Kandidātu arhīvs

Edgars Jaunups
Medijos:

Atrastās informācijas kopsavilkums:

Pārbauda legālo ienākumu atbilstību tēriņiem

2014.gada augustā portāls “Pietiek.com” raksta, ka, meklējot pierādījumus tam, ka viens no partijas Latvijas attīstībai dibinātājiem Edgars Jaunups dzīvo pāri saviem deklarētajiem ienākumiem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) veicis politiķa privāto auditu. Fiziskās personas gūto ienākumu pārbaudi VID var veikt saskaņā ar likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 22. pantu. Šādas par privātpersonas auditu ikdienā sauktas pārbaudes mērķis ir pārliecināties, ka fiziskās personas izdevumi atbilst deklarētajiem ienākumiem un ka nodokļi ir nomaksāti pilnā apmērā.

VID komentārus par fizisku vai juridisku personu pārbaudēm nesniedz, bet avoti, kas informēti par E.Jaunupa auditēšanas rezultātiem, “Pietiek.com” apgalvojuši, ka politiķis un profesionāls sponsoru naudas piesaistītājs bijis pietiekami uzmanīgs, lai VID pārbaude beigtos bez viņam sāpīgām sekām.

Tiesa gan, ir redzama partijas “Latvijas Attīstībai”, kuras valdes loceklis ir E.Jaunups, ziedotāju saikne ar finanšu pārkāpumiem. VID Nodokļu parādu piedziņas pārvalde2014.gada augustā apķīlāja daļu uzņēmuma“Dzelzceļa būve”kapitāldaļu – tā divas līdzīpašnieces, kā arī valdes loceklis 2014.gadā E.Repšes vadītajai partijai “Latvijas Attīstībai” ziedoja 27 000 eiro. Uzņēmuma līdzīpašnieki pastarpināti ir arī Guntis Rāvis un Māris Martinsons, kurš ir būvkompānijas «Moduls Rīga» valdes priekšsēdētājs. Šis uzņēmums savukārt iesaistīts kriminālprocesā, ko Finanšu policija ierosinājusi par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. M.Martinsons, kurš lietas ietvaros tika arī aizturēts, iepriekš tika ziedojis partijai „Jaunais laiks”, bet viņa vadītais uzņēmums «Moduls Rīga» bijis liels sponsors basketbola klubam „VEF Rīga”, kura vadītājs E.Jaunups ir tuvs E.Repšes domubiedrs un partijas valdes loceklis. 

Beidzot pildīt Rīgas domes deputāta pienākumus, 2013. gada jūnijā VID iesniegtajā deklarācijā E.Jaunups norādījis savam dzīvesveidam niecīgus bezskaidras naudas uzkrājumus aptuveni 16 tūkstošu eiro un 6,5 tūkstošu Šveices franku apmērā. Lielākos oficiālos ienākumus E.Jaunups 2013. gadā guvis no sev piederošā SIA “Unplugged” - dividendes 42,8 tūkstošu latu (61 tūkstoša eiro) apmērā. Portāls vēsta, ka E.Jaunupa dzīvesveids rada iespaidu par krietni lielākiem ienākumiem. Piemēram, 2014.gada vasarā viņš kopā ar jau pieminēto M.Martinsonu apmeklēja Pasaules futbola čempionātu Brazīlijā.

2011. gada rudenī, kad E.Jaunups vēl bija partijā “Jaunais laiks” (tagad Vienotība) un atbildēja par sponsoru naudas piesaistīšanu partijas kasei, “Pietiek.com” rakstīja, ka politiķis pārvietojas ar saviem deklarētajiem ienākumiem neatbilstoši dārgu jaunu sporta auto – “Mitsubishi Lancer Evolution”. Šāda auto cena ir no 40 000 eiro. Tagad savā pēdējā valsts amatpersonas deklarācijā E.Jaunups norādījis, ka šo auto viņš lietojot "sakarā ar basketbola kluba VEF Rīga padomes priekšsēdētāja pienākumu izpildi". Šī auto turētājs esot SIA “Skandi motors”, kas ir basketbola kluba VEF Rīga atbalstītājs un auto nodevis kluba administrācijas lietošanai.

