Blogi

Apr302014
Laura Butele

Ko Ventspilī domā par politiku un vēlēšanām?

Turpmāko sarunu laikā redzam trīs dažādu ventspilnieku viedokļus par politiku un vēlēšanām viņu dzīvē. Pensionāram Andrim vēlēšanas ir vērtība, jo tā ir iespēja viņam kā sabiedrības loceklim piedalīties valsts varas veidošanā. Jaunās māmiņas Lienes politiskās simpātijas lielā mērā ietekmē politiskās partijas vai tās līderu atrastā pieeja vēlētājam. Savukārt pensionāre Ilma ir palikusi uzticīga tikai Ventspils pašvaldībai un apmeklē tikai pašvaldību vēlēšanas.

Par vēlēšanām: vai iespējams neiet, ja saņemts ielūgums?

Skrienot un teju paspējot uz savu autobusu ceļā uz Ventspili, vēl nenojautu, ka priekšā gaidošais garais ceļš atnesīs pirmo sarunu par politiku. Apsēdos blakus kādam iesirmam vīrietim ar ļoti laipnām un smaidošām acīm. Priekšā gaidīja garš ceļš, tāpēc nodevos grāmatas lasīšanai. Pa to laiku mans kaimiņš cītīgi pārlasīja avīzes virsrakstus, meklēdams sev interesantāko tematu. Pārlasījis avīzi un iespējams nespēdams atrast sev pietiekami interesantu tēmu, vīrietis mēģināja uzsākt sarunu par manu grāmatu – Pašvaldību darbība un attīstība, tāpēc nolēmu uzsākt sarunu par politiku un gaidāmajām vēlēšanām. Kungs piekrita ar nosacījumu, ka neuzdošu pārāk sarežģītus jautājumus. To arī centos ievērot, sarunu sākot ar jautājumu: vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?

Esmu piedalījies visās vēlēšanās un vienmēr bijis uzticīgs vienai partijai, kas mani līdz šim nav pievīlusi.

Andris, 67, strādājošs pensionārs no Ventspils: „Vai iespējams neiet, ja jau esmu saņēmis ielūgumu?” Ar to kungs domāja vēstuli no Pilsonības un Migrācijas lietas pārvaldes par personas konkrēto vēlēšanas iecirkni. „Protams, plānoju apmeklēt šīs vēlēšanas, jo uzskatu, ka tās mums ir tikpat svarīgas kā Saeimas vēlēšanas. Neesmu nekāds politikas eksperts, taču man liekas, ka mums ir svarīgi būt pārstāvētiem Eiropas Savienībā. Paskatieties, kā mūsu pilsētā tiek siltinātas mājas , laboti ceļi un tas viss par Eiropas naudu! Mums ir vajadzīgi cilvēki, kas tur Eiropā pārstāv mūsu intereses un panāk lielākus maksājumus mūsu valstī. Esmu piedalījies visās vēlēšanās un praktiski vienmēr esmu bijis uzticīgs vienai partijai, kas mani līdz šim nav pievīlusi. Esmu uzticīgs tam, kā viņi strādā.”

Par politisko reklāmu: ir politiķi, kas uzrunā personiski

Ir vēls sestdienas rīts, kad dodos uz Ventspils bērnu pilsētiņu, kurā šajā laikā parasti bija vērojama liela apmeklētāju intensitāte. Iesākumā uzrunājot iespējamos intervētājus, daži bailīgi atsakās, taču tas mani nenobiedē. Uzrunāju kādu jaunu sievieti, kura šeit atnākusi ar savu meitiņu. Vai viņa ietekmējas no politiķu reklāmām televīzijā un citos medijos, izvēloties, par ko balsot vēlēšanās?

Brīžiem pašai neapzinoties, man ir pielipis kāds reklāmas meldiņš vai teksts.

