Blogi

Okt072014
Lita Dubrova

Novērojumi vēlēšanu iecirknī

12.Saeimas vēlēšanas ir pagājušas. Katras Saeimas vēlēšanas ir nopietns notikums valstī, kas rada aktīvas diskusijas iedzīvotāju vidū. Pēc visu vēlēšanu iecirkņu rezultātu apkopošanas, redzams, ka pavisam nobalsojuši 58,85% balsstiesīgo iedzīvotāju, kas ir mazāk nekā 11. Saeimas vēlēšanās, kurās balsoja 59,5% balsstiesīgo.

Vēlētāji balsošanas kabīnē uzkavējās

Doties vēlēt vienmēr šķitis interesants process, tāpēc šogad tika pieņemts lēmums visu vēlēšanu dienu pavadīt vēlēšanu iecirknī, lai redzētu, kā tas ir un kā atšķiras no vienkārša vēlētāja pieredzes. Pieteicos praksei CVK un saņēmu apstiprinājumu, ka šādu iespēju man piedāvā mājām tuvākajā Rīgas iecirknī - 141. vēlēšanu iecirknī Rīgas Hanzas vidusskolā. Kopsummā šajā vēlēšanu iecirknī savu balsi nodeva 851 vēlētājs. Saskaņā ar CVK datiem.

Vēlēšanu rīts iecirknī sākas raiti, visiem ir kāds darbiņš iedalīts un pirmie vēlētāji ierodas jau īsi pēc 7:00. Rīta cēlienā tie bija cilvēki gados, tie, kas dodas uz darbu, un paši iecirkņa darbinieki. Tomēr no paša rīta jau bija skaidrs, ka šajās vēlēšanās iedzīvotāji, izdarot savu izvēli, nesteidzas. Lai gan 141. vēlēšanu iecirknī visas dienas garumā nebija daudz cilvēku, pat šeit veidojās nelielas rindas, jo novēroju, ka vēlētājs savu izvēli veica aptuveni piecas minūtes.

Interesantie vēlētāji 141. vēlēšanu iecirknī

Cilvēki, kas nāca uz vēlēšanām, bija dažādi. Kā jau vienmēr, gadās kāds vēlētājs, kam pasei beidzies termiņš vai kas atnācis vēlēt ar ID karti. Kāds pavecāks kungs ienākot vēlēšanu telpā, tika pierakstīts un, saņemot biļetenus un aploksni, uzreiz metās vēlēt un neļāva, ka viņa pasē iespiež zīmogu. Kad no vēlētāja tika saņemts atkārtots atteikums par zīmoga spiešanu pasē, vēlēšanu zīmes no kunga tika paņemtas un viņš neapmierināti murminot devās prom.

Kāds cits vēlētājs domāja, ka jānāk ar uzaicinājumu, kā tas bija uz EP vēlēšanām, kad katrs saņēma ziņu par to, ka reģistrēts konkrētā iecirknī. Uz Saeimas vēlēšanām kungs nebija saņēmis šādu uzaicinājumu un speciāli mājās meklējis iepriekšējo, tāpēc sākumā lūdza, lai viņu laižot vēlēt tāpat un rādīja uzaicinājumu uz EP vēlēšanām, ka šis esot viņa iecirknis.

Kaķis un Māra Zālīte

Kāds cits atkal pirms vēlēšanām vēlējās sabildēties ar iecirknī sēdošo kaķi. Cilvēki daudz jokoja par kaķīti, sauca par novērotāju vai galveno vēlētāju. Hanzas vidusskolas kaķis gandrīz visu vēlēšanu dienu sēdēja tieši punktā, kur tika pārbaudītas pases un vēroja notiekošo.

Interesantu cilvēku, kas devās vēlēt, manā iecirknī noteikti netrūka. 141. vēlēšanu iecirkni bija izvēlējusies apmkelēt arī Māra Zālīte, kas ienākot iecirknī uzreiz jautāja: „Kāda ir aktivitāte? Cilvēki nāk?” Tas bija arī vienīgais vēlētaja jautājums par to, kāda ir aktivitāte šajās vēlēšanās.

Konkrētās stundās vēlēt nāk konkrēti cilvēki

Varēja labi pamanīt, ka konkrētās stundās vēlēt nāk konkrēti cilvēki. Rīta pusē gandrīz visi vēlēt atnākušie cilvēki bija latviski runājoši un nāca pa vienam. Tuvojoties pusdienlaikam, aktīvi vēlēt nāca ģimenes ar bērniem. Pēcpusdienā aktīvi bija krievvalodīgie vēlētāji, kas nāca kopā ar visu ģimeni un jaunieši, kuriem lielai daļai šīs bija pirmās vēlēšanas. Vakara pusē jau atkal sāka parādīties vēlētāji, kas nāca pa vienam, acīmredzami pēc darba vai atpūtas. Vēlētāji nāca līdz pēdējām iecirkņa darba laika minūtēm.

Darbs vēlēšanu iecirknī maina skatu uz vēlēšanu procesu

Pirms devos darboties vēlēšanu iecirknī, skats uz vēlēšanām bija citādāks. Likās, ka tas ir garlaicīgs un vienmuļš process, bet patiesībā, tas ir interesants veids, kā redzēt vēlētājus un komunicēt ar cilvēkiem. Pārbaudot pases pie iecirkņa ieejas, bija daudz jautājumu no vēlētājiem un varēja arī pavērot krievvalodīgo un latviešu atšķirības komunikācijā. Bija ļoti daudz emocionālu brīžu, skatoties uz to, kā vecākā gadagājuma cilvēki ierodas vēlēt, ar savu mazbērnu palīdzību un ir arī apģērbušies kā uz svinīgu pasākumu. Tādas lietas aizkustina un rosina pārdomas.

Domāju, ka katram, kas vēl nav izlēmis vai kādreiz doties vērot vēlēšanas visas dienas garumā, to vajadzētu darīt. Diena būs grūta, bet noteikti tā vērta.

Pēc šīm vēlēšanām novēlējums visiem tiem, kas nedevās vēlēt – savas negatīvās domas un vārdus par ievēlētajiem Saeimas deputātiem paturiet pie sevis, tie, kas nepiedalās, nedrīkst kritizēt, jo paši nav darījuši neko. Lai jaunievēlētajai Saeimai izdodas! 

Attēla avots: personīgais foto, Rīgas Hanzas vidusskolas kaķis.

Pēdējās izmaiņas veiktas 07.10.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!