Kandidātu arhīvs

Guntis Belēvičs
Medijos:

 

Informācijas apkopojums:

Izstājas no Latvijas Zaļās partijas

2016.gada 10.jūnijā nu jau bijušais veselības ministrs un deputāts paziņoja par izstāšanos no LZP. Sēdē politiķis norādīja, ka viņš nekādā gadījumā negribot, lai viņa neētiskā rīcība mestu ēnu uz partiju. 

Avoti: Leijējs, A. Belēvičs izstājas no LZP. LETA 10.06.2016. 17:23

Atkāpjas no veselības ministra amata

2016.gada 10.jūnija rītā Belēvičs iesniedzis demisijas rakstu Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, kas uzreiz arī pieņemts un izdots rīkojums par Belēviča atbrīvošanu no amata sakarā ar pirms tam izskanējušām bažām, ka ministrs iespējams "apgājis rindu". Ministru prezidents uzsvēra, ka ja ministrs nebūtu pats atzinies, faktus jebkurā gadījumā uzzinātu KNAB, pie kā Kučinskis pirms tam bija vērsies. Premjers norādīja, ka čeku iespējamā viltošana gan vēl ir jāpārbauda, jo varētu būt, ka Belēviča uzrādītie čeki par maksājumiem privātklīnikai bija "kādi citi čeki".

Kā zināms, Belēvičs pirmo reizi veselības ministra amatā stājās 2014.gada novembrī Laimdotas Straujumas (V) valdībā. Līdz ar Straujumas valdības demisiju 2016.gada februārī viņš amatu atstāja un no jauna to ieņēma jau Kučinska valdībā.

Avoti: Leijējs, A., Pētersons, K., Skvariks, E. Belēvičs atkāpie no veselības ministra amata.  LETA 10.06.2016. 10:27

Dienasta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

Veselības ministrs Belēvičs, kurš apņēmās ieguldīt pūles, lai mazinātu garās rindas uz valsts nodrošinātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, šā gada maijā Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) apgāja rindu, lai viņam tiktu veikta maznozīmīga ķirurģiska operācija, 2016.gada 8.jūnijā vēstīja "Latvijas Avīze". Pats ministrs līdz pašam pēdējam mirklim izvairījās atbildēt uz jautājumiem par viņa ārstēšanos LOC, kā arī noliedzis savu vainu saistībā ar dienasta stāvokļa izmantošanu privātās interesēs.

Maija beigās "Latvijas Avīze" saņēma anonīmu e-pasta vēstuli no personas, kas apgalvojusi, ka ir LOC ārsts, un ka pirms dažām dienām slimnīcā bijis ieradies Belēvičs. Ministrs esot vēlējies, lai viņam veic operāciju, kādu par maksu esot varējis veikt arī privātklīnikās, turklāt šīs operācijas neveikšana nekādas ļaundabīgas sekas neizraisītu, e-pastā apgalvojis anonīmais ziņotājs. "Pacientiem, kam nav naudas, šādas operācijas neveic neviens. Mums onkoloģijas slimnīcā rinda jeb melnais koridors ir pat pacientiem ar maligniem ādas jaunveidojumiem. Lai operētu veselības ministru Belēviču, operāciju zāles tika "iztīrītas" no slimniekiem. Operāciju zāles tika iztīrītas arī no "neuzticama personāla," rakstījis anonīmais e-pasta sūtītājs, aicinot publiski pajautāt ministram: "Vai tiešām viņš domā, ka viņam pienākas viss, bet tiem Latvijas iedzīvotājiem, kam nav naudas, - nekas?"

 

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļa kopš 30.maija žurnālistiem nebija atbildējusi uz "Latvijas Avīzes" jautājumu, kāpēc dienā, ko vēstules autors norādījis kā ministra Onkoloģijas centra apmeklējuma datumu, ministrs nav bijis darbā. Savukārt Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, kuras paspārnē atrodas LOC, atteicās atbildēt uz jautājumiem, vai ministrs bija pierakstījies pie speciālista tāpat kā "parastie pacienti", saņēmis speciālista norīkojumu un tad tāpat kā "parastie pacienti" gaidījis rindā. Slimnīca aizbildinājās ar pacientu datu aizsardzību.

