Atrastās informācijas kopsavilkums:
Dalība TP „pozitīvisma kampaņā”
2006.gadā, pirms 9.Saeimas vēlēšanām, biedrība "Par vārda brīvību", kuras dibinātāji un finansētāji bija ar Tautas partiju cieši saistīti cilvēki – Jurģis Liepnieks un Andris Šķēle – apmaksāja reklāmas klipu izveidošanu un izvietošanu Latvijas radiostacijās un televīzijās. Šajās reklāmās ar medicīnu, kultūru un zinātni saistīti cilvēki slavēja vairākus Tautas partijas politiķus, kas kandidēja 2006.gada Saeimas vēlēšanās.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dzintars Mozgis slavēja veselības ministru Gundaru Bērziņu. Augstākā tiesa norādīja, ka biedrības izdevumi par TP un tās biedru reklāmām ir pieskaitāmi TP priekšvēlēšanu izdevumiem. KNAB uzskatīja, ka TP līdz ar to ir pārkāpusi politiskajām partijām noteiktos priekšvēlēšanu kampaņu izdevumu ierobežojumus un lika tai atmaksāt valsts budžetā vairāk kā vienu miljonu latu. TP vadība nolēma partiju likvidēt, tika pieteikta tās maksātnespēja, tā izvairoties no naudas atmaksāšanas.
Avoti:
Kārkliņa, D. TP ministru reklāmas veido Liepnieka un Rolšteina dibināta biedrība. Leta. 06.07.2006.
Tomsone,D. Tiesa izbeidz Tautas partijas maksātnespējas procesu. Leta. 24.04.2012
Korupcijas skandāls saistībā ar slimnīcas iepirkumiem
2009.gada rudenī – laikā, kad Dzintars Mozgis vadīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu (BKUS) -, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizdomās par plaša mēroga korupciju aizturēja divas augstas slimnīcas amatpersonas. Tika ierosināta krimināllieta, kas joprojām tiek iztiesāta. No apsūdzības raksta izriet, ka slimnīcas pārstāvji pierunājuši būvuzņēmējus mākslīgi sadārdzināt dažādiem iepirkumu konkursiem iesniegtās izmaksu tāmes tā, lai tie ar izdevīgāko piedāvājumu vienalga tiktu atzīti par uzvarētājiem. Lietā ir vairākas izmaksu sadārdzināšanas epizodes, no kurām lielāko sabiedrības sašutumu izpelnījās krāpšana tā sauktās vecāku mājas būvniecībā, kas tika veikta par saziedotu naudu.
Izmeklēšana atklāja naudas izkrāpšanas saikni ar Tautas partiju, kuras veselības ministru neatļautā veida iepriekš bija reklamējis Dz.Mozgis. Starp aizturētajiem un vēlāk apsūdzētajiem bija TP biedrs un ziedotājs, BKUS valdē bez konkursa ieceltais Aivars Lisenko. Vienā no vēlāk celtās apsūdzības epizodēm tika noskaidrots, ka atlīdzība par uzvaras nodrošināšanu pretendentam iepirkumu procedūrā nododama Tautas partijai, rakstīja Diena. Prokurors Māris Leja laikrakstam sacījis, ka par naudas pieprasījumu Tautas partijai liecina sarunu ieraksti, un tā arī tikusi pārskaitīta caur vairākām firmām. Aģentūra Leta, atsaucoties uz prokuroru, vēlāk tomēr ziņoja, ka nav izdevies gūt pierādījumus, ka nauda partijai tiešām nodota.
Dz.Mozgis savu atbildību notikušajā nesaskatīja un pretēji sabiedrisko organizāciju mudinājumam no amata atkāpties nevēlējās. Uzreiz pēc amatpersonu aizturēšanas 2009.gada novembra sākumā Dz.Mozgis to neplānoja darīt, tomēr dažas dienas vēlāk lūdza Veselības ministriju uz izmeklēšanas laiku apturēt viņa pilnvaras. Decembrī Dz.Mozgis tika atjaunots amatā, jo dienesta pārbaudē netika atklāti Dz.Mozga pārkāpumi iepirkumu veikšanā.
