Blogi

Mai052014
Vilmārs Vītoliņš

Ko citu valstu studenti domā par vēlēšanām?

Viena no iespējām, ko piedāvā ES programma ERASMUS, ir iespēja ne tikai studēt ārzemju augstskolās, bet iepazīties arī ar studentiem no visas Eiropas Savienības un citām valstīm. Pats būdams šādā programmā Vytautas Magnus Universitātē Lietuvā, negribēju laist garām iespēju un uzaicināju uz īsu sarunu dažādu valstu studentus, lai noskaidrotu, vai viņi ir pamanījuši, ka tuvojas Eiropas Parlamenta vēlēšanas un vai tajās piedalīsies? Saprotot, ka nav pareizu vai nepareizu atbilžu, studenti ar prieku dalījās savās pārdomās. Viņu vidū bija gan šaubīgie un pasīvie, gan droši pārliecinātie vēlētāji.

Nepārzinu kandidātus, nebalsošu

Cilvēki, kuri parasti balso, izvēlās atkarībā no tā, kādai sociālai grupai paši pieder.

Ewelina (Polija), nacionālās drošības studente. Patīk kaķi, labi gatavo ēst, raksta Bakalaura darbu par drošību pret terora draudiem. "Zinu, ka vēlēšanas tuvojas, lai gan nezinu kad tieši. Pati nebalsošu. Īsti nezinu kandidātus un man politika ne pārāk interesē, man šķiet, ka līdzīgi kā vairumam Polijā. Cilvēki, kuri parasti balso, jau zina dažādus kandidātus, un tos izvēlās, atkarībā no tā, kādai sociālai grupai paši pieder. Ja es pati labāk zinātu kandidātus, domāju, ka ietu nobalsot, bet pagaidām ielās nav pārāk daudz plakātu un televīzijā arī ir tik daudz informācijas. [...] Man nav tik svarīgi, kurai vietējai partijai kandidāts pieder, mans balsojums būtu atkarīgs no tā, kādu programmu katra partija piedāvā tieši uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām."

Pontus (Zviedrija), sociālās aprūpes students. Patīk trenēties, sportot, politikai īpaši neseko, bet patīk palīdzēt cilvēkiem. "Tā īsti nezinu, un domāju, ka nē, nebalsošu. Man nav daudz zināšanu par šo jautājumu, tāpēc nezinu, vai vajadzētu piedalīties. Es gan domāju, ka Zviedrijā par to daudz runā. Par to ir pieejama daudz informācijas un daudziem tas ir svarīgi. Tas ir atkarīgs no tā, kam jautā."

Man patīk, kā partija darbojas vietējā līmenī

Adomas (Lietuva), psiholoģijas students. Patīk futbols, "Gredzenu Pavēlnieks" un Stenlija Kubrika filmas. "Jā, protams, zinu, ka vēlēšanas tuvojas. Es balsošu par Sociāldemokrātisko partiju, jo man patīk, kā tā darbojas vietējā līmenī. Es arī zinu, ka viņiem ir daži kandidāti ar pieredzi Eiropas Parlamentā."

Agnese (Latvija), politikas zinātnes studente. Patīk sportot, atpūsties ar draugiem, ceļot. "Esmu informēta un domāju balsot. Kad vēlēšanas nāks tuvāk, izpētīšu par tiem kandidātiem kaut ko vairāk, un paskatīšos to piedāvātās programmas. Domāju, ka diezgan lielā mērā tas, kurai vietējai partijai kandidāts pieder, arī ietekmēs manu izvēli."

Piezīme: attiecīgā iedzīvotāju aptauja nav uzskatāma par reprezentatīvu, proti, tā ilustrē tikai dažu cilvēku viedokļus un no šīs aptaujas nav izdarāmas tālākas prognozes. 

Vairāk par Erasmus+ skaties video (angļu valodā):

Pēdējās izmaiņas veiktas 06.05.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!