Kandidātu arhīvs

Kārlis Šadurskis
Medijos:

„Rēzeknes burtnīciņu” lieta 

2006.gada augustā presē publicētie Drošības policijas veiktie telefonsarunu ieraksti atklāja, ka toreizējais partijas Jaunais laiks (JL) Saeimas frakcijas vadītājs K.Šadurskis, iespējams, zinājis par partijas melnās kases esamību. 

2005.gada augustā Valsts ieņēmumu dienests (VID), veicot pārbaudi JL biedram Guntim Piterenokam daļēji piederošajā Rēzeknes gaļas kombinātā, konstatēja nodokļu nemaksāšanu un grāmatvedības pārkāpumus.

Gadu vēlāk Neatkarīgā Rīta Avīze publicēja ierakstus no telefona sarunām, kas pēc VID pārbaudes bija notikušas starp G.Piterenoku un JL politiķiem. Sarunās G.Piterenoks pauda satraukumu par to, ka pārbaudes laikā VID izņēmis viņa veiktus pierakstus, kas, visticamāk, liecināja par daļas neuzskaitīto ieņēmumu izmantošanu partijas priekšvēlēšanu kampaņai Rēzeknē. Pierakstus jeb burtnīciņu viņš minēja arī telefonsarunā ar K.Šadurski: „Un, un arī izdevumus, teiksim, šādu tādu naudu. Savu burtnīciņu biju paņēmis, teiksim. Nu un, teiksim, izdevumiņi priekšvēlēšanu kampaņai un vēl šis tas. Nu trako māja. Kas sapratīs, kas nesapratīs. Var jau arī nesaprast, ka priekšvēlēšanu kampaņai. Var jau būt drīzāk, ka nē – divi burti tur tādi. Vienīgi tas, ka es parakstījies par summām.” K.Šadurskis telefonsarunā neizrādīja, ka neko nezina un ka viņu G.Piteronoka teiktais pārsteigtu. 

Komentējot ierakstu, K.Šadurskis laikrakstam Diena vispirms sacīja, ka nav pievērsis dzirdētajam uzmanību: „Varbūt nebiju pietiekami ziņkārīgs, varbūt es nedzirdēju tās burtnīciņas.” Vēlāk viņš gan pauda, ka neuzskatījis par vajadzīgu kā īpaši rīkoties, jo iespējamos noziegumus jau izmeklējuši tiesībsargi. Viņš arī noliedza, ka partijai būtu tā dēvētā "melnā kase", bet "burtnīciņa" esot paša G.Piterenoka personīgie pieraksti.

Pēc VID pārbaudes G.Piteronoks pēc paša vēlēšanās tika izslēgts no partijas, taču cita JL rīcība nesekoja. Kad gadu vēlāk atklātībā nonāca telefonsarunu ieraksti, pretkorupcijas eksperti norādīja, ka atbilstoši pašu sludinātajiem ētikas principiem partijai būtu bijis daudz stingrāk jāvērtē iesaistīto politiķu, tostarp K.Šadurska, rīcība un atbildība. 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sāka pārbaudi par to, vai VID izņemtā informācija nesatur ziņas par politiskās partijas finansēšanas noteikumu pārkāpumiem. Pēc gada tas secināja, ka nav pamata apgalvot, ka kladēs norādītās naudas summas būtu izlietotas JL izdevumu segšanai. Birojs norādīja, ka nav bijis iespējams veikt parakstu ekspertīzi, jo tā rīcībā bijusi tikai „burtnīciņas” kopija, bet oriģinālos pierakstus Rēzeknes tiesa bija atdevusi Rēzeknes gaļas kombinātam, kas tos iznīcinājis.

Avoti:
Rozenbergs, R. Dreiblats, U. Telefona sarunas atklāj iespējamus noziegumus. Neatkarīgā Rīta Avīze. 10.08.2006.
Līcīte, M. Šadurskis: partija nepalīdzēja Piteronokam saistībā ar pārbaudi viņa uzņēmumā. Leta. 10.08.2006.
Sloga, G. Aicina JL sevi vērtēt tāpat kā citus. Diena. 17.08.2006.
Tomsone, D. KNAB nekonstatē Rēzeknes gaļas kombināta naudas izmantošanu JL reklāmās. Leta. 29.10.2007.
 

Pēdējās izmaiņas veiktas 13.06.2016

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!