika.lv vai šeit.

Plānā atsevišķs punkts veltīts arī trauksmes cēlēju jeb tādu ziņotāju aizsardzībai, kas informē sabiedrību un tiesībsargājošās institūcijas par likumpārkāpumiem. Šis jautājums ir Delnas dienas kārtībā jau labu laiku un būs īpaši aktuāls arī šajā rudenī, kad tiks uzsākta īpaša kampaņa sadarbībā ar Valsts Kanceleju.

„Delna stingri iestājas, ka nepieciešams īpašs, ar likumu noteikts trauksmes cēlēja statuss, tiesiskā aizsardzība un nozīmīgākas konfidencialitātes garantijas trauksmes cēlējiem,” norāda Gundars Jankovs, Delnas direktors. „Mūsu pieredze ar trauksmes cēlēju gadījumiem Latvijā rāda, ka nepieciešama lielāka aizsardzība gan pret sankcijām no pašreizējā darba devēja, gan pret grūtībām citu darbu meklējumos.” Tāpat Delna uzskata, ka īpaša aizsardzība nepieciešama tajos sektoros, kur likumpārkāpumu sekas var būt īpaši nozīmīgas (piemēram, būvniecībā).

Tiesiskums nav prioritāte partiju programmās, bet tas nedrīkst palikt otrajā plānā

"Atšķirībā no 2011.gada jaunajās partiju programmās diemžēl tiesiskuma spēcināšana un plašāka sabiedrības līdzdalība lēmumu pieņemšanā vairs nav prioritāra tēma - reti kurai partijai tā ir pat pieminēta 4000 zīmju programmās, taču tā nedrīkst tikt atvirzīta otrajā plānā. Tādēļ visām partijām nosūtījām sarakstu ar tiesiskuma stiprināšanas uzdevumiem, ko spētu paveikt nākamā Saeima, lūdzot partijas pavēstīt, kurus no šiem uzdevumiem tās atbalsta vai neatbalsta,” stāsta Iveta Kažoka, Providus pētniece.

Līdz šim četras partijas - Latvijas attīstībai, Zaļo un Zemnieku savienība, Vienotība un partija „Brīvība” - ir atsūtījušas savas nostājas. Pozitīvi, ka visas četras atbalsta visus 10 soļus, taču dažiem no konkrētajiem uzdevumiem pievienojot savas piebildes. Ne visas partijas ir vienisprātis par nepieciešamību turpmāk samazināt partijām atļauto privāto ziedojumu apjomu, publiskot Saeimas caurlaižu saņēmējus, kā arī nav pārliecinātas par labāko veidu, kā līdzsvarot publiskā sektora trauksmes cēlēju aizsardzību ar apsūdzēto personu nevainīguma prezumpciju.

Regulāri sekosim līdzi, vai šajos jautājumos ir progress, un par to ziņosim sabiedrībai. 

“Pēc 12.Saeimas vēlēšanām sadarbībā ar Delnu plānojam sākt Latvijā vēl nebijušu publisku uzraudzību tam, kā politiķiem veicas ar tiesiskuma jomā svarīgāko uzdevumu izpildi,” stāsta Dace Akule, Providus direktore. „Jau pirmajās dienās pēc vēlēšanām visi uzdevumi tiks publicēti Providus mājas lapā, kur katram būs redzams to izpildes statuss. Regulāri sekosim līdzi, vai šajos jautājumos ir vai nav progress, un par rezultātiem ziņosim sabiedrībai. Pastāvīga uzraudzība visa nākamā sasaukuma laikā parādīs, kuri nozīmīgi darbi un kādu iemeslu dēļ tiek vai netiek pildīti. Esam pārliecināti, ka tas noderēs gan vēlētājiem un žurnālistiem, gan pašiem lēmumu pieņēmējiem.”

Delna un Providus plāno vēl pirms 4.oktobra sabiedrībai regulāri ziņot, kuri no politiskajiem spēkiem ir pauduši savu atbalstu tiesiskuma stiprināšanas plānam un gatavību to īstenot.

Par iepriekšējo plānu un nepabeigtajiem darbiem

Četri no desmit darbiem vērtējami kā izpildīti

Izvērtējot iepriekšējā plāna izpildi, var secināt, ka četri no desmit darbiem vērtējami kā izpildīti. Normunds Vilnītis atcelts no KNAB vadītāja amata, noteikta kriminālatbildība par partiju “melnajām kasēm”, ar jauno partiju naudu regulējumu samazināta partiju atkarība no to sponsoriem, gandrīz pilnībā atcelti Saeimas slēgtie balsojumi

Četri no desmit darbiem ir iesākti. Saeima uzlikusi par pienākumu tiesībsargājošajām iestādēm (pagaidām – ne plašākai sabiedrībai) iesniegt ziņas par patiesajiem mediju īpašniekiem. Ir sperti daži soļi tiesu darbu efektivizācijai, kā arī Saeima pieņēmusi pretrunīgus lēmumus sabiedrības līdzdalības jomā – piešķirot petīciju tiesības, bet samazinot referendumu ierosināšanas iespējas. 11.Saeima gala lasījumā pagaidām nav spējusi vienoties par jaunu pieeju kapitālsabiedrību pārvaldībā, taču valdības līmenī ir noteikti stingrāki kritēriji valsts kapitālsabiedrību vadības iecelšanai.

Divi no desmit darbiem nav izpildīti. Neskatoties uz vairākiem balsojumiem, Saeima tā arī nav samazinājusi deputātu imunitāti. No Saeimas dienas kārtības pazuda arī jautājums par augstākiem standartiem Satversmes tiesas tiesnešu kandidātiem – te gan jāatzīst, ka 11.Saeimas sasaukums šim amatam kandidātus virzījis atbildīgi.

Ar plašāku izvērtējumu var iepazīties šeit, savukārt ar konkrētu deputātu balsojumiem tiesiskuma jautājumos var iepazīties infografikā šeit.

Foto avots: Rae Allen, Flikcr.com, Creative Commons LicenceDavid Goehring, Flickr.com, Creative Commons Licence

Pēdējās izmaiņas veiktas 25.09.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!