12. saeima / Valsts sagrābšana

jan 17 2017

SAEIMA PAVIRŠI VĒRTĒJUSI PRIEKŠLIKUMUS 27,9 MILJONU SADALEI “DEPUTĀTU KVOTĀS”

2016.gada novembrī domnīca PROVIDUS un Sabiedrība par atklātību – Delna, turpinot Saeimas monitoringu, sekoja “deputātu kvotu” un Maksātnespējas likuma grozījumu izskatīšanai. “Deputātu kvotu” priekšlikumu izvērtēšanā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā deputāti darbojās kā „balsošanas mašīnas”, pietiekami neiedziļinoties katra priekšlikuma lietderībā.  

Paši priekšlikumu iesniedzēji bieži nebija ieradušies sēdē, lai pamatotu naudas piešķiršanas nepieciešamību, un viņu vietā to darīja frakciju kolēģi, nereti nespējot sniegt detalizētu skaidrojumu. Atsevišķos gadījumos deputāti aizbildinājās ar pārlieku lielo dokumentu daudzumu, kuros grūti atrast nepieciešamo informāciju, taču uzstāja, ka pamatojums ir sagatavots un iesniegts. Izskanēja aicinājums bez papildu argumentācijas „uzticēties Ministru kabinetam”, kurš esot priekšlikumus atbalstījis. Tāpat bez nopietna pamatojuma Saeimas dienaskārtībā iekļauti atsevišķi sīki priekšlikumi, piemēram, finansējuma piešķiršana konkrētiem remontdarbiem. Kā zināms, 2017.gada budžeta projektā „deputātu kvotām” tika piešķirti 27,9 miljoni eiro, kaut gan vēl mēnesi pirms budžeta pieņemšanas publiski izskanēja informācija tikai par 1 līdz 2 miljonu eiro sadalīšanu.   

Novembrī monitoringa ietvaros pievērsām uzmanību arī Saeimā iesniegtajiem un strauji pieņemtajiem grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas pēc vairāku deputātu domām izmantoti, lai attaisnotu bezdarbību saistībā ar plašāku šā likuma grozījumu projektu, kas Saeimā atrodas jau kopš 2014. gada decembra. Opozīcijas deputāti veltīja kritiku sākotnējā likumprojekta izskatīšanas procesam darba grupā – tajā neesot pieņemti lēmumi, bijusi ļoti maza deputātu interese un zema apmeklētība. Maksātnespējas likuma jaunie grozījumi, kas 22.decembrī tika pieņemti galīgajā lasījumā, paredz Maksātnespējas administrācijas funkciju palielināšanu, reizē stiprinot uzraudzības veidus un ieviešot disciplināratbildību administratoriem, tāpat grozījumi paplašina to personu loku, kuras var uzraudzīt tiesiskās aizsardzības procesus. 

PROVIDUS un Delna vērš uzmanību, ka pilnvērtīgai Saeimas darba iepazīšanai, svarīgi dzirdēt diskusijas parlamenta komisijās, kuru sēžu ieraksti šobrīd nav brīvi pieejami sabiedrībai. Aicinām parakstīties portālā „Manabalss.lv” par priekšlikumu publiskot Saeimas komisiju audio ierakstus: https://manabalss.lv/par-publiski-pieejamiem-saeimas-komisiju-audio-ierakstiem/show

Kopā monitorings novembra mēnesī aptvēra 83 likumprojektu izskatīšanu un 1 amatpersonas iecelšanu. 

Viss novembra monitoringa teksts.

Projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums”  metodoloģija.

Vairāk informācijas: Olafs Grigus, pētnieks, domnīca PROVIDUS, 29139685, olafs.grigus@providus.lv

Saeimas monitorings tiek veikts projekta „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros, sekojot likumdošanas iniciatīvām un amatpersonu iecelšanas procesam Saeimā. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund. 

Pēdējās izmaiņas veiktas 23.01.2017

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!