Kandidātu arhīvs

Valdis Dombrovskis
Medijos:
Atzīst iespējamu kukuļa došanas faktu

Intervijā žurnālam “Sestdiena” 2011.gada 12.martā V. Dombrovskis atzina, ka 90.gados ir devis kukuli ceļu policistiem: “Nu, ārstiem šķiet, ka ne, bet deviņdesmitajos gados kaut kas ar Ceļu policiju ir bijis, jā.”
 
Avots:
Zirnis, E., Āboltiņš, I. Vara man nav vajadzīga [intervija ar V.Dombrovski]. Diena (Sestdiena). 12.03.2011
 
Bažas par sievas biznesa iespējamo ietekmi 
 
Portāls Pietiek.com izteica bažas, ka Ministru prezidents varētu nonākt interešu konflikta situācijā saistībā ar viņa sievas uzņēmumu. V.Dombrovska sievai Ārijai Dombrovskai un V.Dombrovska juridiskās padomnieces Sandras Bukanes vīram Indulim Bukanam kopš 2004.gada ir kopīgs bizness. 
Ā.Dombrovskai un I.Bukanam pieder uzņēmums “Land Development”, kas nodarbojas ar nekustamā īpašuma projektu attīstīšanu. Uzņēmums 2006. un 2007.gadā ir saņēmis divus kredītus (kopsumma - 1,28 miljoni latu) valstij piederošajā Latvijas Hipotēku un Zemes bankā (LHZB). Portāls Pietiek.com, pamatojoties uz Zemesgrāmatas un uzņēmuma gada pārskatu datiem, secināja, ka kredīta pamatsumma 2 gadu laikā nav dzēsta, turklāt 2010.gadā kredīta nosacījumi ir mainīti, izņemot prasību par 40% līgumsodu par laikā neveiktu maksājumu. Portāls uzskatīja, ka tādā veidā, iespējams, valstij piederošā banka ir piedāvājusi labvēlīgākus nosacījumus ar valdības vadītāju saistītam uzņēmumam. V.Dombrovskis savā blogā apgalvoja, ka SIA „Land Development” 2009. un 2010.gadā ir atmaksājis LHZB aizdevuma pamatsummu EUR 359 000 apmērā, un sākotnēji noteiktais līgumsoda apmērs nav ne grozīts, ne atcelts. 
 
Pirms stāšanās Ministru prezidenta amatā V.Dombrovskis ir izsniedzis SIA “Land Development” 111 597 latu lielu aizdevumu. Pietiek.com norādīja, ka līdz ar to V.Dombrovskis potenciāli ir ieinteresēts SIA “Land Development” finanšu situācijas uzlabošanā. Portāls izteica pieņēmumu, ka S.Bukanes virzīšana amatam Ventspils brīvostas valdē ir saistīta ar ievērojamo atalgojumu - 2010. gadā viņa algā saņēma 33 872 latus. V.Dombrovskis skaidroja, ka viņa privātie aizdevumi šī uzņēmuma attīstībai ir piešķirti līdz apstiprināšanai Ministru prezidenta amatā 2009.gada 12.martā un likumā noteiktā kārtībā ir deklarēti valsts amatpersonas deklarācijā 2009.gadā, stājoties amatā. Dombrovskis uzsvēra, ka S.Bukane Ventspils brīvostas valdē pārstāv Finanšu ministriju un ir apstiprināta amatā ar Ministru kabineta lēmumu.
 
2013.gada sākumā aizdomas par interešu sadursmi papildināja aizdomas, ka parādos ieslīgušais “Land Development” savu finansiālo stāvokli uzlabojis, izmantojot „Vienotības” aizstāvēto termiņuzturēšanās atļauju politiku. Pietiek.com rakstīja, ka uzņēmums bija pārdevis dzīvokli un tam piederošo zemes gabalu kādas Āzijas valsts pilsonim par 111 745 latu, līdz ar to, visticamāk, pirkums veikts, lai iegūtu Latvijā termiņuzturēšanās atļauju. Minimālā summa, kas saskaņā ar Imigrācijas likumu nepieciešama nekustamā īpašuma iegādē pret uzturēšanās atļaujas saņemšanu, bija 100 000 latu.
 
Grozījumus Imigrācijas likumā, paredzot termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi, Saeima pieņēma 2010.gada pavasarī, un V.Dombrovska pārstāvētais Jaunais laiks toreiz balsoja pret. Taču 2012.gadā, kad arvien asāk pret uzturēšanās atļauju izsniegšanu šādā veidā iebilda TB/LNNK-Visu Latvijai! un pat sagatavoja attiecīgu likumprojektu, Vienotība to neatbalstīja.
 
2013.gada vasarā Nacionālās apvienības spiediens attiecībā pret uzturēšanās atļaujām pieauga, un, lai saglabātu koalīciju, Vienotība piekrita mainīt nosacījumus atļauju piešķiršanai, bet ne tās atcelt pavisam. V.Dombrovskis pauda viedokli, ka pilnīga uzturēšanās atļauju piešķiršanas atcelšana atstātu negatīvu ietekmi uz valsts budžetu un būtu jāmeklē „fiskāli neitrāls risinājums”, piemēram, investīciju piesaistīšanas sadārdzināšana. 2014.gada februārī viņš, komentējot uzturēšanās atļauju dalīšanu nekustamā īpašuma pircējiem, norādīja, ka šādā veidā atļaujas saņēmuši aptuveni 6000 cilvēku, kas esot tikai aptuveni desmitā daļa no kopējā uzturēšanās atļauju saņēmēju skaita – ap 60 000 cilvēku. “Tādēļ dīvaini, ka mēs tik ļoti debatējam par šiem 6000, bet neinteresējamies par atlikušajiem 54 000,” pauda V.Dombrovskis. 2013.gada oktobrī koalīcijas partijas vienojās par kompromisu, taču Valsts prezidents Andris Bērziņš sagatavotos Imigrācijas likuma grozījumus atdeva otrreizējai caurlūkošanai Saeimā. 
 
Avoti: 
Grūbe, D. Dombrovsku ģimenes uzņēmums trīs gadus "Hipotēku bankai" nav maksājis 1,15 miljonu latu kredīta pamatsummu; banka detaļas nekomentē. LETA. 12.05.2011.
Bagātais, J. Dombrovskis pārliecināts, ka neatrodas interešu konfliktā. LETA. 17.05.2011.
Vilemsons, M. Saeima atkal neatbalsta VL-TB/LNNK ieceri atteikties no uzturēšanās atļaujām par ieguldījumiem īpašumos. Leta. 22.03.2012
Dombrovskis: Pilnīga uzturēšanās atļauju piešķiršanas atcelšana atstātu negatīvu ietekmi uz valsts budžetu. Leta (LNT). 28.08.2013

Pēdējās izmaiņas veiktas 13.06.2016

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!