2011.gada 7.decembrī Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija pēc “Visu Latvijai!” - “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijas priekšsēdētāja E.Cilinska lūguma izskatīja 11.Saeimas deputāta N.Kabanova (SC) Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpuma lietu. Komisija uzklausīja arī N.Kabanova viedokli. Viņš komisijai skaidroja, ka neviens cits, izņemot Latvijas tautu, nevarot vērtēt, ko viņš dara kā politiķis un vai ir ievērots svinīgais solījums. "Deputāti nevar būt tie, kas var mani tiesāt par faktu, kas ir visiem zināms. Lai tauta tiesā," teica SC politiķis, atsaucoties uz likuma pantu, kas paredz, ka deputātu nevar sodīt par viņa balsojumiem un viedokļa paušanu.
Š.g. 9.jūlija “Vesti Segodnja” izdevumā publicēts Nikolaja Kabanova raksts ar nosaukumu “Maksla vmesto masla”, kas tulkojumā nozīmē : Māksla sviesta vietā. Šajā rakstā “Saskaņas Centru” Saeimā pārstāvošais deputāts apcer nesen aizvadītos “XXV Dziesmu un XV Deju svētkus”, paužot viedokli, ka šie svētki ir lieki tēriņi, tāpat arī deputāts pauž viedokli par svētku gājienu, par Latvijas Bankas kori, Nacionālā karavīru apvienības kori un pat prezidenta uzrunu, rakstot analoģijās ar militārajiem formējumiem, kas pastāvēja Otrā pasaules kara laikā, tā, piemēram, Nacionālo karavīru apvienības koristus Nikolajs Kabanovs salīdzina ar Waffen SS 19. grenadieru divīzijas “muzikālo vadu”. Pilns raksts lasāms šeit.
Krimināllikuma pārkāpums
Uzreiz pēc šī raksta parādīšanās laikrakstā “Vesti sevodnja” reaģēja Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/ LNNK” (NA) līdzpriekšsēdētāji Raivis Dzintars un Gaidis Bērziņš, nosūtot iesniegumu Latvijas Republikas ģenerālprokuroram ar lūgumu uzsākt kriminālprocesu pret 11.Saeimas deputātu Nikolaju Kabanovu par viņa izteikumiem laikrakstā “Vesti Segodnja” saistībā ar Dziesmu un Deju svētkiem.
Ētikas kodeksa pārkāpums
Nacionālā apvienība vērsās arī Saeimas Mandātu, iesniegumu un ētikas komisijā ar iesniegumu, paužot viedokli, ka Nikolaja Kabanova izteikumi aizskar visu latviešu tautu, kā arī veicina rasistisku naidu starp latviešiem un krieviem.
Komisija 6.augusta sēdē pieņēma lēmumu, ka Nikolajs Kabanovs pārkāpis Saeimas deputātu ētikas kodeksa 7.pantu. Tas nosaka, ka deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus.
Ne pirmais pārkāpums, bet vai pēdejais?
Nikolaja Kabanova rīcību Saeimas Mandātu, iesniegumu un ētikas komisija jau divas reizes izvērtēja saistība ar deputāta parakstīšanos par labu krievu valodai kā otrai valsts valodai, nolemjot, ka deputāts Nikolajs Kabanovs nav ievērojis svinīgo solījumu jeb zvērestu un ir pārkāpis deputāta Ētikas kodeksu, kā arī par atrašanos iespējamā alkohola reibumā darbā Saeimā.
Sods – bargākais!
Visos trīs gadījumos deputātam Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija piemērojusi Saeimas Kārtības rullī paredzēto bargākais sodu, lemjot N.Kabanovam izteikt rakstveida brīdinājumu, paziņot par to Saeimas sēdē un publicēt komisijas lēmumu laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.
Avoti
Максла вместо масла, www.vesti.lv, 09.07.2013: http://vesti.lv/politics/theme/commentary/77835-maksla-vmesto-masla.html
NA prasa uzsākt kriminālprcesu pret Nikolaju Kabanovu, 26.07.2013: http://www.nacionalaapvieniba.lv/aktualitate/na-prasa-uzsakt-kriminalprocesu-pret-nikolaju-kabanovu/
Ierosināta 11. Saeimas deputāta Nikolaja Kabanova Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu lieta, 25.07.2013: http://mandati.saeima.lv/raksti/268-ierosinta-11-saeimas-deputta-nikolaja-kabanova-saeimas-deputtu-tikas-kodeksa-prkpumu-lieta
Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas dienas kārtība un pieņemtie lēmumi, 06.08.2013.
