12. saeima / Valsts sagrābšana

Okt 24 2016

Saeimas monitorings septembrī: grozījumu pamatošana ar deputātu personisko pieredzi

2016.gada septembrī domnīca PROVIDUS un biedrība Sabiedrība par atklātību – Delna, turpinot Saeimas monitoringu, novēroja dažu deputātu praksi likumprojektu izskatīšanas gaitā atsaukties uz gadījumiem no savas personiskās dzīves. Tendence novērota Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas (TAVRP) komisijā, skatot grozījumu projektus Alkoholisko dzērienu aprites likumā un Autopārvadājumu likumā, un Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, izskatot pieprasījumu pēc apropriāciju pārdales.

Piemēram, grozījumi alkoholisko dzērienu aprites likumā tika pamatoti ar gadījumiem, kad “vedot bērnu uz skolu un no rīta ieejot veikalā, pirmais, ko redz priekšā, ir cilvēki, kas pērk 2 litrīgos alus” un, ka deputāts esot “vasarā bijis Vācijas supermārketā, kur lielākais redzētais alus pudeles tilpums esot bijis 1 litra stikla pudele”.

Personīgo piemēru izmantošana argumentācijā pati par sevi nav nosodāma, taču gala lēmuma balstīšana subjektīvā pieredzē liedz pilnvērtīgi un objektīvi izvērtēt likumprojekta ietekmi. Pastāv risks, ka argumentācija notiek šauru interešu labā, lai censtos panākt jaunu normu pieņemšanu, izvairoties no alternatīvu pierādījumu veidu izmantošanas, kas atklātu pretējus argumentus.

Septembrī Saeimas monitorings iekļāva arī pašu deputātu skatījumu uz valsts sagrābšanas pazīmēm likumdevēja darbā. Aptaujātie divi koalīcijas un trīs opozīcijas deputāti vērsa uzmanību uz tādām problēmām kā pamatojuma trūkums iesniegtajiem priekšlikumiem un šauru privātu interešu loma izpildvaras līmenī, no kuras nāk liela daļa likumdošanas iniciatīvu.

2016. gada septembrī monitorings aptvēra 24 likumprojektu izskatīšanu un 1 amatpersonas iecelšanu. 

Septembra monitoringa ziņojuma pilns teksts

Projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums”  metodoloģija

Delna un PROVIDUS veic Saeimas monitoringu projekta „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros, sekojot likumdošanas iniciatīvām un amatpersonu iecelšanas procesam Saeimā. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund. 

Pēdējās izmaiņas veiktas 17.01.2017

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!