Blogi

Sep132014
Ruta Beināre

Ar ko mūs iepazīstina partiju programmas?

Mēnesi pirms vēlēšanām satori.lv parādījās raksts, kurā tika diskutēts par priekšvēlēšanu partiju solījumiem kultūras nozarei, kas nekad 4000 vārdu „garajās” partiju programmās nav spējusi rast vietu. Intervijas laikā arī tika izteikts minējums, ka kultūra nav gana interesanta, jo tā nav ekonomisko labklājību veicinošs faktors. Bet līdz ar to rodas jautājums, kas ir tas interesantais un svarīgais, kas gluži kā zirnekļu tīklā šajās 4000 zīmēs ir ieausts, liekot apzinīgajam vēlētājam pēc kārtīgas programmu izstudēšanas izdarīt savu izvēli par labu kādai konkrētai partijai? Tātad – kas, partijuprāt, vēlētājam šobrīd 2014.gada rudenī rūp?

Īsi un pārskatāmi par partiju programmām un sastāvu

Lai noskaidrotu atbildi uz šiem jautājumiem, tika izpētīta informācija, ko katra partija par sevi iesniegusi Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā.

Infografikās var novērot galvenās tēmas un tendences

Statistika un partiju programmas tika apkopotas infografikās, kas atrodamas tepat kandidatiuzdelnas.lv partiju profilos, kurā var iepazīties arī ar partiju vēsturi un kandidātu sarakstu. Infografikās var novērot galvenās tēmas un tendences, kas ir partiju izpratnē svarīgākā informācija, ko iekļaut šajā dokumentā. Galu galā šie cilvēki būs tie, kas nākamos 4 gadus pieņems mūsu ikdienu ietekmējošus lēmumus.

Esmu sadalījusi savus novērojumus divās daļās.  Pirmajā atspoguļojas partiju viedoklis, kas varētu būt balstīts ekonomiskos apsvērumos. Otrajā apkopoju solījumus, kas saistīti  ar cilvēka piederību un identitāti, , kas arī var noteikt izvēli vēlēšanās.

Ekonomiskā labklājība

Šīs tēmas atslēgvārdu atkārtojums partiju programmās bija pārsteidzoši biežs. Tas liek noprast, ka tieši šie jautājumi pēc partijas domām varētu saistīt lielāko daļu iedzīvotāju un to iespējama virzība nākamajos 4 gados būtu ievērības cienīga.

„Stiprināt profesionālās izglītības sistēmu, panākot darba tirgum nepieciešamu speciālistu sagatavošanu.” /Vienotība/
Kā redzams, profesionālā izglītība lēnām zaudē savu negatīvo tēlu un arvien biežāk parādās idejas par finansējuma piešķiršanu profesionālajām izglītības iestādēm un jauniešu virzību tieši šajās skolās. Kā risinājumu šo prasmju trūkumam partijas piedāvā iespēju iegūt konkrētu profesiju uzreiz pēc izglītības iegūšanas.

Atbalstīsim pasākumus Latvijas enerģētiskajai drošībai, panākot jaunu enerģētisko savienojumu izveidi ar citām ES valstīm./Vienoti Latvijai/
Enerģētiskā neatkarība arī ir viens no tematiem, kas sastopams vairāku partiju programmās. Lai gan pieminēta tikai pāris vārdos, tomēr tā pauž nostāju par pašpietiekamības veicināšanu un tik daudz jau aprunāto ekonomisko labklājību.

„Harmoniska reģionu attīstība.” /ZZS/

viens no biežākajiem atslēgvārdiem ir „Latgale”

Lūkojoties nākotnē, tiek minēta reģionu attīstība, kur viens no biežākajiem atslēgvārdiem ir „Latgale”, kalpojot par novadu, kuram ir nepieciešama palīdzība attīstībai. Arī tajā veiktie panākumi ir uzskatīti par paraugu turpmākai attīstībai. Iespēja iegūt pamatizglītību, darba vietu savā reģionā, finansiāli atbalstīt šīs teritorijas - tas kļūst par nozīmīgu elementu, kā attīstīt Latviju nākotnē un kā nodrošināt, ka iedzīvotāji nekļūst par daļu no ekonomiskās emigrācijas.

„Pildīsim Latvijas kā NATO dalībvalsts uzņemtās saistības, nodrošināsim efektīvu līdzekļu izmantošanu aizsardzības jomā 2% apjomā no IKP.”  /No sirds Latvijai/ „Veseli, droši, izglītoti Latvijas cilvēki (..).” /Latvijas Attīstībai/
Vēl viens aktuāls temats, kas atkārtojas lielākajā daļā programmu, ir runa par aizsardzību, gatavību palielināt finansējumu un algas šajā sektorā strādājošajiem, kā arī panākt NATO klātbūtni Latvijā. Diezvai šis temats figurētu partiju programmās, ja šajā pavasarī nebūtu sācies konflikts Ukrainā. Tātad aktuāls ir jautājums, cik droši jūtas cilvēki šajā valstī un kurš gādā paraizsardzību.

„Mēs nodrošināsim stabilu finansējumu Valsts kultūrkapitāla fondam.”/Saskaņa/
Bet kā tad ar kultūru? 4000 zīmēs tā ir atradusi savu vietu dažās partiju programmās, figurējot ar tādiem vārdiem kā „Kultūrkapitāla fonds”, „radošās nozares” un pat „Deju svētku lielkoncerta stadions” (Nacionālā apvienība), tomēr tas nekādi neļauj noprast konkrētāku kultūras virzību un attieksmi pret to.