Toreizējā veselības ministre Baiba Rozentāle (TP) uzsvēra, ka nav saņēmusi informāciju par kādiem jauniegūtiem faktiem vai apstākļiem, kas liecinātu, ka Dz.Mozgis slimnīcas darbu vadījis negodprātīgi. Arī pats Dz.Mozgis norādīja, ka nav kontrolējis piedāvājumus, to izvērtēšanu, pretendentu izvēli, kā arī pašu procedūru norisi, jo uzskatījis, ka šāda rīcība varētu tikt uztverta kā mēģinājums ietekmēt iepirkumu komisijas lēmumus vai locekļus individuāli.
2010.gada februārī viņš no slimnīcas vadītāja amata tomēr atkāpās, kā iemeslu minot veselības stāvokli. Kā ziņoja TV3 raidījums „Nekā personīga”, amata atstāšana notika pēc Veselības ministrijas vadības iniciatīvas. B.Rozentāle sacīja, ka spiedienu uz Dz.Mozgi neesot izdarījusi. Gluži pretēji, viņš lūgts uzņemties slimnīcas attīstības direktora darbu. Šajā amatā Dz.Mozgis nostrādāja līdz 2011.gada nogalei.
Avoti:
Blumberga, A. Kustība "Lielie bērnu slimnīcai" pieprasa Bērnu slimnīcas vadības atkāpšanos. Leta. 06.11.2009
TV3. Nekā personīga. 21.02.2010
“Kā apzagt bērnus”, S.Jemberga, ir.lv (27.10.2010.)
Mežniece, I. Bērnu slimnīcas vadībā atgriezīsies Dzintars Mozgis. Leta. 15.12.2009
Slišāne, K. "Delna" aicina Rozentāli izvērtēt Mozga atbilstību amatam. Leta. 04.02.2010
Rozentāle: Ministrija spiedienu uz Mozgi neesot izdarījusi un piedāvājusi slimnīcas attīstības direktora amatu. Leta. 24.02.2010
Skruzis, J. Tiesa sāk Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietas izskatīšanu pēc būtības; apsūdzētie savu vainu neatzīst. Leta. 05.02.3013.
KNAB sods par interešu konfliktu
Vēl pirms KNAB veiktajām aizturēšanām korupcijas lietā mediji bija pievērsuši uzmanību slimnīcas sadarbībai ar uzņēmumu “Arbor Medical”, kas konkursu rezultātā saņēma lielu daļu no BKUS iekārtu, sistēmu un medicīnas materiālu iegādes pasūtījumiem. 2009. gadā kopumā no 12 Bērnu slimnīcas iekārtu, sistēmu un medicīnas materiālu iegādes konkursiem “Arbor medical” vienīgais vai kopā ar citām kompānijām uzvarējis deviņos konkursos, tādējādi vien Bērnu slimnīcā atklātajos konkursos guvis 2,56 miljonu latu apgrozījumu (bez PVN). Uzņēmuma lielākā īpašniece (80,33%) un valdes locekle Dace Rātfeldere ir Dz.Mozga nelaulātā dzīvesbiedre, bet Dz.Mozga māsai Sigitai Kalniņai tajā pieder 8,3 procenti. Pats Dz.Mozgis interešu konfliktu nesaskatīja, jo neesot bijis nevienas iepirkumu komisijas loceklis un neesot mēģinājis iespaidot komisijas lēmumus par labu šim uzņēmumam. Saikni ar D.Rātfelderi viņš nekomentēja, sakot, ka nevēlas runāt par savu privāto dzīvi.
KNAB veica pārbaudi un 2010.gada martā sodīja Dz.Mozgi gan par līgumu slēgšanu ar māsai daļēji piederošu kapitālsabiedrību par pakalpojumu sniegšanu BKUS, gan par abu dēlu pieņemšanu darbā paša vadītajā slimnīcā. KNAB noteica 200 latu naudas sodu.
Avoti:
Mārtiņa, I. Iepirkumu superuzvarētājs. Diena. 31.10.2009
KNAB
Pēdējās izmaiņas veiktas 14.12.2014