raksti

Jūn 19 2017
Foto: https://www.flickr.com/photos/katerha/4474670666/in/photolist-7PpRGf-6NHc6-3Dqh-4wTo8K-94mvP1-5LYScP-5LYSdM-FVinb-o6h7-MtdD7-4Rw

10 SOĻI LABĀKAI UN GODĪGĀKAI LATVIJAI: Saeimas paveiktais un darāmais

Sabiedrība par atklātību - Delna un domnīca PROVIDUS pirms 12. Saeimas vēlēšanām 2014. gadā izveidoja desmit soļu plānu labākai un godīgākai Latvijai. Veicot Saeimas monitoringu no 2015. līdz 2017.gadam organizācijas pētīja, vai Saeima nebremzē iniciatīvas, kas nepieciešamas šo soļu izpildei. Šādu gadījumu izrādījās maz, taču apkopojot Saeimas paveikto, 2017. gada maija beigās pilnībā bija izpildīti tikai 4 un daļēji izpildīti 16 no pavisam 45 konkrētajiem uzdevumiem.

 

Plašāks konkrētu uzdevumu izvērtējums atrodams ziņojuma "Saeima tuvplānā" 25.-30.lpp.

Ko Saeima var darīt tūlīt, lai veicinātu 10 soļu plāna izpildi:

  • TRAUKSMES CĒLĒJU AIZSARDZĪBA. Šobrīd Saeimā nonācis ar Delnas līdzdalību izstrādātais trauksmes cēlēju aizsardzības likumprojekts, kurā ietverta trauksmes cēlēja definīcija, konfidencialitātes garantija, aizsardzība pret sankcijām no darba devēja. Ja Saeima atbalstīs likumprojektu, tiks izpildīti trīs uzdevumi no 10 soļu plāna. 

 

  • PLAŠĀKA INFORMĀCIJAS PIEEJAMĪBA UN LĒMUMU ATKLĀTĪBA. Delna iesniegusi Saeimā vairāk kā 11 tūkstošus iedzīvotāju parakstu, kas savākti platformā ManaBalss.lv, par atklātām Valsts prezidenta vēlēšanām. Paralēli izveidota otra ManaBalss.lv iniciatīva par Saeimas audioierakstu publiskošanu, kas turpina vākt nepieciešamos 10 tūkstošus parakstu. Tāpat Delna vairākkārt publiskajās un politiskajās diskusijās iestājusies par lobēšanas definīcijas un normatīvo aktu pieņemšanu, lai politikas un dokumentu izstrādātājiem būtu pienākums atklāt lobētājus.Ja Saeima šīs iniciatīvas atbalstīs, būs izpildīti trīs uzdevumi no 10 soļu plāna.
 

Saeimas monitorings notika projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund un Sabiedrības integrācijas fonds.

Par attēlu saturu atbild Sabiedrība par atklātību – Delna un domnīca PROVIDUS. 

Pēdējās izmaiņas veiktas 13.07.2017

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!