Blogi

Okt022014
Lote Lārmane

Vēlēšanas ārzemēs: kur un kāpēc vēlēt?

Šogad ārzemēs 12. Saeimas vēlēšanām būs atvērti 99 vēlēšanu iecirkņi. LR Ārlietu ministrija ir izveidojusi mājaslapu tuvākā iecirkņa atrašanai – www.kurbalsotarzemes.lv, kurā katrs ātri un ērti var atrast sev tuvāko vēlēšanu iecirkni. 

“Vienalga, vai Tu esi Latvijā, Lielbritānijā, Vācijā vai ASV - ja vien ir iespēja, ir jāiet un jābalso!” uzskata Inese Ejugbo, juriste, kas dzīvo un strādā Lielbritānijā. 4. oktobrī Inese noteikti dosies balsot uz sev tuvāko vēlēšanu iecirkni.

“Manuprāt, katram, kas novērtē to, ka Latvijā ir demokrātija un brīvas vēlēšanas, un katram, kurš apzinās savu atbildību attiecībā uz savas valsts tālākā likteņa ietekmēšanu, ir jāpiedalās vēlēšanās,” komentē Inese.

Iespējamo līdzpilsoņu nevēlēšanos balsot Inese skaidro kā vilšanos demokrātijā: “Ja demokrātijas un brīvu vēlēšanu nav, tad cilvēki ir gatavi to vārdā cīnīties, pat karot un mirt. Kad cīņa ir izcīnīta un pašu ievēlētie pārstāvji nav attaisnojuši uz viņiem liktās cerības, tad cilvēki viļās, nenovērtē ne demokrātiju, ne brīvību ar savu balsi ietekmēt valsts nākotni, ir pasīvi un nevēlas piedalīties vēlēšanās.”

Tomēr, ir svarīgi saprast, ka arī nebalsojot vai balsojot ar tukšu aploksni, balsstiesīgais iespaido vēlēšanu rezultātus.

“Daudzi neapzinās, ka ikviens balstiesīgais ietekmē vēlēšanu rezultātus. Ievēlētie pārstāvji tiek noteikti atbilstoši un proporcionāli nobalsojušo skaita sadalījumam. Nebalsojot vispār, cilvēks faktiski pilnvaro arī to partiju pārstāvjus, kuros pats ir vīlies, vai kurus noteikti negribētu redzēt pārstāvot vēlētāju intereses parlamentā. Faktiski pievelk neredzamus krustiņus katrai partijai, kas tikusi pāri 5% barjerai,” skaidro Inese.

11.Saeimas vēlēšanās piedalījās 28% no visiem ārzemēs dzīvojošiem balstiesīgajiem 

11. Saeimas vēlēšanās pēc Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) datiem piedalījās 28% no visiem ārzemēs dzīvojošajiem balsstiesīgajiem, kas sastādīja 2% no visiem balsojošajiem 2011. gada Saeimas vēlēšanās.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datiem* Latvijas balsstiesīgo skaits ārzemēs ir 84 156, kas ir 5% no visiem Latvijas balsstiesīgajiem.

Raksta autore ir saņēmusi Dr. Ainas Galējas stipendiju studijām ASV - Viskonsīnas Universitātē Oklērā 2014./2015. mācību gadam un 4. oktobrī vēlēt dosies uz Mineapoles Latviešu draudzes namu.

*Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde reģistrē tikai tos izbraukušos Latvijas valstspiederīgos, kas paši informējuši par savu atrašanās vietu.

Pēdējās izmaiņas veiktas 02.10.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!