Avoti LOC kā veselības ministra "uzņēmēju" un arī operētāju minējuši centra galveno ārstu Viesturu Krūmiņu, taču viņš "Latvijas Avīze" žurnālistiem atteicās sniegt jebkādus komentārus, bet aicinājis uzdot jautājumus pašam Bēlēvičam. Turpretim Veselības ministrija atbildējusi, ka ministrs ir ļoti aizņemts un laiku atbildēm tuvākajās dienās noteikti neatradīs. Sastopot pašu Belēviču klātienē Ministru kabineta gaitenī, viņš žurnālistei apstiprināja, ka ir ticis operēts un nodemonstrēja divus no maka izvilktus "acīmredzami speciāli sagatavotus čekus". Tiesa, tie abi izrādījās Ādažu privātslimnīcas čeki, savukārt uz jautājumus par LOC apmeklējumu ministrs attrauca, ka pēdējās dienās esot operēts divas reizes, bet savu veselības stāvokli nekomentēs. Uz jautājumu, kā izdevies panākt operēšanu bez rindas, ministrs vairs neatbildēja, aizcērtot valdības sēžu zāles durvis.

2016.gaga 9.jūnijā Kučinskis uzdeva KNAB pasteidzināt izmeklēšanu un uzsvēra, ka ir ieinteresēts ātrāk saņemt atzinumu, lai sniegu objektīvu viedokli par noteikošo. Tāpat pats Belēvičs uzsvēra, ka ir ieinteresēts iespējami ātrāk saņemt KNAB atzinumu, lai spertu tālākos soļus saistībā ar izskanējušo informāciju, ka viņš it kā ir izmantojis dienesta stāvokli, lai apietu pacientu rindas un veiktu medicīniskās manipulācijas Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC).

Turklāt, ministrs informēja, ka 25.maijā ir bijis LOC, taču ne tāpēc, lai veiktu kādas medicīniskās manipulācijas, bet gan saistībā ar amata pienākumu pildīšanu. Proti, tas bijis saistībā ar izskanējušo informāciju par LOC darbinieku iesaistīšanos koruptīvās darbībās, melojis ministrs. Savukārt medicīnisko palīdzību viņš ir saņēmis privātā ārstniecības iestādē, par ko liecina arī viņam izsniegtie čeki. Belēvičs solījis, ka līdzko tiks saņemts KNAB atzinums, viņš grasoties vērsties pret publikācijas autoriem, kā arī tobrīd minēto apgalvojumu dēvēja par apmelojumu un solīja cīnīties par taisnību pēc konsultēšanās ar advokātiem.

Avoti: Aizdomas, ka Belēvičs apgājis rindu Onkoloģijas centrā. LETA 08.06.2016.

Pētermane, E. Premjers uzdevis KNAB pasteidzināt izmeklēšanu. LETA 09.06.2016.

Kristovskis, G. KNAB turpina pārbaudi par Belēviču. LETA 10.06.2016.

 

Ministra darbā trūkst konsekvences

"Vienotības" deputāti bija aicinājuši ministru uz tikšanos, lai iztaujātu par aktuālajiem nozares jautājumiem, jo balstoties uz solījumiem un valdības deklarācijā ietvertajiem uzdevumiem Veselības ministrijas īstenotā politika nebija bijusi pietiekami orientēta uz to, lai piedāvātu efektīvākos un pacientiem labākos risinājumus. Virkne veselības aprūpes jomu pārstāvju cēla trauksmi gan par nozarei nepietiekamo finansējumu, reģionālo slimnīcu vadītāji pauda satraukumu par samazināto finansējumu valsts apmaksātajiem ambulatorajiem izmeklējumiem, savukārt pacienti bija pamatoti sašutuši par nesamērīgi garajām rindām uz izmeklējumiem un ārstēšanu.

Jautājumā par veselības aprūpes pieejamības nodrošināšanu reģionos ministra darbā trūka konsekvences - no vienas puses, ar grozījumiem rezidentu sadales un rezidentūras finansēšanas noteikumos ministrs mēģināja rast risinājumu speciālistu trūkumam reģionos, taču vienlaikus pieņemtie lēmumi par finansējuma samazināšanu reģionālajām slimnīcām viesa neskaidrību par šo slimnīcu nākotni, norādīja "Vienotība".

