Kandidātu arhīvs

Roberts Zīle
Medijos:

Piezīme: Nacionālās Apvienības saraksta premjera amata kandidāts

Mazo HES bizness 
 
Latvenergo valsts uzdevumā iepērk no mazajiem HES un citiem zaļās enerģijas ražotājiem elektroenerģiju par paaugstinātu cenu, tā dēvēto dubulto tarifu. Šīs enerģijas izmaksas ir iekļautas kopējos Latvenergo tarifos, par to maksā visi patērētāji.
 
2002. gadā laikraksts Diena rakstīja par šaubām saistībā ar mazo hidroelektrostaciju darbību. To vidū bija arī uzņēmumi, kas daļēji piederēja politiķiem, kuri lēmuši par divkāršā tarifa piemērošanu mazo HES saražotajai enerģijai. Arī ar Robertu Zīli saistītas divas firmas Ranka Hidro un Gaujas HES 2001.gadā bija pārdevušas valstij enerģiju par 95 703 latiem. Abu šo sabiedrību lielākā īpašniece bija firma Malēnija, kas līdzīgās daļās (33,33%) piederēja Zīlem un diviem citiem ar "tēvzemiešiem" saistītiem uzņēmējiem - Aldim Čeksterim un Gatim Deksnim. Abu Malēnijai piederošo firmu spēkstacijas atrodas uz Gaujas. Firma Ranka Hidro apsaimnieko Variņu HES, Gulbenes rajona Rankas pagasta Lejas Bierņos, bet otra - Gaujas HES tā paša pagasta Birzēs.
 
Kā rakstīja Diena, Deksnis kopš 2000.gada bija vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Vladimira Makarova (TB/LNNK) ārštata padomnieks. Savukārt V.Makarova vadītā ministrija bija tā, ar kuru tika saskaņota mazo HES būve un kura uzraudzīja, lai tie atbilstu visām vides aizsardzības prasībām. R.Zīle tajā brīdī bija īpašu uzdevumu ministrs sadarbībai ar starptautiskajām finanšu institūcijām. R.Zīle savā darbībā interešu konfliktu nesaskatīja. Uz jautājumu, vai, viņaprāt, līdzdalība mazo HES biznesā, kuru ražotās enerģijas obligāto iepirkumu par dubulto tarifu noteikusi Saeima, nav uzskatāma par interešu konfliktu, Zīle atbildējis: "Mana iesaistīšanās firmā Malēnija ir likumīga. Amatus tajā neieņemu un interešu konfliktu šeit neredzu."
 
Ņemot vērā to, ka mazo HES biznesa sektors ir neliels, taču ienesīgs un tas ir pilnībā atkarīgs no valsts labvēlības, tad politiķu iesaistīšanās šajā biznesā tiek uztverta ar īpašām aizdomām un iespējami interešu konflikti vērtēti daudz kritiskāk.

Avots:
Rulle, B. Mazo HES biznesā darbojas ministra Zīles firma. Diena. 03.06.2002
 
Savu biznesa partneri ieceļ amatā Brīvostā
 
Laikraksts Diena ziņoja, ka laikā, kad R.Zīle bija satiksmes ministrs, 2002.gadā, viņš drīz vien amatā Rīgas Brīvostas valdē kā Satiksmes ministrijas pārstāvi iecēlis Gati Deksni, kurš bija viņa biznesa partneris SIA Malēnija  un ar kuru bija kopīgs mazo HES bizness. G.Deksnis jau iepriekš darbojās Rīgas Brīvostas valdē, taču kā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis.
 
Avots:
Rulle, B. KNAB: Koziolam ir interešu konflikts. Diena. 19.12.2002
 
Pamatinformācija par kandidātu: CVK mājas lapa, publicēta pirms EP vēlēšanām 2014.gada pavasarī

Pēdējās izmaiņas veiktas 15.12.2014

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!