Blogi

Okt022014
Ruta Beināre

Vēlētājam noderīgi interneta rīki un aplikācijas

Vēlētājam ir noderīgi pirms vēlēšanām atvēlēt laiku pārdomāta lēmuma pieņemšanai. Tomēr bez pašu partiju un kandidātu veidotajiem spilgtajiem saukļiem un programmām var atrast arī citus rīkus, kas ļauj vēlreiz kritiski izvērtēt katras partijas pagātni, tagadni un nākotnes plānu atbilstību vēlētāja nostājai. Viens no tiem ir Kandidatiuzdelnas.lv, bet ne vienīgais. Tāpēc īss ieskats interneta rīkos un aplikācijās, kuri sniedz iespēju izdarīt pārdomātu izvēli.


Klausīties debates televīzijā, sekot līdzi jaunumiem medijos, noskatīties reklāmas, izlasīt kritiskus blogus, izpētīt provizorisko statistiku, izsekot nomelnošanas kampaņām, izlasīt katras partijas atbildes uz aptauju jautājumiem par nākotnes plāniem, pievērst uzmanību erudīcijas testiem, kas pavērsti deputātu kandidātu virzienā. Būt par vēlētāju nav viegli! Pēc šādas informācijas jūras var secināt, ka katru kandidātu un partiju ir par ko kritizēt.  Tad atskan neviltota nopūta: „Bet nav taču par ko balsot!" Vienmēr ir izvēle, tikai tās izdarīšanai jāvelta laiks un, lūk, interneta rīki, kas centušies atvieglot mūsu izvēli.


Pilna bilde

Žurnāls „Ir" kopā ar Latvijas uzņēmumu „Overly" izveidojuši bezmaksas aplikāciju „Pilna bilde". Lejupielādējot šo aplikāciju, vēlētājam atliek tikai ieskenēt partijas reklāmas attēlu viedtālrunī un tiks atklāta partijas kandidātu patiesā seja. Kā ziņo žurnāla „Ir” mārketinga vadītāja G. Grīnberga, vēlētājs varēs uzzināt par partijas līdzšinējo solījumu izpildi un tās paveiktajiem darbiem.

Lai gan ideja ir interesanta un interaktīva, tomēr, iegūstot savā viedtālrunī „Overly” aplikāciju, ilgi nācās meklēt pirmo žurnālu, kurā atradu partijas reklāmu. Pēc pāris minūšu žurnālu izpētes biju atklājusi tikai vienas partijas reklāmu. Ieguvums bija pietiekami īss un koncentrēts apkopojums par partijas darbiem un nedarbiem. Protams, to var pavērst par spēli – noķert visu partiju reklāmas -, tomēr šoreiz vieglāk šķita paraudzīties, kas vēl ir interneta piedāvājumā izvēles veikšanas palīgos, jo aplikācija diemžēl nepiedāvāja meklētāju - iespēju ievadīt partijas nosaukumu un saņemt informāciju par to arī bez reklāmas noskenēšanas.

Aplikācija 12.Saeimas vēlēšanām un cvk.lv

IT uzņēmums «Global Synergy Group» Latvijas vēlētājiem izstrādājis mobilo aplikāciju, kurā apkopota svarīgākā informācija – partiju programmas, kandidātu saraksts un apkopoti vēlēšanu iecirkņi, kā arī to darba laiki.

Šī aplikācija būs noderīga, lai izanalizētu vēlēšanu piedāvājumu tiem, kam nav regulāra pieeja internetam, kā arī tiem, kam vielgāk ir strādāt aplikācijas vidē pārskatāmā variantā, nevis cvk.lv mājaslapā, kur šī pati informācija ir atrodama citādā formātā, jo kopumā tajā ir 1:1 CVK atrodamā informācija. Ja kādam CVK mājas lapa neiet pie sirds, tad šīs aplikācijas vide ir krietni modernāka un ērtāk apskatāma.

Partiju līnijas

Tuvojoties vēlēšanām, „PolitiCafe” izveidojuši mājaslapu www.partijulinijas.lv, kurā apkopojuši partiju līnijas jeb galvenās tēmas, par kurām ir runa partiju programmās. Tā kā vēlēšanās kandidē 13 partijas, iziet cauri visām 4000 zīmju programmām un spēt tās analizēt izklausās pēc skolas mājasdarba, tāpēc "partiju līnijas" jau ir sagatavojuši 24 kategorijas, piemēram, ģimene, sports, veselība u.c., lai vēlētājam atliktu izvēlēties sev svarīgākās jomas, partijas un uzzināt to nostāju un plānus atbilstošajos jautājumos.

Soli pa solim ceļā uz iecirkni

Noteikti vēlētājam palikuši atmiņā interneta rīki, kas tikuši piedāvāti pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Lai gan šoreiz rīku loks ir krietni samazinājies un, piemēram, neparadās testi, kas, manuprāt, bija gana saistoši un noderīgi savu izvēļu salīdzināšanai ar partiju izvēlēm, tomēr arī citi resuri ir gana daudz un izvēlei noderīgi.

Portāls solipasolim.lv ir izveidojuši infografiku ar faktiem, kā balsot, ja nav par ko balsot, un kā nenobalsot pretēji savām vēlmēm. Arī tas, cerams, būs noderīgs rīks ceļā uz iecirkni laikā, kad tiešā vara no 100 Saeimas locekļiem ir uz brīdi atgriezusies tautas rokās, ļaujot mācīties no kļūdām un veikt jaunus lēmumus.

Attēla avots: Mike Lee, flickr.com, Creative Commons License

Pēdējās izmaiņas veiktas 02.10.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!