Kandidātu arhīvs

Mārtiņš Roze
Medijos:

 

9. Saeimas deputāts, bijušais zemkopības ministrs (2002.-2009.), bijušais Zaļo un Zemnieku savienības priekšsēdētājs, ZZS valdes loceklis

Deklarācija CVK

 

Apšaubāmie grozījumi Prokuratūras likumā

2009. gadā M.Roze iesniedza, bet vēlāk atsauca pretrunīgi vērtētos grozījumus Prokuratūras likumā. Tie paredzēja būtiski pazemināt prasības ģenerālprokurora amata kandidātam, kā arī noteikt, ka prokurorus varētu sodīt, ja viņu uzsāktā lieta ir zaudēta Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Tāpat grozījumi paredzēja, ka prokuroriem savā darbībā ir jāvadās nevis no nevainīguma prezumpcijas, bet gan no cilvēktiesībām. Saeimas deputāte I.Čepāne (Vienotība) norādīja, ka šo grozījumu pieņemšana paralizētu prokuroru darbu. Neoficiāli tika pieļauts, ka mēģinājums paplašināt ģenerālprokurora pretendentu skaitu varētu būt saistīts ar smagos noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga ietekmi pirms drīzumā paredzētās ģenerālprokurora nomaiņas.

Avots: delfi.lv, LETA

 

Savējo politika

No 2002. līdz 2009. gadam, kad M.Roze bija zemkopības ministrs, viņam tika pārmesta savas partijas un apvienības biedru iecelšana dažādos Zemkopības ministrijas pārziņā esošajos uzņēmumos. Laikraksts “Diena” 2009. gadā rakstīja, ka spilgtākais savējo politikas piemērs ir kontroles pārņemšana uzņēmumā “Latvijas valsts meži”. 2003. gadā, īsi pēc uzņēmuma padomes sastāva maiņas, M.Roze medijiem sacīja, ka iepriekšējā padome neatspoguļoja tā brīža politisko spēku sadalījumu. 2009. gadā “Latvijas valsts mežu” padome darbojās arī Roberts Dilba (ZZS), Vents Balodis (TB/LNNK), Ingūna Gulbe (TP) un citi. Tās sanāca kopā reizi mēnesī, par ko katrs loceklis saņēma 900 latu algu. Vēlāk padome tika likvidēta.

M.Roze atbalstīja arī uzņēmuma valdes politizāciju. “Latvijas valsts mežu” valdē arī 2010. gada rudenī tajā joprojām darbojas bijušais ZZS ģenerālsekretārs un dāsns partijas ziedotājs Kārlis Boldišēvics un bijušais Tautas partijas ģenerālsekretārs Aivars Tiesnesis, kurš arī bagātīgi ziedojis Tautas partijai.

Avots: LETA, Diena

 

Aizdomas par nelietderīgu naudas izmantošanu

2009. gadā laikraksts “Diena” norādīja, ka vairāku gadu garumā M.Rozes vadītā Zemkopības ministrija tērēja miljonus dažādām mārketinga un sabiedrības informēšanas pasākumiem. To lietderību, pēc laikraksta teiktā, ir grūti pārbaudīt, un tas vieš aizdomas par naudas nopumpēšanu citiem mērķiem.

Piemēram, no mežu nozares naudas tiek uzturēts Mežu attīstības fonds, kas 2008. gadā tērēja 800 000 latu, lai iemācītu sabiedrību mīlēt mežu un lietot koksni. Papētot sīkāk, atklājās, ka šīs naudas tērētājas jau vairākus gadus ir vienas un tās pašas organizācijas, kuru pārstāvji ir arī naudas dalītāju vidū. Vairāku projektu uzvarētāji ir saistīti ar M.Rozes pārstāvēto partiju. Piemēram, sabiedrisko attiecību firma “Tēls PR”, kas rūpējās par ZZS tēlu pirms 2006. gada Saeimas vēlēšanām. “Tēla PR” līdzīpašnieks, bijušais “Vakara Ziņu” redaktors Ainārs Vladimirovs bija arī Saeimas priekšsēdētāja Gundara Daudzes (ZZS) padomdevējs.

Arī LTV raidījums “Kas notiek Latvijā?” ziņoja, ka Mežu attīstības fonda līdzekļi regulāri tiek piešķirti noteiktam organizāciju lokam. Turklāt daudzi no projektiem ir netieši saistīti ar ekspertiem, kuri fonda Konsultatīvajā padomē izvērtē iesniegtos projektus. Lai gan Konsultatīvās padomes locekļi uzsver, ka nepiedalās ar viņiem saistīto projektu izvērtēšanā, noteikts organizāciju loks, kas regulāri saņem atbalstu, radīja šaubas par objektīvu naudas sadalījumu.  M.Roze toreiz noraidīja jebkādus pārmetumus par iespējamo neobjektivitāti un naudas sadali starp savējiem.

