Kandidātu arhīvs

Inese Vaidere
Medijos:
Neatļauta aģitācija priekšvēlēšanu periodā 
 
2009.gada pavasarī pirms jūnijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām I.Vaidere EP apmaksātā reklāmas kampaņā reklamēja savu interneta mājaslapu, kurā savukārt bija izteikti aicinājumi balsot par Vaideres pārstāvēto Pilsonisko savienību. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atzina, ka I.Vaideres reklāma satur likumā aizliegtās priekšvēlēšanu aģitācijas materiāla pazīmes un partiju sodīja. Pati deputāte KNAB viedoklim nepiekrita.
 
2009.gada aprīļa beigās - EP priekšvēlēšanu periodā – televīzijā tika pārraidītas EP apmaksātas reklāmas, kurās tika reklamēta I.Vaideres mājaslapa. Atverot mājaslapu, bija redzams baneris, kurā gaidāmajās EP vēlēšanās aicināts balsot par Pilsonisko savienību. 
 
Likums par priekšvēlēšanu aģitāciju nosaka, ka tā ir arī " kāda deputāta kandidāta reklamēšana masu informācijas līdzekļos vai citādā veidā, ja tā satur tiešu vai netiešu aicinājumu balsot par vai pret kādu politisko organizāciju, politisko organizāciju apvienību vai arī deputāta kandidātu". KNAB norādīja, ka I.Vaideres mājaslapas reklāmas atbilst šai likuma normai. 
 
I.Vaidere uzskatīja, ka pārmetumi par viņas reklamēšanos ir nevietā, taču kampaņa tika pārtraukta. Viņa stāstīja, ka mājaslapa ir izveidota vien tāpēc, lai „aizpildītu konkrētas informācijas trūkumu par EP darbu” un „nodrošinātu iespēju Latvijas vēlētajiem jautāt un saņemt nepastarpinātas atbildes par visiem tiem jautājumiem, kuri saistīti ar darbu EP". Sākotnēji no viņas interneta mājaslapas tika izņemts attiecīgais baneris, bet dažas dienas vēlāk pārtraukta arī reklāmas kampaņa – par to lēma arī partijas valde. 
 
Providus pētniece Iveta Kažoka norādīja, ka nepieciešama diskusija, vai ES finanšu izmantošana kampaņā var tikt uzskatīta par ētisku un arī par likumīgu. Proti, ja EP apmaksātas reklāmas netiek skaitītas partiju tēriņu limitos, tad starp kandidātiem pastāv nevienlīdzīgas iespējas, savukārt, ja no EP līdzekļiem apmaksātas politiskās reklāmas tiek uzskatītas par "trešo personu" reklāmām, tas var būt pretrunā ar likumu. 
 
KNAB atzina, ka Pilsoniskā savienība I.Vaideres priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošanai no EP saņēmusi neatļautu ziedojumu 12 975 latu apmērā. Partijai bija valsts budžetā jāieskaita gan neatļautais ziedojums, gan KNAB noteiktais naudas sods 500 latu apmērā.
 
I.Vaidere līdzīgi kā citi EP deputātu kandidāti pirms 2009.gada EP vēlēšanām bija arī radio SWH portretraidījuma Ar dziesmu par dzīvi viesi. Neoficiālu avotu sniegto informāciju, ka par dalību šajos raidījumos no viesiem tiek prasīta samaksa, pats radio noliedza.
 
Avoti:
Rutka, A. KNAB: EP deputātes Vaideres reklāma satur priekšvēlēšanu aģitācijas materiāla pazīmes. Leta. 29.04.2009
Pilsoniskās savienības valde atbalsta lēmumu pārtraukt Vaideres EP kampaņu. Diena. 01.05.2009
Grundule, L. Pauž bažas par ES naudas izmantošanas likumību priekšvēlēšanu kampaņā Latvijā. Leta. 08.05.2009
Dreijere, V. Iespējamās slēptās reklāmas vairāk nekā citus gadus. Diena. 03.06.2009
Rutka, A. Grundule, L. Priekšvēlēšanu izdevumu apmēru pārsniegusi tikai partija "Latvijai un Ventspilij"; pārkāpumus pieļāvušas arī citas partijas. Leta. 25.01.2010
 
Pamatinformācija par kandidāti: CVK mājas lapa
 
 

Pēdējās izmaiņas veiktas 15.12.2014

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!