Tāpat “Pietiek.com” 2011. gada nogalē rakstīja, ka dzīvokli, kurā mitinās, tobrīd vēl par Vienotības “kasieri” dēvētais, E.Jaunups, viņam „lietošanā” nodevusi firma, kas pieder partijas dāsnam ziedotājam. E.Jaunups savā valsts amatpersonas deklarācijā par 2010. gadu bija norādījis, ka viņa „lietošanā” nodots dzīvoklis, kas pieder SIA “ME Birojs”. Saskaņā ar “Lursoft” datubāzi šīs firmas, kas kā darbības veidus deklarējis apdrošināšanas aģentu un brokeru darbību, vienīgais īpašnieks bija norādīts Mārtiņš Lāma. M.Lāma saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja datubāzē atrodamo informāciju 10. Saeimas vēlēšanu kampaņas laikā 2010. gada 9. septembrī toreizējam “Jaunajam laikam” ziedojis tobrīd maksimālo atļauto summu – 18 000 latu.

M.Lāma tobrīd bija arī lielākais līdzīpašnieks arī ceļubūves uzņēmumā Aizputes ceļinieks, kas saņēmis simtos tūkstošos latu lēšamus pasūtījumus no dažādām pašvaldībām.

Avoti:
VID veicis Jaunupa personisko auditu, lai pārbaudītu legālo ienākumu atbilstību tēriņiem, www.pietiek.com, 12.08.2014
Margēviča, A. Pēc kratīšanām Finanšu policija piemēro nodrošinājuma līdzekli Martinsona būvfirmai "Moduls-Rīga". Pietiek.com. 14.07.2014.
LTV1 De Facto. 11 “optimizēti” miljoni. 24.08.2014

Uz augšu

Jaunupa dibinātajai partijai ziedo “LDz”  pasūtījumus ieguvuši uzņēmēji

Portāls “Pietiek.com”  vēsta, ka partija “Latvijas Attīstībai”, starp kuras dibinātājiem ir arī Einārs Repše un Edgars Jaunups, 2014.gada martā saņēmusi divus lielus ziedojumus kopumā 27 000 eiro apmērā no tādu uzņēmumu pārstāvjiem, kas pēdēdējos pāris gados kopš "olšteiniešu" politiskās ietekmes Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrībās ieguvuši būvniecības līgumus Latvijas Dzelzceļa infrastruktūras projektos.

6. martā “Latvijas Attīstība” saņēmusi 10 000 eiro ziedojumu no kādas Olgas Ļitvinovas, bet 19. martā - vēl 7 000 eiro ziedojumu no kādas Lidijas Sipļivajas. Vēl 10 000 eiro 25. februārī partijai ziedojis Aleksandrs Ļitvinovs. Neviens no trim dāsnajiem ziedotājiem nav plašai publikai zināms, bet, kā rāda Lursoft dati, abām ziedotājām kopā ar tādiem uzņēmējiem kā Guntis Rāvis un Māris Martinsons pastarpināti pieder SIA “Dzelzceļu būve”, kas pērn veikusi Kokneses un Krustpils staciju rekonstrukciju, kā arī sliežu ceļu remontdarbus Krustpils virzienā. Tieši pirms trim gadiem dibinātais uzņēmums 2012. gadā strādājis ar 1 098 912 latu (1 569 874 eiro) apgrozījumu. Trešais ziedotājs - Aleksandrs Ļitvinovs ir SIA “Dzelzceļu būve” valdes loceklis.

Puse SIA Dzelzceļu būve kapitāldaļu pieder uzņēmumam DB projekts, kura līdzīpašnieces ir Sipļivaja (50%) un Ļitvinova (17%) kopā ar vīru un dēlu, kuriem pieder atlikušie 33%. Otra puse SIA Dzelzceļu būve kapitāldaļu caur uzņēmumu GRIF 29 pastarpināti pieder Skonto būves šefam Guntim Rāvim un Mārim Martinsonam.

Avoti:
“Latvijas Attīstībai”  ziedo “LDz”  pasūtījumus ieguvusi uzņemēji, www.pietiek.com., A.Margēviča, 24.03.2014.