Īpašu uzmanību bija izpelnījies arī fakts, ka par Mežu attīstības fonda līdzekļiem - 123 525 latiem - 2008.gadā bija paredzēts rīkot Meža dienu noslēguma pasākumu Varakļānos, kurā bija aicināti Latvijā rezidējošie vēstnieki. Pasākumu rīkošana uzticēta SIA «Tēls PR». Pasākumā ir piedalījušies tikai daži ārvalstu vēstnieki, tomēr tā izmaksas uz vienu dalībnieku bija ļoti iespaidīgas.

Tikpat neskaidri un apjomīgi tēriņi sabiedrības informēšanai bija arī no valsts piešķirtajām subsīdijām lauksaimnieku atbalstam. 2008.gadā no 30 miljoniem gandrīz pieci miljoni tika tērēti semināriem, konferencēm, kongresiem, izstādēm. Turklāt tas notika laikā, kad zemnieki vairākkārt protestēja pret nepietiekamo valsts atbalstu.

 

Ministra naudas rezerve

Visticamāk, pēc pazīšanās tika dalīta arī tā saucamā zemnieku tehniskā atbalsta nauda, kas vairāku gadu garumā kopsummā veido vairāk nekā 2 miljonus latu. Laikraksts “Diena” 2009. gadā rakstīja, ka laikā, kad M.Roze bija zemkopības ministrs, liela daļa no šiem līdzekļiem, kas Zemkopības ministrijā neoficiāli tika dēvēti par “ministra rezervi”, tika dalīti dažādiem projektiem, kas ar lauksaimniecību ir tikai netieši saistīti. Starp naudas saņēmējiem ir gan jau iepriekš piesauktā firma “Tēls PR”, gan citi ar M.Rozi saistīti cilvēki. Piemēram, 24 000 latu tika "Saulstariem-1", nodegušajai viesu mājai un pirtij. Kā pretendente uzrādīta Māra Paeglīte, kura ir Daiņa Paeglīša sieva. Vidzemes puses briežaudzētājs Paeglītis ir bijis Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētāja vietnieks, kurš minēts arī starp kaismīgiem bijušā ministra M.Rozes atbalstītājiem. Pat tad, kad lauksaimnieki daudz skaļāk sāka formulēt protestus pret to, kur Zemkopības ministrija novedusi pienkopību, D.Paeglītis Valsts prezidentam bija M.Rozi uzteicis kā vienu no profesionālākajiem valdības ministriem. Divus tūkstošus latu saņēma arī žurnāls “Dārzs un Drava” 50 gadu jubilejas balles rīkošanai.  Lēmumu par naudas sadali pieņēma īpaša ierēdņu komisija M.Rozes vadībā.

Avots: LETA, Diena, knl.lv, apollo.lv

 

Ziedojumi ar politiķiem saistītajām organizācijām

2008. gadā pēdējā darba dienā “Latvijas valsts meži” ziedoja ievērojamu summu – 1,2 miljonus latu – vairākām sabiedriskā labuma organizācijām. Tajā skaitā vairākus desmitus tūkstošus latu saņēma Saeimas deputāta A.Bērziņa vadītais Latvijas Bērnu fonds. Par ziedojumu piešķiršanu lēma "Latvijas Valsts mežu" padome 11 cilvēku sastāvā. Tomēr gala vārdu, par ziedojumu piešķiršanu sniedza toreizējais zemkopības ministrs M.Roze, kurš ir arī A.Bērzņa partijas biedrs. Turklāt Valsts kontroles atzinumā par "Latvijas valsts mežu" darbu norādīts - nav skaidru kritēriju, pēc kādiem uzņēmums ziedo, jo katru gadu valsts uzņēmums piešķir simtiem tūkstošus sporta atbalstam, bet bieži vien atsaka ziedojumus tādām organizācijām kā Latvijas Sarkanais krusts. Līdz ar to pastāv šaubas par godīgu ziedojumu sadali un to saņēmēju potenciālo ietekmi uz amatpersonām, kas pieņem lēmumu par ziedojuma piešķiršanu. Piemēram, finansējums toreiz tika piešķirts sporta veidam, ar kuru nodarbojas toreizējā finanšu ministra Ata Stalkera (TP) dēls Uvis.

Avots: LETA, TV3 raidījums “Nekā personīga”

 

Administratīvo resursu izmantošana

Pirms 2006. gada Saeimas vēlēšanām M.Rozes vadītā Zemkopības ministrija no Eiropas Savienības līdzekļiem apmaksāja apšaubāmu zemnieku anketēšanu. Anketu skaits bija krietni lielāks nekā zemnieku saimniecību skaits Latvijā un uz katras no tām bija krāsains M.Rozes portrets un paraksts. Anketas tika izplatītas, ieliekot tās avīzēs, un bija pieejamas arī veikalos. Turklāt anketu saturs, pēc sociologu domām, bija ne visai profesionāli veidots. Tas vedināja domāt, ka uz dārga papīra nodrukātās krāsainās aptaujas anketas ar ministra fotogrāfiju tiek izmantotas priekšvēlēšanu aģitācijā.

Avots: Diena, apollo.lv

Pēdējās izmaiņas veiktas 14.12.2014

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!