Liene, 32 gadi, bērna kopšanas atvaļinājumā: „Grūti teikt, bet pieļauju, ka reklāmas atstāj lielu iespaidu. Brīžiem pat pašai neapzinoties, man ir pielipis kāds reklāmas meldiņš vai teksts, ko pati nemaz nemanu. Reklāmas noteikti spēlē lielu lomu, bet vai politiskās reklāmas arī? Nezinu gan. Pāris dienas atpakaļ vīrs man parādīja jauno Žagara reklāmu. Interesanta reklāma, zīmīgi vārdi, vismaz mani uzrunāja. „Latvija var!” un tas viss tiek pasniegts tik personiski. Man Žagara kungs simpatizēja arī pirms bija iesaistījies šajā jaunajā partijā. Ja man tagad būtu jābalso, noteikti balsotu par viņu. ”

Par valsti kopumā: smagi plīsusi uzticības vīle

Pārējie ventspilnieki, kuri piekrita sarunai, deva īsas un sausas atbildes. Man tomēr palaimējās. Ilmas kundze, laikā kad viņu uzrunāju, bija nodevusies vietējā laikraksta lasīšanai. Piegāju viņai klāt, stādījos priekšā un lūdzu viņas palīdzību. Viņa man laipni uzsmaidīja un piekrita sarunai. Uzdevu jautājumu par medijiem, bet mūsu saruna aizvijās stāstā par vilšanos politikā.

Ja ziņās kaut kas tiek teikts par valdību, labāk izslēdzu ārā, mani tas sadusmo.

Ilma, 68, pensionāre, pašlaik pieskata savus mazdēliņus. „Esmu zaudējusi jebkādu uzticību valsts varai. Ja ziņās kaut kas tiek teikts par valdību un pārrunāti kaut kādi jautājumi, labāk izslēdzu ārā, mani tas sadusmo. Paskatieties, kā notika ar Zolitūdes traģēdiju! Tas ir briesmīgi. Kurš tagad par to atbildēs? Vai valdība kaut ko dara šajā jautājumā? Tikai runā par ekonomiku, par uzņēmējiem un valsts augšupeju. Kā dzīvoja, tā dzīvojam nabadzībā. Vai esat redzējuši kādu augšupeju? Mani bērni strādā vairākās darba vietās, un kā naudas ir maz tā ir maz. Mans vecākais mazbērns jau gandrīz kā divus gadus strādā Norvēģijā, viņam šeit vienkārši nav darba. [...] Labi, ka man ir bērni un mazbērni, ar savu pensiju nevaru atļauties dzīvot, man jāizvēlas - gribu ēst vai samaksāt par dzīvokli. Labi, ka par zālēm man nav jāuztraucas, tās man nav vajadzīgas. Bet zinu tādus pensionārus, kam zāles sastāda lielākos tēriņus, ko darīt šādiem cilvēkiem? Vai valsts par viņiem domā?

Kāda jēga piedalīties vēlēšanās? Pasakiet, kāda jēga un aiziešu nobalsot. Vai kaut kas mainās no tā, vai Saeimā sēž viena vai otra partija? Paskatieties, iepriekšējās vēlēšanās uzvarēja Saskaņas Centrs, vai kaut kas mainījās? Nē, nemainījās un nemainīsies arī vai es eju vai neeju uz tām vēlēšanām. Eiropas Parlaments - tas ir vēl tālā, no tā man labums vēl mazāks. Nē, protams, labi, varam braukt bez vīzām pa visu Eiropu, bet ko vēl ? Eiropas nauda? To jau tāpat var dabūt.

Mani neinteresē, kas sēž tur Eiropas Savienībā, tik un tā jau kāds sēdēs. Apmeklēju tikai pašvaldību vēlēšanas. Paskatieties, kāda mums pilsēta. Viss te zied un plaukst, viss ir atjaunots, viss sakārtots, uz svētkiem arī pensionāriem pa kādu latiņu vairāk.”

Piezīme: attiecīgā iedzīvotāju aptauja nav uzskatāma par reprezentatīvu, proti, tā ilustrē tikai dažu cilvēku viedokļus un no šīs aptaujas nav izdarāmas tālākas prognozes. 

Pēdējās izmaiņas veiktas 30.04.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!