Kandidātu arhīvs

Aigars Štokenbergs
Medijos:
 

uz augšu

Aizdomas, ka A.Štokenberga uzņēmums izmantojis shēmas nodokļu nemaksāšanai

 
Ar A.Štokenbergu saistīts uzņēmums, iespējams, iesaistīts lielā nodokļu apiešanas shēmā, 2011.gada jūlijā rakstīja portāls pietiek.com. Portāla rīcībā nonākušais "Auditorfirmas Inspekcija AMJ" neatkarīgu revidentu ziņojums, kas sagatavots saistībā ar Štokenbergam netieši daļēji piederošo maksātnespējīgo uzņēmumu "Varavīksnes nami" liecina, ka, mākslīgi sadalot nekustamā īpašuma projektu dzīvokļos un zemē, Štokenberga uzņēmums pirms četriem gadiem ietaupījis vairāk nekā 358 tūkstošus latu, bet iecerētās shēmas kopapmērs esot bijis gandrīz četrreiz lielāks. "Varavīksnes namu" 49% kapitāldaļu pieder "Kapitāla virsotnei", kurā savukārt 12,5% kapitāldaļu atbilstoši "Lursoft" datiem pieder miljonāram un ministram Štokenbergam.
 
Ziņojumā norādīts, ka 2007.gada sākumā divos darījumos "Varavīksnes nami" par 4,57 miljoniem latu pārdevuši zemesgabalu Zolitūdes ielā 75. Darījums bijis ļoti izdevīgs, jo zeme pārdota ar 653% uzcenojumu, kaut gan jāņem vērā, ka pircēja – pašlaik jau bankrotējušās "VN Zemes"  – īpašnieku sastāvs bijis identisks "Varavīksnes namu" dalībniekiem. Tas nozīmē, ka Štokenbergs ar kompanjoniem zemesgabalu par seškārt lielāku cenu pārdevuši paši sev.
 
Ziņojumā norādīts, ka šādi "Varavīksnes namiem", kas nodarbojās ar nekustamā īpašuma mērķprojektiem, 2007.gadā vajadzēja maksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN) par ieņemtajiem līdzekļiem no dzīvokļu pārdošanas, bet ne no 4,57 miljoniem latu, kas tika iegūti no zemes (kas atradās zem būves ar šiem dzīvokļiem) pārdošanas sev, jo saskaņā ar Latvijas likumiem PVN no zemes pārdošanas nav jāmaksā, raksta portāls.
 
Auditoru atzinumā norādīts, ka "zemes un ēkas vienotības princips noteic, ka ēkas ir zemes īpašnieka īpašums," taču Štokenberga uzņēmums izvēlējies šo principu neņemt vērā.
Auditoru atzinums rāda, ka uzņēmuma jaunajā projektā izmaksas bijušas nepilni 475 lati par kvadrātmetru. Savukārt dzīvokļi (bet ne zeme) bieži vien pārdoti ne tikai ar minimālu peļņu, bet pat zem pašizmaksas, piemēram, 2007.gada oktobrī kāds dzīvoklis pārdots par nepilniem 357 latiem kvadrātmetrā. "Faktiski dzīvokļu īpašumi ne visos gadījumos, bet tika tirgoti par pašizmaksu vai ar nelielu uzcenojumu, kas neatbilda reālajai tirgus situācijai un liecina, ka sabiedrība faktiski 2007.gadā guva peļņu uz vienu darījumu – zemes pārdošanu "VN zemei", kas bija PVN neapliekams darījums," norādīts auditoru ziņojumā.
 
Šīs Štokenberga uzņēmuma shēmas dēļ valsts 2007. un 2008.gadā PVN maksājumos saskaņā ar auditoru aprēķinu nav saņēmusi vairāk nekā 358 tūkstošus latu – šāda ir "faktiskā starpība aprēķinātajam PVN, kas būtu bijis jāiemaksā budžetā, ja objekts tiktu realizēts kā vienots par 2007. un 2008.gadu".
 
Štokenbergs, komentējot portālā publicēto, norādīja, ka ir samaksāti visi nodokļi, kas paredzēti Latvijas normatīvajos aktos. A.Štokenbergs norādīja, ka “rakstā minētās interpretācijas ir tālu no realitātes" un stāstīja, ka tad, ja zeme netiktu pārdota atsevišķi, dzīvokļus varētu pārdot tikai pēc pēdējās no sešām mājām nodošanas ekspluatācijā, un nevienu dzīvokli pircēji nevarētu ierakstīt zemesgrāmatā.
 
Tomēr, kā izpētīja Pietiek. com, šis apgalvojums ir pretrunā ar Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas datiem, kuri rāda, ka dzīvokļu pircējiem nav bijis ne mazāko problēmu sākotnēji iegādāties un zemesgrāmatā nostiprināt gan dzīvokļus, gan hipotēkas uz tiem, bet zemes domājamās daļas iegādāties tikai gadu pēc dzīvokļu nopirkšanas. Arī ar pircējiem noslēgtie priekšlīgumi liecinot, ka, tos slēdzot, nav bijis nekādas runas par zemes iegādi atsevišķi un no citas kompānijas, - tajos norādīts, ka „kopā ar dzīvokli pārdevējs pārdos un pircējs nopirks dzīvokļa platībai proporcionālu domājamo daļu no mājas koplietošanas telpām un zemes gabala”.
 
