Otrdien, 20.jūnijā plkst. 13.30 domnīcas PROVIDUS un Sabiedrības par atklātību – Delna pārstāvji Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē prezentēja rezultātus, kas iegūti, monitorējot Saeimas darbu no 2015. gada novembra līdz 2017. gada maijam. Rezultāti apkopoti ziņojumā "Saeima tuvplānā".
Monitorings tika veikts ar mērķi konstatēt korupcijas pazīmes un riskus likumprojektu izskatīšanā un amatpersonu iecelšanā. Rezultāti parādīja, ka korupcijas vai tā sauktās valsts sagrābšanas pazīmes Saeimā ir drīzāk izņēmuma, nevis parasta parādība. Saeimā kopumā stabili iesakņojies demokrātiskas valsts parlamentam atbilstošs lemšanas process un darba stils.
Tomēr ir vērojamas arī vairākas sistemātiskas problēmas, piemēram, tiek pieņemti likumu grozījumi, kuru nepieciešamība nav pamatota vai deputāti nav pārliecināti par svarīgiem faktiskajiem vai tiesiskajiem apstākļiem. Nereti arī izpildvara nostāda deputātus situācijā, kur lēmums jāpieņem laika trūkuma vai nepietiekamas informācijas apstākļos.
Tāpat konstatētas nepilnības Saeimas komisiju atklātībā – grūti noskaidrot, kā konkrēts deputāts komisijā balsojis, diskusiju saturs netiek publicēts stenogrammas vai audio/ video ieraksta formā, nav publiskoti principi, saskaņā ar kuriem izvēlēties, ko aicināt uz kuru jautājumu apspriešanu komisijās.
Dažreiz likumprojektu apspriešanā komisijās mērķtiecīgi tiek apgrūtināta nevēlamu viedokļu paušana vai arī pret šo viedokļu paudējiem tiek vērsti naidīgi personiski uzbrukumi. Pie diskriminējošas prakses ir pieskaitāmi arī visai biežie gadījumi, kad bez argumentācijas tiek noradīti saprātīgi opozīcijas deputātu priekšlikumi.
Saeimas monitorings tika veikts projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund un Sabiedrības integrācijas fonds. Par publikāciju saturu atbild Sabiedrība par atklātību – Delna un domnīca PROVIDUS.
Pēdējās izmaiņas veiktas 13.07.2017