12. saeima / Valsts sagrābšana

Mar 03 2017
Foto: http://www.seb.lv/par-seb/medijiem/kontaktpersonas

Dainis Gašpuitis: jāpalielina valsts izdevumu caurskatāmība

2017.gada janvārī domnīca PROVIDUS un Sabiedrība par atklātību – Delna, sekojot Saeimas darbam pēc budžeta pieņemšanas, uzklausīja opozīcijas deputātu bažas, ka izpildvaras pieprasījumi pēc finanšu līdzekļu apropriāciju pārdales bieži notiekot drīz pēc jaunā budžeta pieņemšanas un liecinot par iepriekš budžetā apzināti iestrādātām pārmērīgām summām, ko pārcelt uz nākamo gadu, lai kompensētu deputātu „kvotu” tēriņu izraisītos iztrūkumus. 

Piemēram, deputāte Inguna Sudraba (No sirds Latvijai) saistību ar “deputātu kvotām” skaidroja minot 16 miljonu eiro pārdalīšanu Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvniecībai un iekārtošanas turpināšanai: “(..) vairāk nekā 20 miljoni šogad valsts nekustamo īpašumu projektos, kas bija paredzēti gan Rīgas pils tālākai rekonstrukcijai, gan Jaunā Rīgas teātra būvēšanai un rekonstrukcijai, netiek iztērēti, tie tiek tērēti šogad... faktiski fiziski jau netiks iztērēti, jo Stradiņa slimnīca jau nav gatava apmaksāt šodien rēķinus par 1.korpusa aprīkošanu. Tie konkursi tikai nākamgad beigsies. Patiesais stāsts ir tāds, ka vispirms ieguldīs Stradiņa slimnīcas pamatkapitālā, lai turpinātu tērēt šo naudu nākamgad, kad reālie rēķini parādīsies. Tas ir augstākā mērā cinisms. Lai būtu nauda, miljoni, ko dalīt deputātu kvotās... nākamie būs nākamajā priekšlikumā. Šie 16 miljoni ir tieši ar šādu mērķi - lai 2017.gadā šī kvotu vieta atbrīvotos.”

Saeimas monitoringā novēroto, Delna aicināja skaidrot SEB bankas ekonomistam Dainim Gašpuitim, kurš specializējies Latvijas un pasaules makroekonomikā:

"Būtu vērts, ka budžeta veidošana sākas no nulles principa. Pirmām kārtām ne tikai skatīties un vērtēt pieprasījumus pēc jaunām apropriācijām, bet tiktu izvērtētas esošās.

Varētu šķist, ka visi šie izdevumi ir saprātīgi, bet mēs redzam, ka katru reizi, līdz ko parādās izteikts spiediens kaut kur palielināt izdevumus, respektīvi kaut kur novirzīt, tā vienmēr tiek meklēti iekšējie resursi un parasti arī atrod. Tad jautājums ir par to, cik tad atbilstošs šis pašreizējais finansējums ir?"

 

Podkāsts tapis projekta „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros, sekojot likumdošanas iniciatīvām un amatpersonu iecelšanas procesam Saeimā. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund un Sabiedrības integrācijas fondu. Par podkāsta saturu atbild Sabiedrība par atklātību - Delna.

Pēdējās izmaiņas veiktas 26.07.2017

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!