Plašāku skaidrojumu par savu uzņēmumu darbību saistībā ar portāla publicēto informāciju ministrs nav sniedzis. 
 
 
Avoti:
Lapsa, L. Jauni dokumenti: Štokenbergs nav runājis patiesību par dzīvokļu un zemes dalīšanu pircēju, ne nodokļu apiešanas interesēs. Pietiek.com, 01.08.2011.
Ar Štokenbergu saistīts uzņēmums, iespējams, iesaistīts nodokļu apiešanas shēmā,
BNS, 18.07.2011.
 
 
 

Neskaidrības ar mediju treniņa apmaksu

 
Portāls Pietiek.com 2011. gada augustā rakstīja, ka A.Štokenbergs 2007. gada decembrī piedalījies aptuveni 10 tūkstošu latu vērtā trīs dienas ilgā mediju treniņā Londonā un nav skaidrs, kas viņa dalību ir apmaksājis. A.Štokenberga preses sekretāre informēja, ka par to ar Kaspara Rolšteina SIA Descartes Consulting starpniecību ir maksājusi biedrība Sabiedrība citai politikai un tiesiskai valstij, kurai pats Štokenbergs ziedojis 136,8 tūkstošus latu. Tomēr neskaidrības rada fakts, ka līdz mediju treniņa sākumam biedrība nav bijusi reģistrēta, līdz ar to tai nav bijis arī bankas konta, no kura līdzekļus vispār pārskaitīt. Biedrība Sabiedrība citai politikai un tiesiskai valstij reģistrēta tikai 2007. gada 10. decembrī – dienā, kad A.Štokenbergs jau bija sācis mediju treniņu Londonā. 2007. gadā A.Štokenbergs ziedojis kopumā 2000 latu, savukārt pārējo iespaidīgo summu ziedojis tikai 2008. gadā. No tā secināms, ka vai nu treniņu apmaksājusi kāda cita fiziska vai juridiska persona vai arī britu uzņēmums piekritis pēcmaksai. 
 
A.Štokenbergs nav sniedzis detalizētāku skaidrojumu, kā notika samaksa par mediju treniņu, to portālam nav varējis paskaidrot arī biedrības (pašlaik tās nosaukums ir Sabiedrība par labām pārmaiņām) valdes priekšsēdētājs Edgars Štelmahers, norādot, notikušo pirms pieciem gadiem neatceras, un Kaspars Rolšteins, caur kura firmu tas it kā ticis apmaksāts. Jāmin, ka K.Rolšteins ir viens no tā sauktās TP pozitīvisma kampaņas īstenotājiem. Tajā pirms 2006.gada Saeimas vēlēšanām ar partiju tieši nesaistīti cilvēki televīzijas reklāmās slavēja TP kandidātus. KNAB un pēc tam arī tiesa atzina, ka tās uzskatāmas par neatļautiem ziedojumiem TP un tāpēc partijai valsts budžetā jāatmaksā 791 tūkstotis latu.
 
 
Avoti:
Lapsa, L. Štokenberga apgalvojumi par mediju treniņa apmaksu izrādās nepatiesi, sāk apstiprināties „dāvanas” versija. Pietiek.com. 01.09.2011.
Lapsa, L. Rolšteins par Štokenberga mediju treniņu Londonā neko vairs neatceroties Pietiek.com. 29.08.2011.
Tomsone, D. Senāts neaptur tiesvedību Tautas partijas un KNAB strīdā par 1,03 miljoniem latu. Leta, 24.08.2011.
 
 
 

Partiju maiņa

 
1994. gadā kandidējis Jūrmalas pilsētas domes vēlēšanās no saraksta " Labklājība". No Tautas partijas (TP) A.Štokenbergs pirmoreiz kandidēja 2001.gadā uz Rīgas domi. 2007. gadā, būdams TP valdes loceklis, tika izslēgts no tās „par partijas rindu šķelšanu”. Kā skaidroja pats A.Štokenbegs, izslēgšanas iemesls bija tas, ka viņš jau ilgāku laiku paudis viedokli par Andra Šķēles ietekmi partijā. "Tautas partijā nav vieta tiem, kas nepiekrīt Šķēles viedoklim, viņš sacīja aģentūrai Leta. Tautas partijas frakcijas vadītājs Māris Kučinskis žurnālistiem izteicās, ka Štokenbergs apzināti darbojies pret partiju un savu nostāju partijas biedriem darījis zināmu caur avīzēm. 2007. gada novembrī izveidoja nevalstisko organizāciju "Sabiedrība citai politikai tiesiskā valstī", 2008. gadā -  organizāciju "Sabiedrība citai politikai", kas iesaistījās parakstu vākšanas kampaņā par izmaiņām likumā "Par valsts pensijām". Gadu vēlāk, organizācijai pārtopot par politisko partiju, kļuva par tās vadītāju un valdes priekšsēdētāju. 2011.gada aprīlī SCP kopsapulce nolēma pievienoties partijai Vienotība.
 
 
Avoti:
Līcīte, M., Kozule, E. A.Štokenbergu izslēdz no TP un pieprasīs viņa demisiju. LETA, 19.10.2007
Leta personu arhīvs
 
 
 

 

Pēdējās izmaiņas veiktas 15.12.2014

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!