Tāpat sarunā ar Belēviču tika pārrunāta Veselības ministrijas virzītā iniciatīva par paralēlā zāļu importa un eksporta organizēšanu, kas sākotnēji tika pieteikta kā iespēja samazināt zāļu cenas, taču līdz 2016.gada martam vērā ņemams medikamentu cenu samazinājums nebija vērojams, bet daļai medikamentu cena bija pieaugusi.

Avots: Leijējs, A. "Vienotība" pēc tikšanās kritizē Belēviču. LETA 30.03.2016.

 

Nepieciešamība dot kukuli

Veselības ministrs Belēvičs taujāts 2016.gada 21.martā, vai viņš esot bijis tas ministrs, kuru mēģinājuši 2015.gada vasarā pierunāt dot naudu cīņā pret netīkamu publikāciju parādīšanos presē, taču ministrs noliedzis, ka tas būtu bijis viņš. Raidījums "De facto" vēstīja, ka līdzšinējais Saeimas iekšējās drošības vadītājs Jānis Gulītis pagājušā gada vasarā, iespējams, klātesot Drošības policijas darbiniekam, kādā no Rīgas kafejnīcām ticies ar Laimdotas Straujumas (V) valdības ministru, lai piedāvātu palīdzību cīņā pret netīkamu publikāciju parādīšanos presē, aicinot nodot kukuli publikāciju autoram, kuru vēlāk jau ar naudas summu varētu aizturēt.

Avots: Kristovskis, G., Valtmane, E. Belēvičs noliedz mājienus, ka bijusi nepieciešamība dot kukuli. LETA 21.03.2016.

 

Valsts amatpersosnas amata savienošanas ierobežojuma pārkāpšana un funkciju veikšana interešu konflikta situācijā

2016.gada 18.februārī Saeima nolēma piekrist KNAB lūgumam ļaut administratīvi sodīt veselības ministru deputātu. KNAB vēstulē Saeimai uzsvera - saskaņā ar likumu par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā ministri, deputāti un vairākas citas amatpersonas nevar būt tādas komercsabiedrības dalībnieki, akcionāri, biedri vai tādi individuālie komersanti, kas saņem publisko iepirkumu, partnerības iepirkumu, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu vai koncesiju, valsts finanšu līdzekļus vai valsts garantētus kredītus.

Savukārt Uzņēmumu reģistra 2015.gada 12.augusta izziņa liecināja, ka Belēvičs ir SIA "Genera" dalībnieks ar 166 daļām 1494 eiro vērtībā. Pats ministrs gan skaidroja, ka viņam bija mazāk par 1% minētā uzņēmuma kapitāldaļu, kuras viņš atsavinājis, kļūstot par deputātu. Proti, tās tika dāvinātas viņa dēlam - dāvinājuma līgums noslēgts 2014.gada nogalē. Savukārt KNAB uzsvēra, ka šādas izmaiņas tika apstiprināts tikai šā gada 14.janvārī.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs 2015.gada septembrī norādīja, ka "Genera" piedalījās un uzvarēja šī centra izsludinātajā iepirkumā par fermentu un citu ar ģenētiku un proteomiku saistīto materiālu un reaģentu iegādi. Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs ar uzņēmumu "Genera" noslēdza līgumu par kopējo summu 41 999 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Laikā no 3.jūnija līdz 21.septembrim "Generai" par reaģentu iegādi samaksāts 15 871 eiro.

Tāpat "Genera" piedalījās un uzvarēja Latvijas Universitātes veiktajā publiskajā iepirkumā, par ko noslēgts līgums par 9075 eiro un vēl viens - par 6050 eiro. Līdz 7.oktombrim "Generai" bija samaksāti 1679 eiro saskaņā ar vienu līgumu un 2429 eiro - par otro. "Genera" piedalījās un uzvarēja atsevišķās pozīcijās vairākos Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) publiskajos iepirkumos par kopējo summu 9099 eiro.

Avoti: Lastovska, A. Saeima piekrīt Belēviča izdošanai administratīvai sodīšanai. LETA 18.02.2016.

Par piekrišanu 12.Saeimas deputāta Gunta Belēviča saukšanai pie administratīvās atbildības. saeima.lv 18.02.2016.

