Atrastās informācijas kopsavilkums:
Politiķis Ainārs Šlesers ir saņēmis kritiku par neprofesionālu, bet sev un partijai lojālu cilvēku ielikšanu vadošos amatos valsts uzņēmumos laikā, kad viņš ir bijis satiksmes ministrs (2004-2009). Šādā veidā pie vairākiem labi atalgotiem amatiem ticis arī Jānis Straume. Lai arī šāda prakse Latvijas politikā nav nekas satriecoši jauns, ar A.Šlesera vērienu un neatlaidību izveidotais tīkls ieguva simbolisku nozīmi, un tam ātri pielipa žurnālistes S. Jembergas izvēlētais apzīmējums “Šlesera astoņkājis”.
Laikraksts “Diena” 2009.gadā vēsta, ka 2008.gadā Jānis Straume ieņēmis kopumā piecus amatus dažādos valsts un pašvaldību uzņēmumos - Rīgas brīvostas valdē, nopelnot Ls 65 165, Lidostas Rīga padomē (Ls 10 800), Latvijas Autoceļu uzturētāja padomē (Ls 10 800), Latvijas pasta padomē (Ls 1710). 2008.gadā kopā J.Straume darbojoties valsts un pašvaldību uzņēmumu valdēs un padomēs nopelnījis Ls 88 475 jeb Ls 7373 mēnesī pirms nodokļiem.
Kritiku par politizēto valsts uzņēmumu pārvaldi A.Šlesers un viņa cilvēki parasti noraida ar argumentu, ka visi ministrijas pārraudzības uzņēmumi, izņemot Latvijas pastu, strādā veiksmīgi. “Latvijas pasta” zaudējumi sākās 2006.gadā un sasniedza četrus miljonus latu. Gadu vēlāk tie bija vēl 10 miljoni. A.Šlesers bija satiksmes ministrs kopš 2004.gada marta. Padomē kopš tā laika bijuši vairāki politiķi, tostarp
J.Straume.
Darbs valsts un pašvaldību uzņēmumu valdēs un padomēs ir labi atalgots. Uzņēmumu padomes locekļus pēc attiecīgās ministrijas vai pašvaldības politiskās vadības ieteikuma ievēl akcionāru sapulce. Nav noteikts, ka uz padomes locekļu vietām ir jārīko konkurss. Padome pārrauga uzņēmuma darbību un lemj par attīstības stratēģiju, kā arī ievēl uzņēmuma valdi, kas ir reālā darba darītāja.
Avoti:
“Kandidatiuzdelnas.lv”, Šlesera astoņkājis, skat. 03.09.2014.
Jemberga S., Astoņkājis, Diena, 18.01.2009.
Jemberga S., Ienākumi, Diena, 16.04.2009.
Pēc pašvaldību vēlēšanām 2005.gada 18.martā KNAB ierosina krimināllietu par balsu pirkšanu Jūrmalas pilsētas mēra vēlēšanu laikā. No izmeklētāju ierakstītajām amatpersonu sarunām izriet, ka mēģināts piekukuļot deputātu Ilmāru Ančānu, lai viņš savu balsi atdotu par LPP mēra kandidātu Juri Hlevicki. Tajā skaitā ierakstītas arī sarunas ar politiķiem Andri Šķēli (TP) un Aināru Šleseru (LPP/LC), sarunās tika pieminēts arī Jānis Straume (TB/LNNK), kas apliecina, ka viņi bijuši labi informēti par notiekošo kukuļošanu.
Apsūdzības politiķiem neuzrāda, taču par folkloru kļūst gan Andra Šķēles izteiktais aicinājums Jūrmalas mēra amatā iecelt „lielāko kretīnu", gan atklāsme, ka Ančāns „paņēma un uzmeta", gan Straumes politiskā iesauka - „baķka".
Apsūdzība kukuļošanā 2005.gada maijā tiek uzrādīta J. Hlevickim, uzņēmējam Germanam Milušam, kā arī partijas "Jaunais centrs" deputāta kandidātiem Gvido Harijam Volbrugam un Leonīdam Lasmanim. Pirms lietas nodošanas tiesai tās daļu pret Lasmani izdala atsevišķā lietvedībā, jo viņš no Latvijas aizmucis. 2007.gada 23.martā Zemgales apgabaltiesa Hlevickim piespriež piecu gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju. Viņu apcietina tiesas zālē. Arī G. Milušam piespriež reālu brīvības atņemšanu, taču viņš pirms tiesas sprieduma nolasīšanas aizmūk no valsts. Gan Milušs, gan Lasmanis vēl joprojām atrodas starptautiskā meklēšanā. Trešajam apsūdzētajam – H. Volbrugam - piespriesta nosacīta brīvības atņemšana. Lietai punkts tiek likts 2008.gada augustā, kad Augstākās Tiesas senāts, skatot lietu kasācijas kārtībā, spriedumu atstāj negrozītu.
