Atrastās informācijas kopsavilkums
Pārmet mediju ētikas pārkāpumus
2011.gadā mediju pētniece un žurnāliste Sandra Veinberga savā blogā publicējusi rakstu par to, ka politiķis un deputāts Ivars Godmanis turpina darboties kā žurnālists – komentētājs radio SWH ēterā, neraugoties uz to, ka demokrātiskā sabiedrībā politiķi un žurnālisti darbojās pretējās komandās. S.Veinberga norāda, ka deputātam un bijušajam premjerministram I.Godmanim, acīmredzot, ir smagas problēmas ar mediju ētikas kodeksu atrašanu un izpratni. “I.Godmaņa darbošanās medijos ir pret mediju darba loģiku – viņš ir varas svira, kas nedrīkst izmantot pretējās frontes priekšrocības. Salīdzinājumam – ārstam un slimnīcai nedrīkstētu piederēt plaukstošs zārku ražošanas un apbedīšanas birojs. Tieši tāpat kā I.Godmanis nedrīkstētu iet ēterā politikas komentētāja ampluā, saņemot algu kā premjerministrs vai Eiropas Parlamenta deputāts,” norāda pētniece.
S.Veinberga arī norāda uz gadījumu, kad I.Godmanis savulaik izdomāja savādus noteikumus komunikācijai ar medijiem, kas ir pret mediju darba loģiku un demonstrē viņa kompetences trūkumu mediju darbā. 2009.gada sākumā I.Godmanis paziņoja, ka vēlas ierobežot saskarsmi ar presi, spontānās situācijās vairs neatbildot uz žurnālistu jautājumiem un to darot vienīgi iepriekš izziņotās preses konferencēs.
Avoti:
Veinberga S., Godmanis un Seržants – Latvijas žurnālistikas pazemotāji: vai ārstam un slimnīcai drīkstētu piederēt plaukstoša zārku ražošanas vai apbedīšanas firma, 24.04.2011, http://sandraveinberga.lv/
Jemberga S., Godmanis grib ierobežot saskarsmi ar presi, Diena, 06.01.2009.
Atbalsta filmu nelegālu lejupielādi
2011.gadā Latvijas Televīzijas (LTV) jauniešiem rīkotajā spēlē "Es varu būt premjerministrs" Eiropas parlamenta deputāts Ivars Godmanis skatītājiem atzina, ka ir nelegāli lejupielādējis filmas, skaidrojot, ka lejupielādēt nelegāli filmas nav nekas krimināls, ja tās tiek lietotas tikai privātām vajadzībām.
Latviešu mūziķis, producents uz viens no ierakstu kompānijas "Mikrofona ieraksti" vadītājiem Guntars Račs ir izbrīnīts un pauž kritiku I.Godmaņa (LPP/LC) izteikumiem. Pēc raidījuma portālā "doremi.lv" G.Račs uzsvēris, ka tas ir vispārzināms fakts, ka cilvēki nelegāli lejupielādē filmas, taču apgalvot, ka tas ir normāli, nozīmē šādas darbības atbalstīt un teikt, ka neievērot likumus un citu cilvēku tiesības par savu darbu saņemt atlīdzību, ir normāli. Viņš arī norāda, ka tas viss būtu komiski, ja vien to nesacītu kāda augsta, lai arī bijusī valsts amatpersona un tobrīd - Eiropas parlamenta deputāts. "Varbūt arī "mazliet nemaksāt" nodokļus ir normāli? Varbūt "mazliet nozagt" no valsts ir ok?" raksta G.Račs.
2011.gada janvārī spēkā stājās grozījumi Krimināllikumā, ar kuriem jaunā redakcijā izteikti likuma panti par autortiesību un blakustiesību pārkāpumiem. Par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, vainīgo personu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 150 minimālajām mēnešalgām.
Avoti:
Ādamsone A., Raču izbrīna Godmaņa pozitīvā attieksme pret filmu nelegālu lejupielādi, LETA, 06.10.2011
Televīzijas debašu laikā aizskar LABS valdes priekšsēdētāju P.Krīgeru
2008.gada decembrī Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" starp premjerministru I.Godmani un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības valdes priekšsēdētāju Pēteri Krīgeru izraisījās asa diskusija par valdības izstrādāto ekonomikas stabilizācijas plānu. Pēc tam raidījuma vadītāja pieteiktās reklāmas pauzes fonā varēja dzirdēt premjeru, kurš divas reizes atkārtoja vārdu "idiots".
P.Krīgers vēlāk nolēma piedot premjeram I.Godmanim apsaukāšanos, kas sakritusi ar pilnmēness laiku. P.Krīgers medijos pauda, ka I.Godmanis viņam un arodbiedrībām vēlāk telefonsarunā paudis cieņu, kas “acīmredzot premjeram bijis vienkāršāk izdarāms, nekā vienkārši atvainoties.”
"Pieņemu, ka cieņas paušana ir gandrīz tas pats, kas atvainošanās, tāpēc uzskatu, ka nelielais incidents ir izbeidzies. Turklāt jāņem vērā, ka tas notika pilnmēness laikā, kas uz politiķiem atstāj ievērojamu nozīmi. Turpināsim radoši strādāt," piebilda Krīgers.
