Kandidātu arhīvs

Jānis Iesalnieks
Medijos:

Vairākkārt pauž neiecietīgus uzskatus uz robežas ar naida kurināšanu

2013.gada jūlijā plašas diskusijas raisīja deputāta Jāņa Iesalnieka (NA) sociālajā tīklā "twitter.com" rakstītais, netieši nodēvējot Denisu Čalovski par "noziedzīgu urlēnu" un norādot, ka tikšana vaļā "no tādiem" atbilst Nacionālās Apvienības nostādnēm.

Šie izteikumi sekoja pēc tam, kad žurnālists Bens Latkovskis Tviterī pauda, ka, ja Nacionālā apvienība (NA) panāks Latvijas pilsoņa Čalovska izdošanu ASV, tad tas būs nenomazgājams kauna traips uz NA mundiera. Uz to J.Iesalnieks atbildēja: "Kam mums tāds noziedzies urlēns vajadzīgs? Tikšana vaļā no tādiem pilnībā atbilst NA nostādnēm." Viņš arī vaicāja, kāpēc lai ASV tiesa būtu netaisnīgāka par Latvijas tiesu un norāda uz bezjēdzīgu antiamerikānismu.

2011.gadā septembrī, valdības veidošanas laikā J.Iesalnieks izraisīja partijas “Saskaņas centrs”  (SC) biedru sašutumu ar paziņojumu sociālajā tīklā "Twitter", kurā uzdots jautājums: "Kāpēc būtu jāņem vērā šeit nelikumīgi ieradušos kolonistu balsis?".

2011.gada jūlijā J.Iesalnieks sabiedrībā izraisīja sašutuma pilnas diskusijas par viedokļa paušanu saistībā ar traģēdiju Norvēģijā, tādējādi radot iespaidu, ka mēģina attaisnot šo noziegumu. J.Iesalnieks mikroblogošanas vietnē "Twitter"  pauda šādu viedokli: "Norvēģijas upuri ir pilnībā uz multikulturālistu sirdsapziņas - viņu islamizācijas politika noveda pie tā, ka kādam vienkārši aizbrauca širmis.”

2011.gada jūlijā Oslo centrā notika sprādziens, kam sekoja asinspirts vadošās Darba partijas jauniešu nometnē, kuru sarīkoja 32 gadus vecais Anderss Bērings-Breivīks, kurš tiek saistīts ar labējiem ekstrēmistiem. Dažas stundas pirms teroraktu sākuma Bērings-Breivīks publiskoja savu manifestu, kurā izklāstīta vīzija par jaunu kristīgo krusta karu, kas jāuzsāk Eiropas tradīciju un kultūras glābšanai no islama kolonizācijas un marksistu kultivētā pagrimuma, kas sagrāvis konservatīvās ģimenes un nacionālisma vērtības. Tādējādi J.Iesalnieka viedoklis ir tuvs Bēringa-Breivīka paustajam.“Twitter”  lietotāji pauda sašutumu par šāda viedokļa paušanu, taču pats J.Iesalnieks diskusijās turpināja uzsvērt: "Man nav problēmu pamatot savu viedokli ne tikai partijas, bet arī televīzijas skatītāju priekšā. Norvēģijas slepkavu radīja multikulturāļi.” Vēlāk J.Iesalnieks izplatīja paziņojumu, kurā pauž nostāju, ka "nekad un nevienu brīdi" neesot attaisnojis Norvēģijas masu slepkavu, "vienīgi aicinājis aizdomāties par šī notikuma cēloņiem, lai no traģiskajiem notikumiem gūtu mācību un pasargātos nākotnē".

Izvērtējot savu rīcību, J.Iesalnieks pieņēma lēmumu uzņemties politisko atbildību par saviem neveiksmīgajiem izteikumiem un atteikties no kandidēšanas Saeimas ārkārtas vēlēšanās. Tāpat J.Iesalnieks līdz nākamajam Nacionālās Apvienības kongresam nolika savas partijas valdes locekļa pilnvaras.

2010.gada novembrī vairākos interneta portālos J.Iesalnieks lietoja jēdzienu "inteliģentais antisemītisms". TB/LNNK valde pauda uzskatu, ka tā rezultātā VL-TB/LNNK tika vainota antisemītismā un šī informācija kalpoja par iemeslu Nacionālās apvienības (NA) neiekļaušanai valdībā un atstāšanai opozīcijā.

Avoti:
Leijējs A., Iesalnieks netieši norāda, ka tikšana vaļā no "tādiem" kā Čalovskis atbilst VL-TB/LNNK nostādnēm, LETA, 31.07.2013

Strupka Z., Bordāns: Politizēt procesu ap Čalovski ir bijis visnepareizāk, LETA, 08.08.2103.
Gailāne G., AT: ECT, tāpat kā Latvijas tiesa, ir atzinusi par pieļaujamu Čalovska izdošanu, LETA, 25.07.2014
D.Kļanska, Kažoka: Iesalnieka izteikumu dēļ koalīciju veidot nebūs vienkārši, LETA, 19.09.2011.

Vilemsons M., Dzintars: SC vairāk vajadzētu domāt par saviemantisemītiskajiem un rasistiskajiem biedriem, nevis Iesalnieka izteikumiem, LETA, 19.09.2011.

Stankeviča Z., Nacionālās apvienības valdes loceklis pauž Norvēģijas traģēdijas vaininiekam līdzīgus uzskatus, LETA, 24.07.2011

Vilemsons M., Nacionālās apvienības Revīzijas komisija nesaskata pārkāpumus Iesalnieka rīcībā; Lāča darbību iesaka vērtēt partijai, LETA, 24.22.2010

 

Pēdējās izmaiņas veiktas 14.12.2014

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!