Valstiskās audzināšanas apakškomisijas sēde
25.septembra sēdē tika skatīts jautājums par Rīgas 40.vidusskolas skolotāja Vladislava Rafaļska (PCTVL) izteikumiem un viņa atbilstību amatam. Izdzirdot ideju, ka Rafaļskim var tikt atņemta pilsonība par Pilsonības likuma pārkāpšanu, Kabanovs ironiski aicināja nošaut Rafaļski. Pats deputāts šajā pašā dienā juceklīgās atbildēs noliedza, ka atrodas alkohola reibumā. Uz žurnālistu jautājumiem atbildēja pārsvarā ar „nē”, neakarīgi no uzdotā jautājuma. Par deputāta stāvokli un spēju kvalitatīvi veikt darba pienākumus var spriest arī no RUS TVNET žurnālista Andreja Muravjova intervijas ar N.Kabanovu (audio ieraksts krievu valodā), kur var dzirdēt, ka deputātam ir grūtības atminēties, kāds jautājums komisijas sēdē skatīts, deputāts ilgstoši izvairās no tiešas atbildes uz jautājumu, vai Saeimā ieradies dzērumā.
To deputāts noliedza arī izplatītajā paziņojumā, ko bija sagatavojis, jo nevarēja ierasties uz Mandātu un ētikas komisijas sēdi, kur skatīja viņa lietu: „visas man adresētās apsūdzības nav pierādāmas ne juridiski, ne tehniski, tāpēc es tās noraidu.”
Vai Saeimā nepieciešams alkometrs?
Kabanova partijas biedrs, Saeimas Mandātu un ētikas komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs (SC), lūgts komentēt partijas biedra uzvedību, žurnālistiem teica: „Ja autovadītāju pie stūres aptur it kā reibuma stāvoklī, viņam taču veic alkohola koncentrācijas testu izelpā. Kāpēc lai šajā gadījumā būtu jārīkojas citādi? Ja nav pieejami nekādi pierādījumi par to, ka Kabanova kungs tiešām ir bijis reibuma stāvoklī sēdes laikā, nekāda izvērtēšana nav iespējama." Komisijas priekšsēdētājs vēlāk nepiedalījās arī balsojumā par soda piemērošanu. V.Orlovs atzina, ka Ētikas kodekss ir pārkāpts, taču par bargākā soda piespriešanu varētu balsot tikai tad, ja pārkāpums būtu pilnībā pierādāms.
Ētikas kodeksa pārkāpumi
Mandātu un ētikas komisija Kabanova lietu izskatīja pēc Reformu partijas deputātes Initas Bišofas un Nacionālās apvienības deputātu. iesnieguma. Komisija arī uzklausīja ekspertu vērtējumu par to, kā Kabanova gadījums tiktu vērtēts no Darba likuma perspektīvas. Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš skaidroja, ka deputāti ir ievēlēti, tāpēc viņi neatrodas darba tiesiskajās attiecībās un Darba likums uz viņiem nav attiecināms kā uz strādājošajiem.
Deputāti lēma, ka Kabanovs pārkāpis deputāta Ētikas kodeksa trīs pantus:
7.pantu:
Deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.
14.pantu:
Deputāts Saeimā uzturas darba videi piemērotā apģērbā un pienācīgā izskatā. Sabiedriskās vietās deputāts neuzturas alkohola vai psihoaktīvo vielu reibumā vai klaji nepiedienīgā izskatā.
20.pantu:
Savā personiskajā dzīvē deputāts nedara neko tādu, kas grautu Saeimas prestižu vai radītu šaubas par viņa spēju godprātīgi veikt deputāta pienākumus.
„Šausmas”
Žurnālistu lūgts komentēt Mandātu un iesniegumu komisijas lēmumu, N.Kabanovs ironiski noteicis: „Šausmas.”
Iepriekš SC frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs medijiem solīja, ka gadījums ar Kabanovu vairs neatkārtosies.
Pēc šī gadījuma Nacionālā apvienība gatavo priekšlikumus grozījumiem Saeimas deputātu ētikas kodeksā, paredzot bargāku sodu - naudas sodu par kodeksa pārkāpšanu.
Avoti:
Egle. I. „Sods Kabanovam – bargākais iespējamais”, Diena, 18.10.2012.
Saeimas deputāta N.Kabanova paziņojums.
Zaharova L. Kabanovam būs bargākais sods par iespējamo atrašanos alkohola reibumā darba laikā. 17.10.2012. BNS.
M.Līcīte, LTV Panorāma sižets, 25.09.2012.
TVNET: Deputāts Kabanovs Saeimā darba laikā reibumā. 25.09.2012 (audio intervija krievu valodā).
TV3 ziņas (aptuevni 5 minūte), 25.09.2012.:
Pēdējās izmaiņas veiktas 14.12.2014