Uz augšu

Saņem nezināmas izcelsmes ienākumus

2011.gadā par Vienotības „kasieri” uzskatītais E.Jaunups no publiski neatklātiem avotiem saņēmis gandrīz 33 tūkstošus latu – divreiz vairāk nekā viņa oficiālā alga Saeimā un Rīgas domē. Kā rāda Valsts ieņēmumu dienesta publiskā datu bāze, E.Jaunups, būdams Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas politiskais padomnieks, 2011.gadā algā saņēmis 12 128 latus, Rīgas domē – 5147 latus, taču gandrīz divreiz lielāka summa – gandrīz 33 tūkstoši latu – viņam pagājušajā gadā tikusi no „u.c. ienākumiem”: šādu formulējumu E.Jaunups minējis savā amatpersonas deklarācijā.

Izrādījās, ka pazīstamais aizkulišu politiķis ir reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, un saskaņā ar pašreizējo likumdošanu viņam nav publiski jāuzrāda, no kādiem avotiem viņš saņem naudu šajā statusā. Līdz divu gadu laikā E.Jaunups no sabiedrībai slēptiem avotiem kopā saņēmis gandrīz 60 tūkstošus latu.

Avoti:
Lapsa L.,  “Vienotības”  kasiera un rīgas domnieka “u.c. ienākumi”  no nezināmām personām – gandrīz 33 tūkstoši gadā, www.pietiek.com”., 29.05.2012.

Uz augšu

Jaunupa vadītais basketbola klubs saņem aizdomīgus ziedojumus

E.Jaunupa vadītais basketbola klubs "VEF Rīga" saņēmis ziedojumu no firmas, kas, iespējams, iesaistīta kontrabandā un figurē Vladimira Vaškeviča kukuļdošanas lietā, 2011.gada septembrī vēstīja mediji. Basketbola klubs vairāk nekā gadu saņēmis ziedojumus no SIA "Kravu termināls" 1000 latu mēnesī. Valsts ieņēmumu dienests aizturējis vairāk nekā 50 šim uzņēmumam piederošus kravu konteinerus un tagad tam ir atņemta licence. "Kravu termināls" ir iesaistīts kriminālprocesā pret Vladimiru Vaškeviču. Viņš centies piekukuļot Muitas priekšnieku Tāli Kravali, lai tas rīkotos "Kravu termināls" interesēs.

Intervijā raidījumam "Nekā personīga" basketbola kluba padomes priekšsēdētājs un "Vienotības" vēlēšanu kampaņas vadītājs E.Jaunups atzinis, ka viņam ar V.Vaškeviču dažas nedēļas pirms amatpersonas aresta bija tikšanās. Tās laikā V.Vaškevičs esot lūdzis nepieļaut strukturālas pārmaiņas Muitas kriminālpārvalē, kuru vadīja V.Vaškeviča bijušais kolēģis Marjans Burijs. Pēc dažām nedēļām KNAB V.Vaškeviču apcietināja. Viņš centās nodot turpat 60 tūkstošus eiro Muitas priekšniekam Tālim Kravalim, lai tas piesegtu nelikumības uzņēmumā "Kravu termināls". Ar to saistīta 52 konteineru alkohola krava, ko muitnieki aizturēja. V.Vaškevičs tik ļoti centies pakalpot "Kravu terminālam", ka bijis gatavs piekukuļot T.Kravali.

E.Jaunups apgalvoja, ka neesot sarunājis basketbola klubam "Kravu termināļa" ziedojumu. To darījis VEF Rīga valdes loceklis Ivars Bērziņš. Viņš ir bijušais VID darbinieks, V.Vaškeviča darba kolēģis Valsts ieņēmumu dienestā - Akcīzes preču pārvaldes Naftas produktu aprites uzraudzības nodaļas priekšnieks. Presē minēts to VID amatpersonu vidū, kas saistīti ar naftas kontrabandas piesegšanu. Tiesa, apsūdzība pret viņu nav celta. I.Bērziņš nevēlējās izskaidrot, kā ziedojums izkārtots. I.Bērziņš jau sen vairs kā ieņēmumu dienestā nestrādā. Viņš ir kļuvis par uzņēmēju, ir padomes loceklis Rūdolfa Meroni kontrolētā Ventspils uzņēmumā "Latvijas naftas tranzīts".

Avoti:
Raidījums: Jaunupa vadīts basketbola klubs saņem aizdomīgus ziedojumus, www.ir.lv, 04.09.2011.

Uz augšu

 

Pēdējās izmaiņas veiktas 14.12.2014

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!