12. saeima / Valsts sagrābšana

Jūn 30 2017

SAEIMAS MONITORINGA ZIŅOJUMS: AMATPERSONU ALGU PUBLISKOŠANAS JAUTĀJUMĀ DEPUTĀTI IEBILST PRET IEPRIEKŠĒJĀ MĒNESĪ LEMTO

Domnīcas PROVIDUS un Sabiedrības par atklātību „Delna” veiktā monitoringa ietvaros 2017. gada maijā valsts sagrābšanas pazīme formāli novērota Valsts pārvaldes iekārtas likuma grozījumu izskatīšanā. Atsevišķi deputāti bez paskaidrojuma nebalsoja saskaņā ar frakcijas pausto nostāju un tādējādi netieši atbalstīja normas, kura nodrošina amatpersonas vārdu un atalgojuma ikmēneša publiskošanu, izslēgšanu.

Plenārsēdē par šo jautājumu izcēlās plašas debates. Virkne deputātu pauda bažas par to, ka šis lēmums mazinās atklātību valsts pārvaldē. Tikmēr Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs norādīja, ka šādas informācijas publiskošanas jautājums izšķirts jau pirms mēneša pieņemtajos Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma grozījumos. Proti, tur noteikts, ka attiecīgo kārtību turpmāk noteiks Ministru kabinets.  Viena frakcija plenārsēdē pauda nostāju, ka neatbalstīs priekšlikumu atklātības normas izslēgt, taču tās deputāti, kas darbojas atbildīgajā komisijā, balsojumā tomēr nepiedalījās. Kopumā rodas iespaids, ka būtiska deputātu daļa līdz galam nebija izpratusi pirms mēneša pieņemtā likuma saturu.

Maija mēneša ziņojumā arī vēršam uzmanību uz jautājumu, kas saistīts ar plašāka iedzīvotāju loka iespējām sekot līdzi Saeimas darbam. Proti, lai gan plašākai sabiedrībai ir iespēja sekot līdzi Saeimas komisiju darbam klātienē, informācija par to sēžu audioierakstu pieejamību un par darba grupu aktivitāti ir ļoti ierobežota.

No aptaujātajiem deputātiem, maijā viena deputāte vērsa uzmanību uz vairākiem jautājumiem, kas, viņasprāt, saistīti ar konstruktīvas opozīcijas lomas mazināšanos. Cita starpā viņa norādīja uz frakciju vadītāju padomes mazo lomu lēmumu pieņemšanā un to, ka Saeimas Prezidijā nav pārstāvētas visas frakcijas. Vēl deputāte vērsa uzmanību uz vāju diskusiju kultūru likumdevējā.

Monitorings 2017.gada maijā aptvēra 46 likumprojektu izskatīšanu (skat. pielikumu dokumenta beigās) un vienas amatpersonas iecelšanu. 

PROVIDUS un Delna vērš uzmanību, ka pilnvērtīgai Saeimas darba iepazīšanai, svarīgi dzirdēt diskusijas parlamenta komisijās, kuru sēžu ieraksti šobrīd nav brīvi pieejami sabiedrībai. Aicinām parakstīties portālā „Manabalss.lv” par priekšlikumu publiskot Saeimas komisiju audio ierakstus.

Viss maija monitoringa teksts.

Projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums”  metodoloģija.

Vairāk informācijasOlafs Grigus, pētnieks, domnīca PROVIDUS, 29139685, olafs.grigus@providus.lv

Saeimas monitorings tiek veikts projekta „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros, sekojot likumdošanas iniciatīvām un amatpersonu iecelšanas procesam Saeimā. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund un Sabiedrības integrācijas fondu. 

Pēdējās izmaiņas veiktas 30.06.2017

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!