Kandidātu arhīvs

Elīna Siliņa
Medijos:

Viena no ZRP šķeltniekiem

No Zatlera reformu partijas 11.Saeimā tika ievēlēti 22 deputāti. Dienu pirms 11.Saeima sanāca uz savu pirmo sēdi, seši no ZRP Saeimā ievēlētie deputāti, tajā skaitā E.Siliņa, paziņoja par izstāšanos no partijas. Klāvs Olšteins, Elīna Siliņa, Gunārs Rusiņš, Jānis Upenieks, Viktors Valainis un Jānis Junkurs savu izstāšanos no ZRP pamatoja ar „nedemokrātisku lēmumu pieņemšanu un savstarpējo neuzticēšanos”. Viņi norādīja uz šauras cilvēku grupas jeb partijas kodola uzurpēto varu, kuri savus lēmumus vēlāk uzspiež ZRP biedriem, piemēram,  izvirzot E.Sprūdža kā ZRP ministru prezidenta amata kandidātu, izvēloties valdības veidošanas sarunu vedējus, vai pieņemot lēmumu par Saskaņas centra aicināšanu veidot koalīciju kopā ar ZRP un Vienotību. K.Olšteina atpazīstamības dēļ viņš kļuva par galveno šīs grupas „runasvīru” un partiju pametušie tika dēvēti par „Olšteina sešinieku”. ZRP līderis  V.Zatlers atšķelšanos nosauca par politisko nodevību un “sitienu zem jostasvietas”.
 
Līdz ar sešu deputātu aiziešanu  ZRP frakcijā Saeimā palika 16 deputāti, kopumā no šī saraksta tika ievēlēti 22 deputāti. Deputātu atšķelšanās ne vien pasliktināja ZRP ietekmes pozīcijas, bet arī apdraudēja nākamās valdības veidošanu, jo nākamā koalīcija (Vienotība, ZRP, VL-TB/LNNK) pavisam droši varēja rēķināties vien ar 50 deputātu atbalstu, taču pirms sešu deputātu izstāšanās no ZRP triju labējo partiju koalīcijai bija 56 balsis.  Valsts prezidents A.Bērziņš publiski pauda bažas par Olšteina sešinieka uzticamību un ietekmi uz valdības stabilitāti, pirms premjera amatam nominēja V.Dombrovski.
 
No ZRP atšķēlušies deputāti paziņoja, ka pauž atbalstu V.Dombrovska valdībai, noraidot izskanējušās aizdomas, ka ar šādu soli mēģina panākt lielāku ietekmi nākamajā valdībā, pieprasot iekšlietu un satiksmes ministru portfeļus, vai ka šādā veidā tiek realizētas kādas citas partijas vai ekonomiskā grupējuma intereses. Lai nodrošinātu trešās V.Dombrovska valdības apstiprināšanu, Vienotība, Zatlera reformu partija un VL-TB/LNNK parakstīja jaunu vienošanos par koalīciju, iesaistot arī ZRP šķeltniekus, kā arī paredzot, ka par Satiksmes ministriju solidāru atbildību uzņemsies gan Vienotība gan ZRP šķeltnieki.
 
Pieci no sešiem partiju pametušajiem (izņemot K.Olšteinu) iepriekš publiski nebija zināmi, viņu ievēlēšana Saeimā notika, galvenokārt, pateicoties partijas līdera – V.Zatlera atpazīstamībai. Partijas pamešanu, pirms 11.Saeima vispār uzsākusi darbu, neviens no sešiem šķeltniekiem neuzskatīja par pietiekamu pamatu deputāta mandāta nolikšanai. Medijiem E.Siliņa norādīja, ka šādu iespēju apsvērtu, ja tas būtu izšķirošs pavērsiens valdības izveidē. 
 
Politoloģe I.Kažoka aģentūrai LETA pauda bažas par to, ko šie seši deputāti darīs parlamentā. "Vai gadījumā šie cilvēki nekļūs par starpniekiem aizdomīgu lēmumu pieņemšanai Saeimā. Katru reizi, kad vajadzēs caur Saeimu "izbīdīt" kaut kādas neliģitīmas lietas, viņi būs ērtākie sadarbības partneri partijām, kuras būs ieinteresētas aizdomīgu lēmumu pieņemšanā, jo "sešinieka" politiskā karjera ir beigusies. Būtu veselīgāk Latvijas demokrātijai, ja šie cilvēki nebūtu pārstāvēti parlamentā".
 
2011.gada 19.oktobrī šie deputāti Saeimā izveidoja Neatkarīgo deputātu grupu un par tās vadītāju ievēlēja K.Olšteinu. Saeimas Kārtības rullis nosaka, ka ne mazāk kā trīs deputāti var izveidot deputātu grupu sadarbības veicināšanai ar citu valstu parlamentiem vai citu ar deputāta darbību saistītu interešu apmierināšanai.
 
Avoti:
LETA: “ Seši ZRP biedri pamet partiju; vēl pirms pirmās 11.Saeimas sēdes izveidojas neatkarīgu deputātu grupa”, 16.10.2011.
LETA: “Kažoka: Seši bijušie ZRP biedri ar savu rīcību ir parakstījuši nāves spriedumu”, 17.10.2011.

 

Pēdējās izmaiņas veiktas 19.09.2014

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!