Saeimas vēlēšanu arhīvs

Datu bāzes mērķi 12.Saeimas vēlēšanām

Vēlēšanas brīdis, kad vēlētāji var novērtēt politiķu darbu un izlemt, kurai politiskajai partijai un kandidātam ir gatavi uzticēt varu nākamajā Eiropas Parlamentā, Saeimā vai pašvaldībā.

Šī mājas lapa pirmoreiz tika izveidota pirms 10. Saeimas vēlēšanām un darbojās arī pirms ārkārtas 11. Saeimas vēlēšanām. Tā bija kā viens no informācijas avotiem vēlētājiem, kas atgādināja par svarīgākajiem ar korupciju saistītajiem notikumiem, kā arī par deputātu kandidātu iepriekšējo darbību, ko būtu vērts atcerēties, uzzināt vai pārdomāt pirms došanās uz balsošanas iecirkni.

Šīs datu bāzes galvenā misija ir veicināt pret korupciju neiecietīgu attieksmi, kā arī politiķu un vēlētāju atbildīgumu. Lai to sasniegtu, datu bāzei ir trīs galvenie mērķi:

Vēlētāju atmiņas atsvaidzināšana

Pētījumi un socioloģiskās aptaujas par vēlētāju atmiņu liecina, ka vidusmēra vēlētājs politiķu lēmumus patur prātā īsu brīdi, saskaņā ar kādu vācu aptauju - aptuveni 3 mēnešus.  Tie, kas par politiku interesējas vairāk, spēj notikumus atcerēties pusgadu. Tādejādi sabiedrības atmiņa kļūst par nozīmīgu faktoru, kas palīdz negodprātīgiem politiķiem noturēties amatos vai tikt atkal ievēlētiem.

Iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas notika pirms pieciem gadiem – 2009.gada jūnijā reizē ar pašvaldību vēlēšanām. Tas bija laikā, kad Latvijā vēl bija dziļa krīze. Šo piecu gadu laikā Eiropas Parlamentā pieņemta virkne lēmumu, kas tiešā veidā ietekmē arī Latviju, jo pēc Lisabonas līguma stāšanās spēkā iepriekšējā Eiropas Parlamenta sasaukuma laikā tā pilnvaras ir krietni pieaugušas.

Šī mājas lapa būs palīgs tiem, kuri vēlas atsaukt atmiņā notikumus, lēmumus un politiķu darbus, kas tieši vai netieši saistīti ar pārkāpumiem ētikas, labas pārvaldības, interešu konflikta un korupcijas jomā pēdējo gadu laikā, kā arī citiem tematiem, ko vēlētājiem būtu vērts zināt.

Uz augšu

Vēlētāju atbildīguma veicināšana

Labi zināms, ka sabiedrības neuzticēšanās politiskajām partijām un valsts varai ir noturīgi augsta.

2011.gada 23.jūlija referendumā vēlētāji pārliecinoši nobalsoja par 10.Saeimas atlaišanu, ko paši pirms nepilna gada bija ievēlējuši. Ārkārtas 11.Saeimas vēlēšanas bija brīdis, kad vēlētājiem bija jālemj īpaši atbildīgi, lai panāktu kvalitatīvas izmaiņas Latvijas politikā.

Saskaņā ar jaunāko Eiro barometra ziņojumu 2013.gadā, 75% iedzīvotāju neuzticas Latvijas valdībai, 79% - Latvijas Republikas Saeimai, savukārt politiskajām partijām neuzticas 90% Latvijas pilsoņu. 

Savukārt uzticēšanās Eiropas Savienībai un tās institūcijām ir vidēji augstāka nekā vietējai varai. Eiropas Savienībai kopumā neuzticas 45% Latvijas iedzīvotāju, bet Eiropas Parlamentam - 40%. 

Būtiski, ka Eiropas Parlaments ir vienīgā tieši vēlēta ES institūcija un pārstāv dalībvalstu iedzīvotāju intereses. Turklāt, Eiropas Parlamenta pilnvaras ES lēmumu pieņemšanā kopš Lisabonas līguma stāšanās spēkā iepriekšējā sasaukuma laikā ir pieaugušas. Eiropas Parlaments kopā ar ES Ministru Padomi pieņem direktīvas un regulas, kuras, pēc EP informācijas biroja Latvijā aptuvenām aplēsēm, ietekmē aptuveni 80% no Latvijas likumiem.

Delna uzskata, ka katra vēlētāja uzdevums ir piedalīties vēlēšanās atbildīgi, nepaļaujoties tikai uz priekšvēlēšanu reklāmu solījumiem, bet rūpīgi izsvērt savu lēmumu, izdarot atbildīgu un informētu izvēli, rūpīgi izvērtējot kā partiju programmas, tā katra deputāta kandidāta piemērotību deputāta amatam.

Uz augšu

Partiju atbildīguma veicināšana

Delna uzskata, ka partiju un to kandidātu iepriekšējā darbība, metodes un principi sniedz priekšstatu par to, ko no partijām var sagaidīt pēc vēlēšanām.

Ar šo mājas lapu vēlamies pievērst partiju uzmanību tam, kādus kandidātus tās izvirza vēlēšanām un izvērtēt to iepriekšējo darbību un reputāciju.

Partijām un to kandidātiem būs iespēja komentēt šajā mājas lapā veidoto darbu uzskatījumu, izmantojot komentēšanas iespējas vai sazinoties ar Delnu. 

Uz augšu

 

Pēdējās izmaiņas veiktas 14.12.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!