Kandidātu arhīvs

Rihards Eigims
Medijos:

Apkopotās informācijas kopsavilkums: 

Par palīdzi izvēlas sievas meitu

Lai gan likuma normas netika pārkāptas, KNAB lūdza Saeimai 2015.gada 23.aprīlī Saeimas komisijai izvērtēt šīs rīcības ētiku, izvēloties par palīdzi laulātās meitu. Birojs cita starpā norādīja, ka valsts amatpersonai, pildot pienākumus, ir aizliegts veikt darbības, kurās personiski vai mantiski ieinteresēta attiecīgā valsts amatpersona, viņas radinieki un darījumu partneri. Saeimas komisija tomēr nesaskatīja ētikas pārkāpumus.

Avots: Lastovska, A. Saeimas komisija nesaskata ētikas normas pārkāpumus Eigima rīcībā. LETA 06.05.2015.

Neatļauta aģitācija skolā

2014.gada 1.septembrī Daugavpils skolās pirmklasniekiem tika dalīti R.Eigima dāvināti kancelejas piederumi, daļa no tiem - ar viņa iniciāļiem un ZZS logo. LTV „Panorāma” ziņoja, ka Daugavpils 3.vidusskolā Zinību dienas svinīgajā pasākumā R.Eigims arī teica uzrunu, piebilstot, ka bērniem tiks viņa sarūpētas dāvanas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) norādīja, ka aģitācija ir aizliegta – ja uz dāvanām bijusi partiju simbolika, to var traktēt kā aģitāciju. Savukārt tad, ja šādas simbolikas nebija, dāvanas ir atļautas, bet partijai vai deputāta kandidātam pirms tam bija jāinformē KNAB par dāvanām iztērēto naudas summu.

R.Eigims savā rīcībā neko neētisku nesaskatot. Viņš katru gadu rīkojoties līdzīgi, bet šogad lūdzis pedagogiem no sarūpētajām dāvanām noņemt viņa vārdu. Deputāts sacīja, ka neatceras, cik iztērējis par dāvanām – tie, pēc viņa teiktā, varētu būt pāris tūkstoši eiro.

Avots:
Eigims Daugavpilī izmanto 1.septembri aģitācijai. Lsm.lv. 01.09.2014

Uz augšu

Sods par neatļautu amatu savienošanu

2009.gada oktobrī KNAB R.Eigimu sodīja par likuma „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” pārkāpšanu, jo viņš no 2.jūlija līdz 24.septembrim bija neatļauti savienojis Daugavpils domes priekšsēdētāja amatu ar SIA „VK Alfa” un SIA „Steamhammer” valdes priekšsēdētāja amatus. Viņš tika sodīts ar naudas sodu Ls 70 apmērā.

2011.gada decembrī R.Eigims, būdams Saeimas deputāts, atkārtoti tika saukts pie atbildības par šā likuma pārkāpšanu un atrašanos SIA „VK Alfa” valdes priekšsēdētāja amatā. Šajā reizē viņš tika sodīts ar naudas sodu Ls 85 apmērā.

Avoti:
Vilemsons, M. Saeima izdod administratīvajai sodīšanai deputātus Agešinu un Eigimu. 01.12.2011
KNAB

Uz augšu

Kriminālprocess par tiesas sprieduma nepildīšanu

2009.gadāDaugavpils pilsētas prokuratūrasāka kriminālvajāšanu pret R.Eigimu, kurš tika turēts aizdomās noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kas paredzēts Krimināllikuma 296.pantā – tiesas sprieduma un lēmuma nepildīšana.

Kriminālprocess bija ierosināts Daugavpils Policijas pārvaldē. 2007.gadā tiesa bija uzlikusi par pienākumu R.Eigima vadītajam parādos nonākušajam uzņēmumam “Steamhammer” segt tiesvedības izdevumus un ļaut uzņēmumam “Enerģētikas kompānija Latgale” izmantot savu nekustamo īpašumu. R.Eigims bija ignorējis gan tiesas, gan vēlāk arī tiesu izpildītāja prasības. Izmeklēšanas laikā pret R.Eigimu tikusi piemērota piespiedu atvešana, jo viņš bez attaisnojoša iemesla neesot ieradies pēc izmeklētāja aicinājuma.

Pēc prokuratūras iesaistīšanas starp abiem uzņēmumiem panākts izlīgums un lieta izbeigta. Atbildīgā prokurore pieņēmusi lēmumu, ka ar šo nodarījumu R.Eigims nav nodarījis tādu kaitējumu, lai viņu sauktu pie kriminālatbildības.

