Kandidātu arhīvs

Vinets Veldre
Medijos:

Līgums par patruļkuģu iegādi un sadarbība ar uzņēmēju Meļņiku

2007.gadā aizsardzības ministrs Vinets Veldre bez konkursa parakstīja līgumu ar uzņēmējam Vasilijam Meļņika vadīto "Rīgas kuģu būvētavu" (RKB) par piecu patruļkuģu iegādi Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām. Līguma kopējā summa bija 38 miljoni latu.

V.Veldre pirms līguma parakstīšanas pauda gandarījumu, ka šis projekts ļaus attīstīt vismaz vienu Latvijas tautsaimniecības nozari. Aizsardzības ministrija līguma slēgšanu ar RKB pamatoja ar vēl 2003.gadā veiktu Latvijas Zinātņu akadēmijas pētījumu, kurā kuģu būvēšana pašu spēkiem, nevis to pirkšana ārpus valsts bija minēta kā pozitīvs devums valsts ekonomikai. Tikai pēc līguma parakstīšanas sabiedrība uzzināja, ka līgums neietver nosacījumu būvēt kuģus Latvijā. Uzņēmējs to arī izmantoja. 2010.gadā prese ziņoja, ka pirmie divi kuģi tiek komplektēti Vācijā, un tikai trešo kuģi varētu būvēt Latvijā.

V.Veldres pēctecis amatā Imants Lieģis (Pilsoniskā savienība) 2009.gadā lūdza RKB pazemināt patruļkuģu būves un iegādes līgumā norādītās cenas vai piedāvāt citus risinājumus maksājumu samazinājumam tuvākajiem gadiem, taču samazināt cenu uzņēmums nepiekrita. Tāpat tika mēģināts vienoties par mazāku skaitu kuģu. RKB piedāvāja vien pagarināt kuģu būves un piegāžu termiņus, līdz ar to pagarinot arī maksājumu grafiku, kas krīzes laikā atvieglotu valsts budžetu. Aizsardzības ministrija pieļāva, ka līguma summa tā rezultātā varētu augt par aptuveni 2,5 procentiem no kopējās summas.

2010.gadā žurnāls Ir rakstīja, ka V.Veldre sācis darbu V.Meļņikam daļēji piederošajā uzņēmumā „Baltijas marka”, tādējādi, iespējams, saņemot dāsnu paldies par savulaik saņemto pasūtījumu.  Sākotnēji V.Veldre stāstījis, ka jaunā pārtikas koncerna ''Baltijas marka'' izveide šobrīd ir viņa galvenā nodarbošanās. Viņa uzdevums ir izveidot pārtikas preču grozu ar Baltijas valstīs saražotajiem produktiem, lai pēc tam šo sortimentu piedāvātu lielveikalu ķēdēm Ukrainā, Baltkrievijā un Krievijā. Jaundibinātajā uzņēmumā viņš darbojoties kā konsultants un ''ne bez maksas''. ''Mūsdienās par visu jāmaksā,” tā telefonsarunā bija sacījis V.Veldre. Savukārt kāds aculiecinieks žurnālam stāstījis, ka V.Veldre vairākkārt no rītiem redzēts izkāpjam no automašīnas ''Range Rover'' pie V.Meļņika firmas biroja ēkas Vecrīgā, Pils ielā.

Pēc publikācijas V.Veldre noliedza iepriekš teikto, uzsvērdams, ka darbojas kā ārštata konsultants bez maksas un padomus V.Meļņikam dodot tikai pa retam, turklāt esot bezdarbnieks. Žurnāls Ir pieļāva, ka ārštata konsultanta amats varētu arī būt saistīts ar nevēlēšanos publiskot savas attiecības ar V.Meļņiku. Ja V.Veldre uzsāktu darbu Meļņika firmā kā amatpersona, pastāvētu liela interešu konflikta iespēja.

V.Veldre savu lomu līguma slēgšanā ar RKB centās mazināt, sakot, ka viņš tikai sakritības dēļ parakstījis iepriekšējā ministra Ata Slaktera (TP) laikā sagatavoto līgumu tieši tajā dienā, kad stājies amatā.

Avoti:
Spriņģe, I. Maskavas atslēgu turētājs. Ir. 09.06.2010
Spriņģe, I. Veldre maina viedokli par atalgojumu Meļņika firmā. Ir.lv. 11.06.2010
Mičāne, I. Veldre: Darbam "Baltijas markā" nav nekāda sakara ar patruļkuģu pasūtījumu; atalgojums par to netiek saņemts. Leta. 10.06.2010
Vaivars, A.Veldre nepārreģistrējas TP; konsultē Meļņiku. Db.lv.10.06.2010
Sloga, G. Aizsardzības ministrija šaubās, vai tai nepieciešami pieci dārgi patruļkuģi. Diena. 09.10.2009
Rutka, A. Bagātais, J. Valdība nolemj par diviem gadiem pagarināt piecu patruļkuģu būvniecības līguma termiņu. Leta. 09.03.2010

Pēdējās izmaiņas veiktas 15.12.2014

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!