Blogi

Dec092014
Ruta Beināre

Pārgājiens Eiropas Parlamentā

Novembra noslēgumā guvu iespēju doties uz Strasbūru, lai viesotos Eiropas Parlamentā plenārsesijas laikā. Par darbošanos šajā vēlēšanu projektā šādu iespēju dāvāja Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā sadarbībā ar Delnu.

Jau pavasarī biju Strasbūrā „European Youth Event” ietvaros, kur parlaments kļuva par telpu 6000 jauniešiem, kas devās uz dažādām meistarklasēm, lai diskutētu par ES jauniešiem aktuālajām tēmām. Salīdzinot abus braucienus, var droši teikt, ka tas, kā mēs pieredzam vietas, atkarīgs no tā, kas šo vidi veido.

Francija vai tomēr ES centrs?

Strasbūra ir Francijas austrumos netālu no Vācijas un Šveices robežas. Kā zināms, franči mīl savu valodu un šīs nācijas vājās svešvalodu zināšanas būs pieredzējis katrs, kas devies uz šo zemi. Pat parlamenta gaiteņos darbinieki, kas koordinē apmeklētāju plūsmu, tikai retu reizi spēja atbildēt uz jautājumiem angļu valodā, mudinot piespiest tādus apmeklētājus kā mani atcerēties savas franču valodas pieticīgās zināšanas.

Ja esi devies braucienā uz Strasbūru kā uz Franciju, tas piederas pie lietas, tomēr brīdī, kad oficiālā vizītē Eiropas Parlamenta galvenajā mītnē ieradies pāvests Francisks kā Vatikāna valsts galva, nevis kā reliģisks līderis, orķestris atskaņo ES himnu „Odu priekam”. Tad gribas pasmaidīt par centieniem izveidot kādu eiropeisku punktu kartē, aiz kura robežām ikviens Eiropas iedzīvotājs nedaudz noliek savu tautību malā un kļūst par Eiropas pilsoni, aizmirstot par paša identitāti. Man šķiet, ka tas mums visiem vēl ir jāmācās. Tā, piemēram, Francijas karogs un „Marseljēza”, kas parasti tiktu izcelti goda vietā svarīgas vizītes laikā, šoreiz neiederas. Arī tas, ka pāvests nav tikai valsts galva, bet arī Romas katoļu baznīcas augstākais virspriesteris un garīgais līderis, būtu itkā jāpiemirst.

Starp citu, vēlāk, skatoties vietējo televīziju, redzēju reportāžu no vietējās katedrāles, kur notikusi runas tiešraide, bet priekšplānā tika tomēr novietots Francijas karogs, kas parāda, ka paši vietējie nevēlas abstrahēties no fakta, ka pāvests ieradies oficiālā vizītē Eiropas Savienībā, nevis tieši Francijā.

Iespēju vieta jauniešiem

Bet Eiropas Savienība un EP nav tikai politiska institūcija. Tā ir arī iespēju vieta. Prieks secināt, ka EP tiešām cenšas ieviest to, kas tiek veicināts arī citās institūcijās, – iespēja jaunajiem doties praksē, dažādiem cilvēkiem nodrošināt darba vietu, veidot piekļuvi telpām ikvienam, neraugoties uz fiziskajām iespējām.

Katram tiek dota iespēja konkurēt un pierādīt sevi

Lai izietu praksi ES institūcijās, jaunietim jāzina vismaz divas ES oficiālās valodas (to pavisam kopā ir 24!) un jābūt motivētam šim darbam, neraugoties uz iepriekšējo pieredzi. Kā piebilst paši praktikanti, - katram tiek nodrošināta iespēja konkurēt un pierādīt sevi.

Tomēr no Strasbūras vizītes atminos vēl kādu iezīmi, kas noteikti jāpiemin, un tie ir mulsinošie EP gaiteņi, kas dienas noslēgumā liek nopūsties: „Kāpēc nepieliku no rīta soļu skaitītāju?” Pavasarī, kad šajās telpās uzturējās jaunieši, tā šķita perfekta vieta nometnes norisei. Uz grīdām ir paklāji un tajos var piesēst, pat galdi ir mīksti un ērti bez asiem stūriem, lai kādā telpā gribētos izveidot darbinieku bērnu stūrīti. Uz sienām ir gleznas, bet katrs gaitenis šķiet kāda cita dizainera veidots, liekot domāt par ēku kā par mākslas darbu.

Gaisā valda steiga

Kopumā dienas tiek pavadītas, skrienot no viena punkta uz otru, un gaisā valda steiga, jo ikviena aizķeršanās nozīmē kavēšanos, bet parlamentā neviens tevi negaidīs. Institūcija paliek institūcija un, ja cilvēkiem patīk nodarboties ar nemitīgas steigas un stresa nodrošināšanu, tad tie tiks radīti pat tik mājīgā vidē kā šī.

Kas zina, varbūt pēc gadiem parlamenta ēka brīvajos brīžos ārpus plenārsesijām, kas šeit risinās tikai reizi mēnesī, tiešām pārvērtīsies par vietu nometnēm vai bērnudārzu? Savukārt eiropeiskā izjūta vairs nebūs tikai centieni, bet visā savienībā būs izplatījusies ideja lauzt robežas un nopietni pieķerties pie eiropeiskā kā pie cilvēku vienojošā? 

Attēla avots: EPP GROUP FLICKR.COM, Creative Commons License

Paldies Eiropas Parlamenta Informācijas birojam Latvijā par iespēju apmeklēt Eiropas Parlamenta galveno mītni! 

Pēdējās izmaiņas veiktas 09.12.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!