 

2015.gadā ministrs izdots administratīvai sodīšanai vairākas reizes

Saeima 5.novembrī atbalstīja Belēviča izdošanu administratīvai sodīšanai par diviem pārkāpumiem pēc KNAB lūguma. 
Pirmkārt, viens no interešu konfliktiem bija 
saistībā ar lēmumu par disciplinārlietu pret Zāļu valsts aģentūras bijušo direktori Ingunu Adoviču (skatīt zemāk), kurā KNAB piemērojis 210 eiro naudas sodu.  Pats Belēvičs gan esot paudis, ka aicinās parlamentu izdot viņu, lai viņš varētu "aizstāvēt savu taisnību tiesā".

Otrkārt, KNAB veica pārbaudi saistībā ar ministra rīcību, 2015.gada 6.maijā izdodot rīkojumu, kas paredzēja apstiprināt Farmācijas jomas konsultatīvās padomes personālsastāvu. Toreiz par padomes locekli tika apstiprināts viņa dēls Artūrs Belēvičs. Savukārt 9.jūnijā Belēvičs izdeva rīkojumu, kas paredzēja apstiprināt jaunu Farmācijas jomas konsultatīvās padomes personālsastāvu, no padomes izslēdzot savu dēlu. KNAB uzskatīja, ka Blēvičs, izdodot abus rīkojumus, veica darbības, kas ietekmē vai varētu ietekmēt viņa dēla personiskās vai mantiskās intereses, līdz ar to nonāca interešu konflikta situācijā.
Veselības ministrs pats atzina, ka savā rīcībā nesaskata interešu konfliktu. "Es tiešām nesaprotu, kāpēc man dēls var individuāli konsultēt, bet nevar man dot konsultācijas skaļi, citiem dzirdot. Ja likumdevējs būtu gribējis aizliegt amatpersonām pieņemt lēmumu par jebkādu radinieku, tad tā tas likumā par interešu konfliktu būtu ierakstīts," sacījis Belēvičs piebilstot, ka neviens nevar noliegt to, ka viņa dēls ir ļoti kompetents nozares speciālists, kurš beidzis studijas Vācijā, kur ir nopietnas farmācijas studijas. Ministra ieskatā, KNAB pret viņu veica "melno PR kampaņu".
Treškārt, 8.oktobrī Saeima nolēma piekrist deputāta saukšanai pie administratīvās atbildības par miljona eiro aizdevuma nenorādīšanu valsts amatpersonas deklarācijā. Viņš atzinies, ka izsniegto aizdevumu viena miljona eiro apmērā nav norādījis deklarācijā, kuru VID iesniedza, kad stājās amatā. Ministrs skaidroja, ka deklarāciju pildījis pirmo reizi mūžā un, kad minēto kļūdu sapratis, vērsies VID. Tur viņš saņēmis atbildi, ka aizdevumu varētu norādīt deklarācijā par 2014.gadu, kura tuvākajā laikā jau bija jāiesniedz. Tomēr, tiklīdz viņš to izdarījis, ierosināta lieta. Viņš pat plānoja apstrīdēt sodu tiesā. Belēvičs arī skaidroja, ka aizņēmies miljonu eiro bankā, lai to aizdotu dēlam uzņēmējdarbības veikšanai. Banka esot bijusi informēta, ka aizdevums nepieciešams Belēviča dēlam.
 
Avoti: Lastovska, A. Saeima atbalsta Belēviča izdošanu administratīvai sodīšanai. LETA 05.11.2015., 08.10.2015.

Ādamsone, A. Saeimas komisija atbalsta Belēviča izdošanu administratīvai sodīšanai. LETA 04.11.2015.

Kristovskis, G., Pētersons, K. KNAB Belēvičam piemēro 210 eiro sodu. LETA 03.12.2015.

 

Ētika: Izvēlas doties komandējumos ar sava biroja vadītāju un dzīvesdraudzeni

Vairākos valsts apmaksātos komandējumos veselības ministrs izvēlējās doties kopā ar biroja vadītāju Ingu Štāli, kas arī ir viņa dzīvesbiedrene, metot aizdomu ēnu saistībā ar līdzbraucēju izvēli komandējumos. To, ka ministru un Ingu Štāli saista ne tikai profesionālas attiecības, bet arī kopdzīve, Belēvičs atzinis pirms gada. 2015.gada jūnijā viņš kopā ar Štāli par nodokļu maksātāju naudu devās vizītē uz Kosovu, mēnesi vēlāk uz - Turkmenistānu un oktobrī arī uz Izraēlu, kur par vienīgo pavadoni izvēlējies tieši Štāli. Faktu par iespējamu interešu konfliktu braucienā uz Kosovu pārbaudīja KNAB, taču pēc likuma pārkāpumi nav bijuši.