Avoti:
Laizāne, A. Likums visiem viens. D-fakti.lv. 09.06.2009.
Soikāns, I. Bijušais Daugavpils mērs nevēlas pildīt tiesas spriedumu. LETA. 11.06.2009.
LR Prokuratūra

Uz augšu

Vēršanās pret atklātību

Laikraksts „Diena” rakstīja, ka pēc kļūšanas par Daugavpils mēru 2001.gadā R.Eigims un viņa vadītā dome, iespējams, vērsās pret tai netīkamiem medijiem, kuri pirms vēlēšanām atbalstīja iepriekšējo mēru Alekseju Vidavski. Latvijas etnisko un cilvēktiesību studiju centrs savā ziņojumā “Cilvēktiesības Latvijā 2001.gadā” rakstīja, ka pēc 2001.gada martā notikušajām pašvaldību vēlēšanām vairākas jaunievēlētās domes darbības izraisīja satraukumu par mediju brīvību. 3.aprīlī dome maksātnespējīgajai SIA „Daugavpils televīzijas studija” nolēma atsavināt visas pašvaldībai piederošās televīzijas iekārtas. Daugavpils dome ir tās dibinātāja un lielākā daļu īpašniece. Lēmumu dome pamatoja ne tikai ar uzņēmuma finansiālo situāciju, bet arī to, ka Daugavpils televīzija nepietiekami atspoguļojusi pilsētas notikumus un domes darbu. Oktobrī Daugavpils televīzijas direktora vietā iecēla domes amatpersonu. Dome arī ieviesa žurnālistu akreditāciju un citādi padarīja sarežģītāku informācijas iegūšanu pašvaldībā. “Dienai” gatavojot rakstu par Daugavpils budžetu, R.Eigims bija atteicies atbildēt uz visiem laikraksta jautājumiem. Savukārt 2009.gadā, kad Daugavpils domē tika sasaukta ārkārtas sēde par R.Eigima atcelšanu no mēra amata, viņš bija izdevis rīkojumu sēdē neielaist žurnālistus, kas arī tika izpildīts.

Avoti:
Soikāns, I. Ar Eigima rīkojumu liegta apmeklētāju iekļūšana Daugavpils domē. LETA. 24.09.2009.
Rancāne, A. Pilsēta pēc vienas stabules. Diena. 08.11.2001.
LCESC ziņojums “Cilvēktiesības Latvijā 2001.gadā”


Uz augšu

Deviņas tonnas konfekšu pirms vēlēšanām

2004.gada Ziemassvētkos un Jaunajā gadā R.Eigims, kurš nākamā gada martā kandidēja pašvaldību vēlēšanās, Daugavpils skolu audzēkņiem izdalīja ap deviņām tonnām konfekšu. Dāvanu pakās bijis atrodams arī paša R.Eigima portrets.

“Sabiedrības par atklātību - Delna” apkopotā informācija ziņojumā par administratīvo resursu izmatošanu pirms pašvaldību vēlēšanām liecināja, ka izglītojošo iestāžu vadītājiem tika dalīti arī ar R.Eigima foto apdrukāti kalendāri un plakāti, lai gan likums par aģitāciju pirms pašvaldību vēlēšanām liedz aģitācijas materiālu izplatīšanu pašvaldību iestādēs, to skaitā skolās.

„Providus” priekšvēlēšanu aģitācijas monitoringa vadītāja Lolita Čigāne tolaik norādīja, ka konfekšu dāvināšanu var uzskatīt par pašvaldību vēlēšanu kandidāta individuālo kampaņu, kuru aizliedz partiju finansēšanas likums. R.Eigims uzsvēra, ka akciju organizējis un no personiskajiem līdzekļiem apmaksājis "kā cilvēks, nevis kā politiķis". Tiesa, dažādas dāvanas skolām R.Eigims dalījis arī iepriekšējos gados.

Avoti:
Jesina, I. Providus: Eigima dāvātās konfektes ir vēlētāju uzpirkšana. Diena, 09.01.2005.
Delna


Uz augšu

Valsts kontrole atklāj pārkāpumus Daugavpils domes finansēs

2003.gadā, veicot Daugavpils domes 2002.gada pārskata revīziju Valsts kontrole konstatēja vairākus pārkāpumus, par ko bija atbildīgs arī toreizējais mērs R.Eigims.

Valsts kontrole norādīja, ka domes priekšsēdētājs Rihards Eigims 2002.gada 20.jūnijā ir izdevis nelikumīgu rīkojumu par Daugavpils domes SIA "Daugavpils ledus halle" galvotā kredīta 200 000 latu apjomā atmaksu no pašvaldības budžeta līdzekļiem. Rīkojums izdots bez attiecīga domes lēmuma un tas nav saskaņots ar Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomi. Ar šo padomi neesot saskaņots arī galvojums pašvaldības uzņēmuma "DzKSU" ņemtajam kredītam 500 000 latu apmērā. Atklāti arī vairāki pārkāpumi Daugavpils pilsētas pašvaldības grāmatvedības uzskaitē. R.Eigims laikrakstam “Latgales Laiks” skaidroja, ka minētās naudas summas ir izlietotas mērķtiecīgi, nevis ieliktas kādam kabatā.

Avots:
Soikāns, I. Valsts kontrole konstatē pārkāpumus Daugavpils domes amatpersonu rīcībā. Latgales Laiks. 24.12.2003.

Uz augšu

Pēdējās izmaiņas veiktas 20.07.2017

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!