Avoti:
Kļanska D., Krīgers piedod Godmanim apsaukāšanos pilnmēness laikā, LETA, 15.12.2008
Pārmetumi par veidu, kā tika izvēlēts KNAB vadītājs
2009.gadā KNAB priekšnieka amatu zaudēja Aleksejs Loskutovs, kurš no amata tika atbrīvots ar Saeimas balsojumu 2008.gada 29.jūnijā. No A.Loskutova atbrīvošanas līdz jaunā KNAB priekšnieka Normunda Vilnīša ievēlēšanai pagāja vairāk kā septiņi mēneši. I.Godmaņa (LPP/LC) valdība vilcinājās ar jauna priekšnieka izvēlēšanos, par ko saņēma bargu Valsts prezidenta kritiku.
2008.gadaoktobrīTieslietuministrija (TM) izstrādāja instrukciju par kārtību, kādā ierosina ieteikt iecelšanai amatā KNAB priekšnieku. Šo instrukciju kritizēja nevalstiskās organizācijas, norādot, ka tajā kandidāta izvēle līdz atbalstīšanai valdībā un apstiprināšanai Saeimā ir vienas personas – premjera ziņā. Tas paver plašas iespējas KNAB priekšnieka amatam virzīt politiski motivētu kandidātu. Bija arī citas iebildes par pašu instrukcijas sagatavošanas procesu.
Izrādījās, ka vienlaikus saskaņošanā Ministru kabinetā bija trīs dažādi instrukcijas projekti, taču apstiprināta tika redakcija, ko tikai Ministru kabineta sēdes laikā galdā lika premjers I.Godmanis. Delna kritizēja apstiprināto instrukciju, norādot, ka tā lemšanu par KNAB priekšnieka kandidātiem atstāj pilnībā politiķu ziņā, radot iespējas izvēlēties politiski ietekmējamu kandidātu.
Kad uz KNAB priekšnieka amatu bija pieteikušies 5 pretendenti, bez konkrēta pamatojuma konkursa termiņš tika pagarināts. Kad valdībai tika aizrādīts, ka tā kavējas ar KNAB priekšnieka izraudzīšanos, I.Godmanis norādīja, ka viņam neesot "fiziski laika" uzrunāt kandidātus.
Normunds Vilnītis amatam pieteicās pēc termiņa pagarināšanas. Kopumā tika saņemti 17 pieteikumi. Valdība uzklausīja septiņus kandidātus (Jutu Strīķi, Aivaru Tīrumnieku, Artūru Zvejsalnieku, Raimondu Avdejevu, Normundu Vilnīti, Armandu Stumbergu, Raimondu Rublovski), no kuriem vērtēšanai Nacionālās Drošības padomē virzīja divus – A.Zvejsalnieku un N.Vilnīti. Valdošās koalīcijas (LPP/LC, TP, ZZS, TB/LNNK) pārstāvji jau iepriekš publiski bija komentējuši, ka šajā amatā nevēlētos redzēt kādu no esošajiem KNAB priekšnieka vietniekiem, līdz ar to niecīgas izredzes bija J.Strīķei, kura no visiem pretendentiem vislabāk pārzināja KNAB darbību.
2009.gada 17.februārī Ministru kabinets atbalstīja N.Vilnīša kandidatūru KNAB vadītāja amatam un 2009. gada 12. martā Saeima viņu iecēla par KNAB priekšnieku. Balsojums bija slēgts. Par viņa iecelšanu amatā balsoja 63 deputāti, pret bija 25 deputāti. Par viņu balsoja koalīcijas partijas – TP, LPP/LC, ZZS, TB/LNNK. Pret – opozīcijā esošais JL, PS, SCP, PCTVL. Savukārt SC tas bija brīvais balsojums. Vilnītis uzsvēra, ka nav jutis nekādu spiedienu un viņu nav mēģināts uzrunāt ne amata konkursa laikā, ne Saeimā, ne aiz Saeimas, ne jebkur citur.
Avoti:
Grundule L., Bagātais J., Valdība atbalsta Vilnīša kandidatūru KNAB priekšnieka amatam, LETA, 17.02.2009
Kozule E., Saeima ieceļ Normundu Vilnīti KNAB priekšnieka amatā, LETA, 12.03.2009
Slišāne K., "Delna" aicina skaidrot Godmaņa piedāvāto KNAB priekšnieka atlases kārtību, LETA,20.10.2008 13:01
VID soda par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonas deklarācijā
2011.gada aprīlī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Korupcijas novēršanas kontroles daļa pieņēmusi lēmumu piespriest Ls 100 naudas sodu Saeimas deputātam Ivaram Godmanim par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonas deklarācijā.
Deputāts sodīts saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.27 panta, jo savā valsts amatpersonas deklarācijā par 1999.gadu nav norādījis šajā laikā gūtos ienākumus. Deklarācijā nav ticis norādīts Valsts Kancelejas maksātais atalgojums Ls 1 230 apmērā, atlīdzība par 1998.gada darba rezultātiem un darba samaksas pārrēķins PVAS "Latvijas kuģniecība" Ls 7 762,69 apmērā. Godmanis netika uzrādījis arī ienākumus par PVAS "Latvijas kuģniecība" akciju pārdošanu Ls 1428 apmērā.
Avoti:
Tomsone D., VID piespriež Ls 100 naudas sodu deputātam Godmanim, LETA, 12.04.2001
Pēdējās izmaiņas veiktas 14.12.2014