Blogi

Apr242014
Biruta Daņilēviča

Latgalē ir savs viedoklis par politiku

Kādās brīvdienās pēc ilgākas prombūtnes atgriezos savās mājās - Latgalē. Agrāk tik ierastā vide bija kļuvusi sveša. Svētdienas rītā dzīve manā dzimtajā pilsētiņā neapstājas - tirgus sievas kaulējas ar pircējiem par gaļas cenu, kāds vīrietis krievu valodā lamā savu suni, baznīcas zvani aicina uz kārtējo dievkalpojumu. Turpat pilsētas centrā pie strūklakas satiku Ilonu un Viktoru, nejaušus garāmgājējus, kuri pēc etniskās piederības ir krievi. Uzsākot sarunu par laika apstākļiem, aprunājāmies arī par Latvijas politiku, Eiropas Parlamenta vēlēšanām un Latvijas nākotni kopumā.

Negribu nervus bojāt

Ilona (43), pārdevēja: "Es ne īpaši interesējos par politiku. Reizēm paskatos ziņas krievu kanālos, bet kopumā - negribas sev nervus bojāt. Esmu informēta, ka tuvojas vēlēšanas, taču nebalsošu. Nedomāju, ka Eiropas Parlamentā tiks pieņemti lēmumi, kuri izmainīs mūsu dzīvi. Neuzticos un neticu kandidātiem. No kandidātiem zinu Mirski, taču viņš man nepatīk - ļoti rupjš savos izteicienos. Viņa uzskati un viedoklis ir kā deviņdesmito gadu bandītam.

Kādam jābūt politiķim, lai es vēlētos par viņu balsot? Es nezinu. Laikam jau godīgam. 

Kādam jābūt politiķim, lai es vēlētos par viņu balsot? Es nezinu. Laikam jau godīgam. Šim cilvēkam no visas sirds jāstāv un jākrīt par savu valsti, jādomā par cilvēkiem, lai viņiem būtu darbs, lai uzlabotos infrastruktūra, būtu sociālās garantijas.

Visi politiķi domā NATO un ES robežās, bet nedomā par mūsu cilvēkiem, par mūsu problēmām, jo cilvēkiem patiešām ir smagi. Mēs, parastie mirstīgie, strādājam par grašiem, un ES standarti nav pielīdzināmi Latvijas situācijai. Mūsu problēmas nav tādas pašas kā Francijai vai Anglijai, mūs pat nevar salīdzināt. Viņi sēž savā parlamentā, risina ES problēmas, un vienīgā problēma Latvijā, kuru viņi saskata, ir Latvijas krievi un krievu valoda. Par to visi izsakās kategoriski un rupji, bet mēs te dzīvojam tāpat kā latvieši visu dzīvi, neesam ne ar ko sliktāki. Mums jābūt vienlīdzīgiem, nav jēgas mūs vainot visās problēmās, mēs tāpat kā pārējie vēlamies dzīvot labi.”

Apnicis cerēt

Viktors (25), strādā pagaidu darbos: "Neuzskatu politiku par pietiekami interesantu. Zinu, ka būs kaut kādas vēlēšanas, tomēr nebalsošu, jo nezinu nevienu kandidātu. Pat ja es zinātu, nebalsotu. Apnicis jau cerēt, ka kaut kas mainīsies. Viņi vienmēr sola, bet nekad neko nedara, un beigās mēs paliekam par muļķiem. Tā viss būs, kamēr politiķi nepaliks godīgi, sāks vairāk domāt par iedzīvotājiem, kuru intereses viņiem jāpārstāv, nevis par sevi. Paskaties apkārt, viss ir pārdots, nekas nav palicis. To lēma valdība, nevis cilvēki. Cilvēkiem nav darba. Te pat konkrēts piemērs nav nepieciešams. Pietiek ar to, ka cilvēki staigā apkārt ar skumjām sejām, nelaimīgi, un nekas gadu gaitā nemainās. Kā viss bija slikti, tā ir.

Sava valsts ir jāciena

Es balsošu, un tas nav apspriežams! [...] Es taču esmu Latvijas pilsone, man taču kaut kā jāizsaka savs viedoklis!

Jeļena (42), skolotāja: "Es par politiku īpaši neinteresējos, bet esmu dzirdējusi par vēlēšanām. Es balsošu, un tas nav apspriežams! Divas nedēļas pirms vēlēšanām vienmēr apskatos kandidātus un tad eju balsot. Es taču esmu Latvijas pilsone, man taču kaut kā jāizsaka savs viedoklis! Arī bērniem to cenšos iemācīt, ka sava valsts ir jāciena. Par tiem, kuri nebalso, es spriest nevaru. Tā ir viņu izvēle, viņu tiesības, viņu pārliecība... Tam ir argumentēts iemesls, par kuru cilvēki stāv un krīt. Mēs visi vienkārši esam dažādi."

Piezīme: attiecīgā iedzīvotāju aptauja nav uzskatāma par reprezentatīvu, proti, tā ilustrē tikai dažu cilvēku viedokļus un no šīs aptaujas nav izdarāmas tālākas prognozes. 

Pēdējās izmaiņas veiktas 30.04.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!