Jau šo sestdien – 4.oktobrī - Latvijā norisināsies 12. Saeimas vēlēšanas. Dažādas socioloģiskās aptaujas joprojām uzrāda lielu neizlēmušo skaitu un arī līdzdalībai vēlēšanās visā Eiropā ir tendence samazināties, ko nesen spilgti demonstrēja arī zemais Eiroparlamenta vēlēšanās nobalsojušo cilvēku skaits. Jau folklorizējušies „mazākā ļaunuma” izvēles kritēriji un viedokļi, ka „tas jau neko nemainīs”. Kāpēc piedalīties?
Vēlēšanas ir viena no iespējām ietekmēt procesus valstī. Šobrīd parlaments ir svarīgākā institūcija Latvijā, kuras sastāvu izvēlas valsts pilsoņi. Saskaņā ar Satversmi, pārējo amatpersonu izvēle nav tiešā vēlētāju pārziņā, bet atkarīga no deputātu balsojuma. Līdz ar to izvēle Saeimas vēlēšanās ietekmēs, kas kļūs par nākamo Valsts prezidentu, kurš ieņems, piemēram, Ģenerālprokurora amatu vai to, kāds būs Ministru kabineta sastāvs. Turklāt vēlēšanu sistēma Latvijā paredz gan atbalstāmās politiskās partijas izvēli, gan atļauj grozīt piedāvāto listi par labu vienam vai otram kandidātam. No tā atkarīgs, kas būs tie cilvēki, kuri vēlētājus pārstāvēs parlamentā un kādus lēmumus Latvijas likumdevējs pieņems turpmākos 4 gadus.
Īpaši jāpiemin arī ģeopolitiskā situācija – šo vēlēšanu starptautiskais fons, īpaši Eiropas reģionā Ukrainas notikumu kontekstā, liek rūpīgi pārdomāt valsts prioritātes aizsardzībass un drošības jomā, tāpēc ir vērts iepazīties ar partiju piedāvāto redzējumu par situācijas attīstību un jau paveikto. Tas, kādu izvēli izdarīs vēlētāji, noteiks, vai Latvija turpinās līdzšinējo ārpolitiku un ciešo sadarbību ar Rietumvalstu partneriem NATO un Eiropas Savienības ietvaros.
Visbeidzot, līdzdalība ir stipras demokrātijas priekšnoteikums. Saskaņā ar jaunākajiem „Freedom House” pētījumiem, lielākā daļa pasaules iedzīvotāju joprojām dzīvo daļēji brīvās vai nebrīvās valstīs un viņu iespējas piedalīties demokrātiskās vēlēšanās ir ierobežotas vai tādu nav vispār. Tikai 45% pasaules valstu ir uzskatāmas par brīvām un Latvija ir to skaitā. Tāpēc demokrātija jāuztver kā vērtība un vēlēšanas – kā viens no instrumentiem, kā to saglabāt un padarīt stiprāku.
Attēla avots: Tambako The Jaguar, flickr.com, Creative Commons License
Pēdējās izmaiņas veiktas 02.10.2014