No tā izriet, ka bezdarbs, Latvijas vienota attīstība, drošība un pašpietiekamība – tie ir temati, kas ir aktuālākie Latvijas vēlētājiem šajā gadā. Tasvieno lielāko daļu partiju programmu, šādā veidā cenšoties iegūt uzticību no balsotāju puses.

Vērtības un etniskā piederība

Ja iepriekšējā daļā partijām bija raksturīgs daļēji vienots viedoklis tad, runājot par etnisko piederību un vērtībām, sākas šķelšanās. Tas novērojams arī programmās, partijām atklājot savu identitāti.

„Jānodrošina  apstākļi izglītības sistēmas krievu valodā attīstībai – no bērnudārziem līdz augstskolām.” /Latvijas Krievu savienība/ „Nodrošinās to, lai valsts finansētajās mācību iestādēs no bērnudārza līdz vidusskolai mācību valoda ir valsts valoda.” /Jaunā konservatīvā partija/

Jautājumam par valodu pa vidu ir partija, kura sola nācijas izlīgumu

Daļa partiju nav norādījusi savu attieksmi valodu jautājumā, savukārt otra puse ir tieši izcēlušas priekšlikumus jautājumā par pilsonību, etniskumu un valodu, kā tas redzams arī šajos citātos, kad eksistē divi pretēji viedokļi. Kamēr vieniem svarīgi ir veicināt latvietību, attīstīt skolu programmas tikai valsts valodā un mazināt iespējas ārvalstniekiem, tad otriem ir būtiski atbalstīt pilsonību visiem nepilsoņiem, ieviest divvalodību un atcelt valsts valodas zināšanu pieprasījumu. Jautājumam par valodu pa vidu ir partija, kura sola nācijas izlīgumu.

„LKS deputāti Saeimā, sadarbojoties ar partijas pārstāvi Eiropas Parlamentā, strādās, lai atjaunotu savstarpēji izdevīgas Eiropas Savienības un Krievijas attiecības.” /Latvijas Krievu savienība/
Raugoties nākotnē, redzams, ka daļa partiju skatās uz rietumiem un vēlas stiprināt piederību Eiropas Savienībai, neļaujot Latvijas valstij atpalikt no citām kaimiņvalstīm. Tomēr viedokļu dalīšanās redzama jautājumā par Krieviju, jo daļa partiju vēlas mazināt ekonomisko atkarību no Krievijas, tomēr ir partijas, kas vēlas stiprināt veiksmīgu sadarbību ar Krieviju, kam par iemeslu var būt arī etniskā piederība, ne tikai ekonomiskie apsvērumi.

"Kristīgās vērtības ir veselīgas sabiedrības un atbildīgas politikas pamats."/Latvijas Reģionu apvienība/
Otrs identitāti veidojošs faktors bez etniskās piederības ir reliģiskā piederība, kas  var kļūt par noteicošo izvēlē, jo norāda uz kolektīvām un vienotām vērtībām. Šajās vēlēšanu programmās redzama arī frāze, ka partija ir balstīta uz kristīgām vērtībām. Tomēr netiešā veidā kopīgās vērtības atklājas arī izteikumā, ka partija atbalsta tradicionālu ģimeni un laulību starp sievieti un vīrieti, kas programmās parādās pārsteidzoši bieži, piemēram, Jaunā Konservatīvā partija ievadā kā vienu no savām pamatvērtībām bez 18.novembra Latvijas Republikas un geopolitiskās piederības Rietumiem pievieno ideju par tradicionālo ģimeni.

Kā redzams, partiju programmu veidotāji neparedz, ka izvēle, par kuru partiju balsot, būtu izdarāma, ņemot vērā tikai ekonomiskos apsvērumos. Tā ir balstīta uz identitāti veidojošiem faktoriem un cerību, ka persona ar līdzīgām vērtībām pieņems arī pašam iedzīvotājam visdraudzīgāko lēmumu. Latvijas vēlētājam tomēr ir svarīgi uzzināt sīkāk par kandidāta un partijas piederību. Piemēram, kuram reģionam vai pasaules daļai kandidāts sevi pieskaita, kur redz savu nākotni, kādi uzskati ir šiem cilvēkiem, piemēram, par ģimeni vai ārzemnieku iebraukšanu Latvijā, kas nosaka kandidāta vērtības, utt.

Kā neapmaldīties?

Šīs 4000 zīmes ir kā vīra cepure, kura aptver, pašam vīram nezinot, viņa īpašības (cik rūpīgs? cik sakopts? mīļākā krāsa? stils?). Tomēr teiciens vietā, lai neskata vīru pēc cepures, jo aiz etiķetes galvenais ir saprast saturu.To var izdarīt, tikai pagaršojot vai rūpīgi sekojot līdzi gatavošanas procesam un nogaršojot pāris sastāvdaļas.

Katrai partijai ir sava pagātne, kuru ir vērts izskatīt

Katrai partijai ir sava pagātne, kuru ir vērts izskatīt un kura neparādās šajās pāris zīmēs aprakstā. Arī atbilde uz jautājumu „kas mums rūp?” var pazust, lasot daudzsološu rakstu vai balstoties tikai uz sev būtiskākajiem atslēgvārdiem, tāpēc ikvienam atbildīgam vēlētājam vajadzētu izlasīt partijas programmu, par kuru tas vēlas balsot. Ja tam neatliek laika, vismaz kopsavilkumu noteikti var pagūt apskatīties, ko piedāvā Kandidatiuzdelnas.lv.

Foto autors:  Jônatas Cunha, Flickr.com Photostream, Creative Commons Licence

Pēdējās izmaiņas veiktas 14.09.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!