Formāli lēmumu par Štāles nosūtīšanu komandējumā pieņēma ministrijas valsts sekretāre, taču ne bez ministra teikšanas. “Kas attiecas tikai uz biroju, tad birojs ir tāds pats līdzvērtīgais kā jebkurš cits ministrijas darbinieks. Par biroju pamatlēmumu pieņem ministrs. Ministrs ir tas, kas pamatā pieņem lēmumu un pasaka – brauks vai nebrauks. Tas pamatā ir ministra lēmums,” atzina Veselības ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa.

Avots: Roķis, K. Belēvičs vairākos komandējumos brauc kopā ar Štāli. lsm.lv, LTV Panorāma 13.10.2015.

 

Ministrs nonācis interešu konfliktā

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija saņēma KNAB iesniegumu ar lūgumu ļaut administratīvi sodīt Belēviču. Ministrs nebija rīkojies atbilstoši likumam, kur valsts amatpersonai aizliegts, pildot savus pienākumus, rīkoties personīgi vai mantiski ieinteresēti. Pēc KNAB skaidrojuma, ir zināms, ka uzņēmuma "Saules aptieka" valdes locekļi ir Belēviča radinieki, arī SIA "Baltacon" 50% kapitāla daļu pieder Belēviča dēlam, kurš arī ieņem valdes priekšsēdētāja amatu šajā kapitālsabiedrībā. Belēvičs kā veselības ministrs ir izdevis rīkojumu par dienesta pārbaudes veikšanu saistībā ar Zāļu valsts aģentūras (ZVA) darbību informācijas izsniegšanā komersantiem. Pārbaudes sākšanai par pamatu bija "Saules aptiekas" un "Baltacon" iesniegums par ZVA rīcību, kurā norādīts, ka ZVA ir izpaudusi komersantu sniegtās ziņas par konkrētu medikamentu realizācijas apjomu, savukārt minētajām komercsabiedrībām par prasīto informāciju pieprasījusi samaksu atbilstoši ZVA pakalpojumu cenrādim. Komercsabiedrības savā iesniegumā lūgušas ierosināt disciplinārlietu pret vairākām ZVA amatpersonām par komercnoslēpuma izpaušanu. KNAB arī norādīja, ka Belēvičs, pamatojoties uz dienesta pārbaudes rezultātiem, arī pieņēma lēmumu par disciplinārlietas ierosināšanu pret Adoviču, "tādējādi veicot ar amata pienākumu pienākumu pildīšanu saistītas darbības interešu konflikta situācijā".

Pats ministrs gan bija sašutis par KNAB secinājumiem. Viņu izbrīnījusi mēdijos pieejamā informācija, ka KNAB skatījumā, viņš nav bijis tiesīgs pieņmt lēmumu par disciplinārsodu atbilstoši konstatētajiem faktiem saistībā ar pārkāpumiem ZVA. Viņš, savukārt norādījis, ka aicināšot KNAB vērtēt ZVA direktores iespējamo atrašanos interešu konfliktā saistībā ar sistemātisku informācijas sniegšanu ārvalstu farmaceitiskajiem uzņēmumiem par Latvijas uzņēmumu komercdarbību.

Veselības ministrija pirms disciplinārlietas ierosināšanas veiktajā dienesta pārbaudē konstatēja, ka ZVA direktore nenodrošina Ministru kabineta noteikumu "Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība" prasību ievērošanu saistībā ar informācijas sniegšanu komersantiem. Adovičai tika samazināta mēnešalga uz četriem mēnešiem, ieturot 10% no algas. Vēlāk ministrs arī paziņoja, ka ar Adoviču darba attiecības netiks turpinātas un viņa novembrī zaudēs amatu. Pēc ministra domām, Adoviča savas darbības laikā ir realizējusi tādu politiku, no kuras ieguvēji ir zāļu ražotāji, bet viņas darbība nav nākusi par labu sabiedrības veselībai. Latvijā esot nesamērīgi dārga maksa par medikamentu reģistrāciju, kā rezultātā zāles nav lētas.

Avots: lsm.lv ziņu redakcija un LETA. KNAB: Belēvičs nonācis interešu konfliktā. lsm.lv 05.06.2015.

Pēdējās izmaiņas veiktas 27.06.2016

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!