Avoti:
Lase I., Korpucijas novēršanas un apkarošanas birojs: Skaļākās KNAB ierosinātās lietas, žurnāls IR, skatīts 21.08.2014, www.ir.lv
Pārdod dzīvokli par ievērojami samazinātu nekustamā īpašuma cenu
2005.gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pārbaudīja Saeimas priekšsēdētājas biedra Jāņa Straumes (TB/LNNK) darījumu ar dzīvokli, tostarp viņa valsts amatpersonas deklarācijā sniegto informāciju.
J. Straume savā deklarācijā norādījis, ka četristabu dzīvokli Vecrīgā, Teātra ielā 12, pārdevis par aptuveni 200 000 latu. Mediji ziņoja, ka J. Straume to pārdeva par 17 000 latu, radot pamatu aizdomām par fiktīvu darījuma summas samazināšanu, lai izvairītos no valsts nodevas maksāšanas.
KNAB veiktajā pārbaudē netika konstatēti fakti, kas liecinātu par likuma
"Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā" 24. panta
pirmās daļas 9. punkta prasības neievērošanu. Vienlaikus KNAB, izvērtējot pārbaudes gaitā iegūto informāciju, secināja, ka ir pamats uzskatīt, ka nekustamā īpašuma pirkuma cena ir ievērojami samazināta, lai izvairītos no lielākas valsts nodevas samaksas par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā. Informācija izvērtēšanai tika nosūtīta Valsts ieņēmumu dienestam. VID informēja, ka tās personas, kurai dzīvoklis tika pārdots, darbībā ir konstatēti personas saimnieciskās darbības uzskaites un nodokļu normatīvo aktu pārkāpumi.
Avoti:
Eglītis, J., Tomsone, D., KNAB pārbaudīs jaunāko informāciju par Straumes dzīvokli, LETA, 20.01.2005
KNAB
Atsaucoties uz Tukuma policijas sniegto informāciju, 2011.gada aprīlī mediji vēstīja, ka bijušais Saeimas priekšsēdētājs Jānis Straume aizturēts un atrodas īslaicīgās uzturēšanās izolatorā, jo pie stūres bija sēdies 1,9 promiļu alkohola reibumā.
Policija ekspolitiķi 2011.gada 8.aprīļa vakarā aizturējusi Tukuma novada teritorijā uz autoceļa Rīga-Ventspils. J.Straume, kurš jau desmito gadu ir kaislīgs mednieks, devies mājup no medībām Kurzemes pusē. Kā vēsta portāls "Pietiek.com", ekspolitiķim ne tikai uz četriem gadiem atņemtas autovadītāja tiesības, bet arī uz kādu laiku nāksies atvadīties no sava vaļasprieka, jo viņam konfiscētas divas džipā atrastās karabīnes.
Pēc policijas sniegtās informācijas, 8.aprīļa vakarā ap plkst.21.15 J.Straume braucis ar savu trīs gadus veco luksusa tipa apvidus auto "Infiniti QX56", kad viņu autoceļa Rīga-Ventspils 65.kilometrā aizturējusi patruļa. J.Straume savu kādreizējā Saeimas priekšsēdētāja statusu neesot centies izmantot, uzvedies korekti un prasībai iepūst alkometrā nav pretojies, atzīts policijā. Alkometrs J.Straumes izelpā uzrādījis 1,9 promiles alkohola, kas atbilst stipram reibumam.
J.Straumem piemērota Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 panta ceturtā daļa par transportlīdzekļa vadīšanu, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles. Šis pants liek piemērot administratīvo arestu no 10 līdz 15 diennaktīm, uzlikt naudas sodu no 800 līdz 1000 latiem un atņemt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz četriem gadiem.
Avoti:
Bijušais Saeimas priekšsēdētājs Straume pie stūres sēdies 1,9 promiļu reibumā, LETA, 27.04.2011
Pots K., Portāls: Bijušais Saeimas priekšsēdētājs Straume atrodas cietumā par braukšanu dzērumā, LETA, 21.04.2011
Pēdējās izmaiņas veiktas 15.12.2014